Лисичанська багато-
профільна гімназія
Лисичанська багато-
профільна гімназія
м. Лисичанськ, Луганська обл. Лисичанська багатопрофільна гімназія

Яскравий приклад бельгійської архітектурної спадщини Лисичанська (кін. ХІХ ст.), одна з найкращих шкіл України.

Місцезнаходження:
м. Лисичанськ, Луганська обл.
Офіційний статус:
Пам’ятка історії та архітектури місцевого значення
Тип:
Навчальний заклад
Побудований:
кін. ХІХ ст.
Дата знищення:
01.05.2022
Зброя:
Артилерія
Історія

До 1 травня, 2022. Фото: Сергій Гайдай

2017 рік. Місто Лисичанськ, що на Луганщині, потрапляє до п’ятірки фіналістів конкурсу, який щороку відбувається за підтримки фонду короля Бельгії, та отримує премію «Бельгійська спадщина за кордоном» (Belgian Heritage Abroad Award 2017).

Помандруймо в часі на 150 років назад. Саме тоді, у другій половині XIX століття, землі сходу сучасної України з їхніми незліченними природними багатствами, дешевою робочою силою та потенціалом високого прибутку стають украй привабливими для європейського вільного капіталу. Зокрема — німецького, французького, британського та бельгійського. Представником останнього був інженер та підприємець Ернест Сольве. У 1889 році він вирішив побудувати содовий завод, а разом з ним — і поселення для службовців та робітників, яке спроєктували запрошені з Бельгії архітектори.

У населеному пункті були адміністративна будівля заводу, будинок директора, лікарня та капличка при ній, школа для дітей працівників, їдальня, яка періодично виконувала роль театру. Облаштували 300 квартир для робітників із родинами і 3 казарми для неодружених чоловіків, одна з яких незабаром стала будівлею Лисичанської гімназії.

Після 1 травня, 2022. Фото: Сергій Гайдай

Власне, казармою вона майже ніколи й не була. Приміщення збудували в 1895 році, і вже на початку XX століття тут відкрили жіночу гімназію товариства «Просвіта» для дітей керівного складу содового заводу. Триповерхова, кам’яна, стіни виконані із місцевого пісковику, а кути, карнизи, обрамлення вікон і дверей — із червоної керамічної цегли. 

У період Української революції у 1917–1921 роках тут був військовий шпиталь, із 1923 року будівлю використовували для навчальних потреб заводу, а з 1977 року тут запрацювала Лисичанська багатопрофільна гімназія.

Вона стала одним із взірцевих закладів освіти Луганщини та входила до топ-100 найкращих українських шкіл, даючи своїм учням якісну освіту для вступу до найпрестижніших вищих навчальних закладів України. 

Будівля гімназії витримала дві світові війни, бій за місто під час збройної агресії Росії на сході України у 2014-му, проте була зруйнована під час повномасштабного нападу росіян у 2022 році. 1 травня внаслідок прицільного обстрілу в гімназії зайнялася пожежа, і вогонь повністю знищив сторічну пам’ятку архітектури. Це місце повнилося спогадами про стрімкий розвиток індустріального суспільства Європи кінця ХІХ — початку ХХ століття, а разом із тим — мріями та сподіваннями українських учнів, їхніх батьків та вчителів у ХХІ столітті.

Те, що берегло пам’ять, тепер саме лише спогад.   

Go to Top