Українські
громадські діячі
на війні

Проєкт «Culture Fights Back» розповідає про митців та представників громадського суспільства, які долучилися до лав Збройних Сил України.

Герої історій цього розділу самі пройшли через досвід Майдану і особисто долучалися до державотворення після Революції гідності. Закономірним стало і те, що вони взяли до рук зброю, щоб свою державу захистити.

Роман Ратушний

Роман Ратушний – громадський діяч, журналіст, учасник Євромайдану та військовий-доброволець. На початку повномасштабного російського вторгнення у 2022 році Роман пішов у Сили територіальної оборони України.

Батьки Романа – письменниця та журналістка Світлана Поваляєва та журналіст, громадський діяч Тарас Ратушний. Роман Ратушний був одним із перших учасників Революції Гідності, у той час йому було лише 16 років. У ніч на 30 листопада 2013 року його разом з іншими студентами побив «Беркут». У 2018 році Роман заснував ініціативу, що бореться проти забудови зеленої зони Протасового Яру в Києві.

Спершу Роман обороняв Київ та звільняв населені пункти Північної Слобожанщини, беручи участь у деокупації населених пунктів області, а згодом створив підрозділ «Протасовий Яр». На початку квітня 2022 року Роман вступив до розвідувального взводу 93-ї ОМБР ЗСУ «Холодний Яр».

9 червня 2022 року Роман Ратушний потрапив у ворожу засідку на фронті і загинув. На його честь було перейменовано одну з вулиць Києва. Понад 30 тисяч людей проголосували за це рішення під час ініціативи з дерусифікації столичних вулиць. 

Навіть після загибелі слова Романа Ратушного продовжують цитувати:  «Випалюйте в собі всю російську субкультуру. Випалюйте в собі всі спогади з дитинства, пов’язані з російським і радянським. Випалюйте в собі стосунки з родичами чи друзями по ту сторону, з усіма, хто є носієм російської субкультури. Інакше це все випалить вас».

Фото:
Facebook-сторінка Романа Ратушного