Монумент «Слава Україні»
Монумент «Слава Україні»
м. Херсон Монумент «Слава Україні»

Меморіал, присвячений Героям Небесної Сотні, убитим проросійською владою під час Революції Гідності 2014 року, та українським героям, загиблим на Донбасі. Він став символом як окупації Херсона російськими загарбниками, так і спротиву, який місто чинить щодня в очікуванні на звільнення.  

Місцезнаходження:
м. Херсон
Офіційний статус:
Не перебуває на обліку
Тип:
Меморіал
Побудований:
2016 р.
Дата знищення:
10.04.2022
Зброя:
Будівельна техніка
Історія

До 10 квітня, 2022. Фото: lh3.googleusercontent.com

Революція гідності на перетині 2013 та 2014 років — знакова подія в новітній історії України. Вона проілюструвала, що головна влада в Україні — це народ. Цією тривалою кампанією громадянської непокори тогочасному владному режиму українці голосно заявили на весь світ, що обирають проєвропейський курс розвитку. Цей вибір щиро вітали демократичні країни й категорично не сприйняла Росія. 2014 року Російська Федерація вторглася на Схід України та анексувала АР Крим. Розпочалися довгі й виснажливі роки військової та дипломатичної боротьби України за свою територіальну цілісність. А через 8 років у лютому 2022 Росія здійснила вже повномасштабне вторгнення в Україну. 

 

Революція гідності та військові події 2022 року відкрили нових українських героїв — тих, хто готовий боротися за свободу й незалежність, за світле майбутнє своєї країни навіть ціною власного життя. Небесна сотня — це 107 сміливців, які вийшли на Майдан Незалежності та були вбиті проросійською владою на чолі з Віктором Януковичем 2014 року. Їх, а також сотні героїв, які загинули під час війни на Донбасі протягом наступних 8 років, українці вшановують в кожному місті та селі. 

 

Не став винятком і Херсон, у центрі якого 2016 року встановили меморіал «Слава Україні». На його панелях були розміщені портрети Героїв Небесної Сотні та українських героїв, загиблих на Донбасі. Довкола фотографій — орнаменти вишиванок і державні символи України.  

Після 10 квітня, 2022. Фото: portal.lviv.ua

Тому коли під час повномасштабного вторгнення в Україну російська армія вдерлася в Херсон, який, вочевидь, вважала проросійськи налаштованим, її спіткало розчарування. Адже її тут ніхто не чекав: люди з ненавистю та люттю гнали російських загарбників геть. 

 

Після захоплення Херсона сотні містян почали регулярно виходити на мітинги проти окупантів. Попри залякування й застосування зброї проти мирного населення херсонці знов і знов сміливо заявляли: «Херсон — це Україна». Тому російські військові стали вдаватися до все жорсткіших методів: викрадали керівників громад, журналістів і блогерів, активістів та волонтерів. На території Херсонщини з’явилися катівні, де, за свідченнями очевидців, проти незаконно затриманих застосовують тортури. 

 

Із 2 березня Херсон під повною окупацією. Із кожним днем він усе більше потерпає від насилля й перетворюється на місто з далекого радянського минулого. Російська окупаційна влада повернула на постаменти пам’ятники Леніну, розвісила радянські червоні прапори з серпом та молотом, тоді як українська символіка та культурна спадщина нещадно знищуються. Окупанти руйнують тисячолітні скіфські кургани, знищують книжки з історії України. Понівечили російські загарбники й меморіал «Слава Україні», спаплюживши пам’ять про українських героїв: потрощили панелі з їхніми фотографіями, зняли українську державну символіку та прапор Європейського союзу. 

 

Із 30 травня Херсон перебуває в повній ізоляції без зв’язку з іншими територіями України. Місто просто зараз переживає гуманітарну катастрофу: людям бракує життєво важливих ліків і коштів для придбання продуктів. Російська окупаційна влада відбирає бізнес в українських підприємців, поза будь-яким законом селить у покинуті квартири й будинки власні родини, краде й вивозить сільськогосподарську техніку та зерно.  

Проте попри тотальний терор херсонці не здаються. Волонтери, ризикуючи життям, знаходять та доставляють життєво необхідні лікарські препарати, а мешканці області організували Рух спротиву. Майже в кожному населеному пункті області з’являються патріотичні графіті, жовто-блакитні стрічки, листівки з недвозначним нагадуванням для російських загарбників про те, що Збройні Сили України поряд. 

 

Жителі окупованої Херсонщини з надією чекають на звільнення. На той день, коли вони знову гордо встановлять український прапор і відновлять меморіал «Слава Україні» з іменами та портретами українських героїв. А вулицями міста закрокують нові герої, які щодня виборюють свободу та готові зробити все, аби те, що берегло пам’ять народу про його величне минуле, ніколи не стало спогадом. 

Go to Top