Меморіальний комплекс жертвам Голокосту (пам’ятник менори 2002 р.).
Дробицький Яр — урочище поблизу Харкова, яке стало свідком трагедії Голокосту — систематичних і масових розстрілів 1941–1942 років. Передувала цьому окупація Харкова німецькими військами, що почалася 24 жовтня 1941 року. Разом із нею відбувся й перепис населення із формуванням окремих списків євреїв та ромів. Німецькі нацисти організували для них гетто на східній околиці міста. Невдовзі всіх євреїв та ромів із цього гетто вбили.
Людей гнали групами до 300 осіб до Дробицького Яру й там розстрілювали. Утім, нацисти не витрачали куль на дітей, а просто кидали їх до урочища живими… Усього тут були вбиті від 16 до 19 тисяч осіб.
У післявоєнні радянські часи трагедія цього місця була майже забута. Громадські організації майже таємно проводили дослідницьку роботу зі збереження пам’яті та складання списків загиблих — картотеки Голокосту. Коли Україна повернула свою незалежність у 1991 році, українська влада ухвалила рішення «Про увічнення пам’яті жертв нацизму, похованих у Дробицькому Яру», а через рік — і про будівництво меморіалу.
Меморіальний комплекс відкрили у 2002 році. Пам’ятний знак у вигляді 20-метрової менори на в’їзді до комплексу, алея та траурний зал із Чашею скорботи, де викарбувані імена загиблих.
Із часів страшної трагедії Голокосту, від якої світ не може оговтатися й досі, минуло майже 80 років. Так мало, щоб забути — для одних, і достатньо, щоб повторити — для інших. У 2022 році внаслідок військового вторгнення Російської Федерації Україна знову пережила масові жорстокі вбивства та поховання. А разом із тим — і паплюження пам’яті тих, хто загинув у найстрашнішій війні в історії людства. Адже 26 березня 2022 року внаслідок російських артилерійських обстрілів була пошкоджена меморіальна менора в Дробицькому Яру.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.