ЕКСТЕР: програма міжнародних резиденцій Українського інституту

Перший конкурс на участь у міжнародних резиденціях для митців, кураторів і критиків
Український інститут започатковує міжнародну програму ЕКСТЕР та оголошує перший конкурс для українських митців, кураторів та арт-критиків на участь у мистецьких резиденціях у 8 інституціях Австрії, Німеччини, Італії, Іспанії та США у липні-листопаді 2019 року.
ЕКСТЕР — довгострокова програма міжнародних резиденцій у сфері сучасного мистецтва, розроблена Українським інститутом. Програма сприяє обміну та співпраці між фахівцями, а також посилює присутність України в міжнародній мистецькій спільноті.

Програма ЕКСТЕР побудована на співпраці з провідними резиденціями сектору сучасного мистецтва у країнах, в яких працює Український інститут. Партнери програми — це організації та інституції, що мають досвід, необхідну інфраструктуру і широку мережу локальних контактів, та є інтегрованими у міжнародну професійну спільноту. Програма кожної резиденції формується спільно Українським інститутом, партнерською організацією та резидентом з огляду на його/її професійні запити, локальну специфіку та інституційний контекст. Програма ЕКСТЕР передбачає активне залучення учасників до культурного життя міста, в якому відбувається резиденція, проведення низки публічних подій та представлення своїх практик іноземним аудиторіям.

Програма носить ім'я української мисткині Олександри Екстер (1882–1949) — знакової представниці світового авангарду, яка більшу частину життя мешкала в Києві. Творчість Екстер змінила світову сценографію; її роботи поєднували абстрактне мистецтво та традиційну народну культуру. Витончена інтелектуалка, що володіла кількома європейськими мовами, вона подорожувала світом та спілкувалась з найвизначнішими митцями свого часу — Пікассо, Браком, Леже, Аполлінером, Софічі, Марінетті, будучи мостом між світом українського авангарду та новітнім мистецтвом Західної Європи.

У рамках першого етапу програми ЕКСТЕР в 2019 році Український інститут пропонує короткострокові резиденції для українських митців, кураторів та арт-критиків у таких партнерських інституціях та програмах:
Відбір учасників кожної резиденції здійснюватиме команда Українського інституту та представники відповідної партнерської інституції. Учасники отримають простір для роботи, інституційну підтримку в налагодженні контактів із місцевою арт-спільнотою. Крім цього, для кожного резидента буде розроблено індивідуальну програму відповідно до їхньої практики та професійних потреб. Створення нових робіт або участь у виставкових проектах під час короткострокових резиденцій є можливими, але не обов'язковими.

Український інститут покриває учасникам програми такі витрати:
 • транспортні витрати з/до України,
 • проживання,
 • добові,
 • візовий збір (за потреби),
 • інституційний внесок (participation fee)
Вимоги до аплікантів:
 • українське громадянство та постійне проживання в Україні;
 • мінімальний вік 18 років;
 • володіння англійською мовою (рівень B2 та вище);
 • відкритість до публічної комунікації та представлення своїх практик під час резиденції;
 • професійний досвід;
 • профільна фахова освіта та/або інша професійна підготовка є бажаною, але не обов'язковою.
Будь ласка, зауважте, що перелік вимог є загальним, але не вичерпним, і може змінюватись для кожної з запропонованих резиденцій.

Як податися:
Щоб податися на участь у програмі ЕКСТЕР, надішліть на адресу programmes@ui.org.ua листа з темою "ЕКСТЕР 1: Заявка на участь_Прізвище_Ім'я" не пізніше 9 травня 2019 року, до 23:59.

До листа необхідно долучити:
 1. Заповнену анкету (завантажте шаблон за посиланням), названу в форматі LastName_FirstName_application_EXTER1. Зауважте, що заповнюючи заявку, ви можете обрати дві резиденції, участь у яких вас цікавить.
 2. Актуальне портфоліо англійською мовою, що містить не більше 10 зображень (pdf-файл обсягом до 10 Мб, названий у форматі LastName_FirstName_portfolio_EXTER1).
 3. Резюме англійською мовою обсягом до 2 сторінок (pdf-файл, названий у форматі LastName_FirstName_CV_EXTER1).
Оголошення переможців конкурсу відбудеться не пізніше 31 травня 2019.

Критерії оцінювання переможців тут.
Де: Лінц, Австрія
Коли: початок серпня - 9 вересня 2019
Хто може податися: куратори

З 1979 року Ars Electronica шукає точки дотику й причинно-наслідкові зв'язки між мистецтвом, технологіями та суспільством. Фестиваль як випробувальний полігон; Приз як конкурс, що відзначає найкращих; Центр як постійний майданчик для презентації та взаємодії; і Futurelab як науково-дослідний осередок: разом ці складові дозволяють Ars Electronica невпинно розширювати території взаємопроникнення науки й досліджень, мистецтва й технологій. Команда Ars Electronica - це 250 професіоналів по всьому світу, чиї знання й відданість справі щоденно забезпечують бездоганну міжнародну репутацію Ars Electronica.

За угодою з Ars Electronica, Український інститут фінансує місячну резиденцію для одного українського куратора у серпні 2019, яка завершиться участю резидента у фестивалі Ars Electronica 2019 з 5 по 9 вересня. Працюючи у виставковому відділі Ars Electronica, куратор повинен буде підготувати панель, воркшоп або дискурсивну подію в рамках 40-ї річниці Ars Electronica, а також співпрацювати з колегами з арт-відділу та партнерськими інституціями з Австрії та світу.

Релевантні для Ars Electronica сфери: інтерактивне мистецтво; цифрова музика й саунд-арт; комп'ютерна анімація; кіно й візуальні ефекти; онлайн-спільноти та соціальні медіа; гібридне мистецтво; біомистецтво; штучний інтелект; цифровий дизайн.

Апліканти повинні:
 • Бути готові курувати інтердисциплінарну програму на перетині мистецтв, науки, технологій та суспільства у міжнародному контексті;
 • Здобути гарне розуміння й напрацювати підходи до фестивальних спільнот з особливим фокусом на програми медіації для різних аудиторій;
 • Інтегруватися у мультидисциплінарну команду з різним культурним бекграундом і мати гарні комунікаційні навички.
Фото надано Ars Electronica.
Де: Берлін, Німеччина
Коли: 9 вересня - 4 жовтня 2019; 7 жовтня - 1 листопада 2019
Хто може податися: митці, куратори, критики

Berlin Art Institute - це нова незалежна інституція, що поєднує формати міжнародної мистецької резиденції та школи сучасного мистецтва. Розташований у ревіталізованому комплексі 404 у берлінському районі Вайсензее, BAI пропонує широкий спектр навчальних програм у співпраці з німецькими й міжнародними художниками. На регулярних подіях протягом резиденції учасники мають багато нагод для обміну ідеями та досвідом з митцями, критиками, кураторами й іншими представниками мистецької сцени Берліна. Програма проводиться англійською мовою.

4-тижнева Студійна програма у BAI надає:
 • Робочий простір | Студії BAI доступні цілодобово для всіх учасників студійної програми. Світлі кімнати площею 45-55 кв.м зі стелями близько 3,5 м обладнано робочими столами та стільцями, освітленням та світлозахисним обладнанням для вікон. Одну студію можуть використовувати 3-5 осіб. Персональне робоче місце площею 10-15 кв.м.
 • Дискурс | Тематичні рефлексії та обговорення художніх практик учасників. Дискусії включають питання медіації та самоорганізації.
 • Коучинг | Консультації, зворотний зв'язок та допомога у підготовці портфоліо та документації, презентації та візуалізації своїх мистецьких робіт.
 • Блок-семінар (із запрошеним лектором) | Під час кожного блоку проводиться триденний блок-семінар із запрошеним лектором: він/вона презентує свою мистецьку практику і долучається до співпраці та інтенсивного обміну з учасниками.
 • Візити | Що два тижні ми організовуємо відвідування галерей, виставок або музеїв та (за можливості) дискусії з галеристами та кураторами.
 • Лекція (від запрошеного лектора) | Один раз протягом блоку ми запрошуємо актуального спікера прочитати лекцію.
 • Індивідуальні та групові зустрічі | Студійна програма включає щотижневі індивідуальні та групові зустрічі, присвячені обговоренню мистецьких робіт учасників.
 • Сертифікат | Berlin Art Institute надає сертифікат про участь у студійній програмі.
Більше про програму можна дізнатися тут (англійською).
За угодою з Berlin Art Institute, Український інститут фінансує дві місячні резиденції для українських художників, кураторів та арт-критиків у такі періоди:

Блок 10: 9 вересня – 4 жовтня 2019
Блок 11: 7 жовтня – 1 листопада 2019

Фото надано Berlin Art Institute.
Curators' Agenda: Vienna 2019
http://blockfrei.org/
Де: Відень, Австрія
Коли: 16 вересня - 31 жовтня 2019
Хто може податися: куратори

Організована незалежною культурною організацією BLOCKFREI, п'ята програма Curators' Agenda: VIENNA 2019 (C'A) пройде у Відні протягом шести тижнів у вересні та жовтні 2019. C'A - це щорічна унікальна, практична програма для кураторів-початківців з усього світу, яким цікаво дослідити сучасну мистецьку сцену Відня та поглибити свої практичні знання про створення та реалізацію виставок.

Програма складається з практичних та теоретичних блоків. Практична програма передбачає візити до майстерень художників, музеїв, креативних просторів, колекцій, зустрічі з інституційними та незалежними кураторами, спеціально розроблені екскурсії виставками у різних музеях та галереях, а також відвідування програм, що проходять під час резиденції (міжнародний арт-ярмарок Viennacontemporary, Віденська бієнале сучасного мистецтва, фестивалі Parallel та curated by). Окрім того, учасники відвідають резиденційні програми KulturKontakt, quartier 21 та das weisse haus і матимуть нагоду познайомитися з їхніми резидентами.

Окрім інтенсивного графіку зустрічей і візитів, спрямованих на здобуття нових контактів, учасники також матимуть щотижневі теоретичні воркшопи та воркшоп з проектного менеджменту, які допоможуть їм підготуватися до заключної частини резиденції - спільно курованої групової виставки у співпраці з Університетом прикладних мистецтв Відня. Підсумовуючи отримані знання та спираючись на власний досвід і компетенції, учасники повинні випрацювати власний погляд на сучасну мистецьку сцену Відня, створити концепт та організувати спільну групову виставку.

Більше про цьогорічну програму можна дізнатися за посиланням (англійською).
За угодою з BLOCKFREI, Український інститут фінансує участь двох українських кураторів у програмі Curators' Agenda: VIENNA 2019 16 вересня - 31 жовтня 2019.

Фото надано Blockfrei.
Де: Нью-Йорк, США
Коли: 1 - 31 липня 2019
Хто може податися: митці, куратори

International Studio & Curatorial Program (ISCP) - це найбільша у США неприбуткова інституція, що спеціалізується на резиденціях у сфері сучасного мистецтва для початківців та досвідчених митців і кураторів з усього світу. В ISCP постійно перебувають 35 художників і кураторів, програма надає резидентам простір, час та інституційну підтримку в пошуку нових ідей та розвитку індивідуальних проектів. Участь у програмі ISCP передбачає й додаткові активності, що розробляються для кожного учасника з метою професійного розвитку та взаємодії з місцевою спільнотою. Все це робить ISCP важливою платформою для створення, представлення та контекстуалізації сучасного мистецтва у широкому спектрі міжнародних перспектив. Публічні програми ISCP заохочують діалог та інтегрують резидентів у культурне життя Нью-Йорка. Резиденція передбачає цілодобовий доступ до приватної обладнаної студії площею 28 кв.м; регулярні візити нью-йоркських арт-критиків та призначеного консультанта; поїздки до музеїв, галерей та інших культурних локацій; а також участь у artist talks та відкритих студіях.

За угодою з ISCP, Український інститут фінансує місячну резиденцію для одного українського митця або куратора з 1 по 31 липня 2019. Програма включає наведені вище резиденційні активності та доступ до приватної студії.

Зауважте, що програма недоступна для студентів.

Фото надано ISCP.
Де: Мадрид, Іспанія
Коли: Вересень-жовтень 2019
Хто може податися: митці

R.A.R.O. - це мандрівна програма резиденцій, що дозволяє митцям реалізувати свої проекти у 18 студіях - партнерах програми у Мадриді. Протягом місяця митець має обрати щонайменше дві студії, де він/вона хоче працювати в одній або декількох техніках, залежно від потреб проекту. Під час резиденції художники можуть виставляти свої роботи та матимуть змогу познайомитися з місцевими митцями, кураторами, колекціонерами тощо.

Повний список студій можна переглянути тут (англійською).

За угодою з R.A.R.O., Український інститут фінансує місячну резиденцію для одного українського митця у вересні-жовтні 2019 (точні дати залежатимуть від доступності студій, які обере митець). Програма включає роботу в студіях, організовані зустрічі з представниками мистецької спільноти Мадрида, візити до музеїв, галерей та на виставки, публічна презентація художніх практик митця, а також відео та фотодокументація резиденції.

Щоб податися на програму, будь ласка, оберіть щонайменше дві студії, де ви б хотіли працювати, і вкажіть їх в аплікаційній формі.

Зауважте, що апліканти мають бути готові до зйомки під час резиденції.

Фото надано R.A.R.O.
Де: Грац, Австрія
Коли: липень 2019
Хто може податися: митці

< rotor > - це центр сучасного мистецтва у Граці, Австрія. Програма < rotor > фокусується на візуальному мистецтві, що звертається до соціальних, політичних, екологічних та економічних питань сучасності.

Із великим задоволенням < rotor > долучається до програми резиденцій Українського інституту в 2019 році. Ми приймемо у Граці одного митця з України у липні 2019 строком на один місяць. Головна мета цієї резиденції - за професійної підтримки < rotor > надати художникові можливість познайомитися з мистецьким життям Граца та налагодити контакти з місцевою арт-спільнотою. За угодою з < rotor >, Український інститут фінансує цю місячну резиденцію.

< rotor > шукають митців, яких цікавить Грац та цьогорічний тематичний фокус інституції - осмислення зв'язку між принципами радикальної демократії з індивідуальною свободою, рівністю та справедливістю. У часи повсюдної ідеологізації мислення, радикалізації націоналістичних рухів та розповсюдження тоталітарних тенденцій, анархістська думка актуальна як ніколи. Послуговуючись словами Іллі Троянова, письменника, що живе у Відні, ми розглядаємо анархізм як "багатовимірну, гнучку, недогматичну" форму мислення, яка "ніколи не може виробити фіксовану систему, тому що жодне вивільнення думки неможливе у межах жорсткої системи".

У цьому контексті заплановано виставку в Граці у вересні та у Харкові у жовтні 2019 року. Мистецьке дослідження цієї теми не є обов'язковою вимогою для резиденції у Граці, але митці, зацікавлені працювати у цьому напрямі, повинні чітко це вказати у заявці.

Фото надано < rotor >.
Де: Мілан, Італія
Коли: вересень 2019
Хто може податися: митці, куратори, критики

Viafarini - це креативний інкубатор і хаб у сфері візуальних мистецтв, розташований на території комплексу Fabbrica del Vapore у Мілані, заснований 1991 року. VIR Viafarini-in-residence, що розміщується в історичній будівлі організації, це студія, що доступна для митців, кураторів і фахівців культурного й креативного сектору.

VIR - це місце, відкрите до діалогу між візуальним мистецтвом та іншими формами вираження та креативної інкубації, покликане надавати простір для роботи й створення робіт художників-резидентів та фасилітувати обмін навичками й професійне зростання. Протягом резиденційної програми двері студії регулярно відкриваються для публічних подій, де митці презентують свої практики.

Робочий простір складають дві кімнаті, з'єднані з більшим простором, загальною площею понад 240 кв.м, де митці працюють пліч-о-пліч протягом різних періодів часу.

За угодою з Viafarini, Український інститут фінансує місячну резиденцію для одного українського митця/куратора/критика у вересні 2019, що включає візити місцевих кураторів та художників, професійну підтримку в налагодженні зв'язків з італійською та міланською культурною спільнотою, доступ до архіву візуальних мистецтв DOCVA у Fabbrica del Vapore, а також організацію однієї публічної події з презентації поточної роботи резидента.

Фото надано Viafarini.
Visiting Curators Vienna 2019
http://verein-k.net/wp/
Де: Відень, Австрія
Коли: листопад 2019
Хто може податися: куратори

Visiting Curators Vienna - це програма резиденцій для досвідчених кураторів з усього світу, створена незалежною організацією Verein K. Протягом 10-денної програми відібрані учасники отримають всебічне й глибоке розуміння сучасної мистецької сцени Відня. Організатори очікують, що протягом наступних двох років учасники включать австрійських художників до своїх міжнародних кураторських проектів, таким чином презентуючи мистецьку сцену Австрії на світовій арені.

Надаючи широкі можливості для обміну з успішними кураторами, художниками, дослідниками та іншими представниками сучасної мистецької сцени Відня, програма Visiting Curators Vienna створює для кураторів ідеальну платформу для розвитку сталої мережі, яка може стати основою майбутньої міжнародної співпраці у сфері сучасного мистецтва і культури.

Резиденційна програма включатиме візити до художніх майстерень, музеїв, креативних просторів, колекцій, кураторські екскурсії вибраними виставками, зустрічі з іншими критиками та кураторами. Відбірковий комітет та команда Verein K розробляють програму як для всієї групи, так і індивідуально під кожного учасника, виходячи з їхніх запитів (надається підтримка у відборі художників, кураторів та інституцій, релевантних для ваших поточних проектів і зацікавленостей).

За угодою з Verein K, Український інститут фінансує участь одного українського куратора у програмі Visiting Curators Vienna 2019.

Організатори програми очікують, що апліканти:
 • мають досвід кураторства виставок у музеях та інших мистецьких інституціях;
 • протягом наступних двох років реалізують виставку за межами Австрії та зацікавлені включити до неї австрійських художників.
Фото надано Verein K.