Гурт ДахаБраха  озвучили зруйновану Вознесенську церкву в селі Лукашівка, Чернігівської області

ДахаБраха український музичний етногурт. Учасники колективу — Марко Галаневич, Ніна Гаренецька, Ірина Коваленко, та Олена Цибульська, озвучили історію зруйнованої російськими окупантами Вознесенської церкви в селі Лукашівка, Чернігівської області, аби про злочини російської армії дізнався весь світ

Міжнародна кампанія Українського Інституту Postcards from Ukraine розповідає про унікальні історичні та культурні памʼятки України, які були пошкоджені або повністю зруйновані під час повномасштабної війни

Про Вознесенську церкву: 

Доля українських церков протягом історії України була різною, часом украй трагічною. Їх то руйнували загарбники, то вони переходили у власність різних конфесій, то храми взагалі закривалися, тому що бога нібито немає, а «релігія — це опіум для народу», як це стверджувалося в СРСР.

Схожа доля спіткала й Вознесенську церкву, що в селі Лукашівка на Чернігівщині. Перша дерев’яна церква на її місці була зведена ще 1781 року. Її розібрали на початку ХХ століття й звели кам’яну в 1913 році — хрещату, із надбудованою двоярусною дзвіницею в популярному тоді в Російській імперії стилі єпархіальної архітектури. 

Захопивши владу в Україні, більшовики закрили церкву й використовували її як склад аж до 1988 року. Це була типова доля багатьох храмів, яким випало нещастя опинитися під владою совєтів. 

Утім навряд чи хтось міг уявити, що в центрі Європи у ХХІ сторіччі ворог здатен по-варварському перетворити столітню пам’ятку архітектури й центр духовного життя громади на військовий штаб і склад боєприпасів. А саме так і сталося з Вознесенською церквою у 2022 році, коли в Лукашівку на 21 день російської війни проти України прийшли російські окупаційні війська. На території храму були десятки одиниць ворожої техніки й пів тисячі окупантів, які перебували тут до кінця березня. Під час запеклих боїв церква була знищена: понівечені її фасади, куполи з хрестами, інтер’єри. А коли ЗСУ вигнали російських окупантів із Чернігівщини, рятувальники знайшли на території храму не лише залишки боєприпасів та сміття, а й тіла людей. 

Протягом століть цілі покоління мешканців Лукашівки гуртувалися навколо місцевого храму. Тут вони вінчалися, хрестили дітей, молилися, проводжали рідних і друзів в останню путь. Аж до варварського вторгнення Росії 2022 року.

Те, що берегло пам’ять, відтепер саме лише спогад. 

“Пісні нашого гурту також про пам’ять народу, яка сягає глибини віків і яку росія століттями намагається стерти” — говорить Олена Цибульська у відео. 

Проте, можна знищити стіни, але не пам’ять. 

«Postcards from Ukraine»/«Листівки з України» — проєкт Українського інституту, який розповідає про зруйновані памʼятки України. За підтримки USAID створено єдину базу із близько 100 пам’яток, де можна побачити масштаби руйнувань та прочитати історію кожної українською та англійською мовами.    

Команда проєкту закликає розповідати світові про знищення української культури, розповсюджувати листівки в соціальних мережах та надсилати їх своїм друзям за кордоном, щоб світ дізнався правду про те, як Росія знищує культурну спадщину України. Використовуйте хештег #PostcardsFromUkraine.