Оркестрові концерти
Концерт симфонічного оркестру Віденського радіо «Шуберт. Лятошинський. Кюр»
Рік культури Україна-Австрія
Дата
29 травня
Сектор
Напрям діяльності
Представлення української культури за кордоном
Музика
Місце
Відень, Австрія
Однією з ключових подій Українського інституту в рамках двостороннього Року культури Україна-Австрія став концерт Симфонічного оркестру Віденського радіо «Шуберт. Лятошинський. Кюр», що відбувся 29 травня 2019 року у Відні за участі українського скрипаля Андрія Павлова. Концерт було організовано Українським інститутом спільно з Оркестром віденського радіо — одним з найпрофесійніших оркестрів світу.

Програма концерту презентувала твори видатних українських та австрійських композиторів, що представляють три різні епохи музичної культури: Симфонія No. 3 основоположника української сучасної музики Бориса Лятошинського (в першій, нецензурованій редакції), «Незакінчена» Симфонія № 8 першого композитора романтичної доби Франца Шуберта та Movimenti для скрипки з оркестром сучасного австрійського композитора Ґерда Кюра. Диригував концерт зірковий британський диригент Дункан Вард, а солістом став відомий український музикант, соліст Національного оркестру «Київська Камерата», скрипаль Андрій Павлов.
Зусиллями Українського інституту міжнародне музичне середовище і широка аудиторія європейських поціновувачів академічної музики познайомилися з творами Бориса Лятошинського. Так, в рамках концерту повна нецензурована версія його Симфонії № 3 вперше прозвучала у Відні. Симфонія видатного українського композитора глибоко вразила не лише публіку, а й самих музикантів: вони неодноразово ділилися своїми думками та враженнями з командою Українського інституту.
«Історія взаємодії української і австрійської музичної культури має глибокі корені: такі західні регіони України, як Буковина, Галичина і Закарпаття раніше входили до Австрійської імперії та Австро-Угорщини, і саме у Львові та Чернівцях працювали австрійські музиканти (наприклад, Франц Моцарт, Ян Рукгабер, Ернст Пауер), чим зробили значний внесок у розвиток української професійної музики Західної України.» Юрій Чекан, музикознавець, доктор мистецтвознавства, премії імені Миколи Лисенка»

– Юрій Чекан, музикознавець, доктор мистецтвознавства, премії імені Миколи Лисенка –
Публічне виконання музичного твору Лятошинського одним із найпрестижніших оркестрів Австрії, а також участь у концертній програмі у якості соліста провідного українського музиканта — важлива подія для українських композиторської і виконавської шкіл, діяльність і доробки яких упродовж ХIX i XX століття було активно цензуровано. Це потужний крок в імплементації української музики до світового культурного контексту.

Концерт «Шуберт. Лятошинський. Кюр» транслювався в етері австрійського національного мовника ORF, а також прозвучав на хвилях Суспільного Радіо «Культура». Все це дало можливість значно збільшити аудиторію проєкту та стало сприятливим фактором для поширення системного знання про українську культуру в світі.