ЕКСТЕР
ЕКСТЕР — програма міжнародних мистецьких резиденцій
Сектор
Напрям діяльності
Міжнародні обміни
і мобільність
Візуальне мистецтво
Ми отримали знання про молоду українську мистецьку сцену, дізнались про художні позиції, проєкти та рухи, про які ми раніше нічого не знали і до яких не мали б інакше доступу. Це, власне, і є суттю та метою національних інституцій – розвивати мистецькі мережі та підтримувати художників стипендіями, які розширюватимуть міжнародний обмін та видимість мистецької та культурної активності країни

Стефані Юнеманн, Ральф Шмітт, директори Berlin Art Institute (Берлін, Німеччина) –
Український інститут започаткував довгострокову програму міжнародних резиденцій у сфері сучасного мистецтва ЕКСТЕР, метою якої є сприяння обміну й співпраці між українськими та іноземними фахівцями та посилення присутності України у міжнародній мистецькій спільноті. Програма призначена для митців, кураторів, арт-критиків та дослідників мистецтва.

Програма носить ім'я української мисткині Олександри Екстер, що більшу частину життя прожила у Києві. Творчість Екстер змінила світову сценографію; її роботи поєднували абстрактне мистецтво та традиційну народну культуру. Інтелектуалка, що володіла кількома мовами, подорожувала світом та спілкувалась з визначними митцями свого часу, вона була мостом між світом українського авангарду та мистецтвом Західної Європи.
Важливою функцією культури є також комунікація: розповідь про себе і свій досвід. І з цієї точки зору мало що зрівняється за ефективністю з персональними контактами: автор із автором, інституція з інституцією, зрештою, людина з організацією. Програми мобільності – прекрасний для цього інструмент, тому я рада започаткуванню програми Екстер і сподіваюся на її продовження і розбудову надалі

Олеся Островська-Люта, генеральна директорка
Мистецького Арсеналу –
Програма ЕКСТЕР побудована на співпраці з провідними мистецькими резиденціями в країнах, де працює Український інститут. Її партнерами є інституції, що мають досвід, необхідну інфраструктуру і широку мережу контактів та залучені до міжнародної професійної спільноти.

Програми резиденцій формуються спільно Українським інститутом, партнерською організацією та резидентом/резиденткою. Учасники активно залучені до культурного життя міста, куди приїздять на резиденцію: беруть участь у публічних подіях та розповідають про свої практики, представляючи Україну за кордоном.
Короткий список фіналістів/ок ЕКСТЕР, який ми розглянули, був одним із найсильніших та найцікавіших серед списків художників-фіналістів поміж останніх конкурсів до нашої резиденції ISCP

Карі Конте, директор програм і виставок, International Studio & Curatorial Program (Нью-Йорк, США) –
Головним результатом програми є здобутий досвід, ідеї та міжнародні контакти, що допоможуть учасникам у їхньому подальшому професійному розвитку, а також впроваджені виставкові і дослідницькі проєкти, які розширюють вплив програми.

Протягом 2019 року Український інститут провів два цикли конкурсних відборів та здійснив 21 творчу мистецьку резиденцію.
Фіналістки й фіналісти 1-го циклу програми
Олексій Радинський
режисер, дослідник — International Studio & Curatorial Program (Нью-Йорк, США)
1 – 31 липня 2019


Антон Лапов
митець, куратор, дослідник — Ars Electronica (Лінц, Австрія)
5 серпня – 9 вересня 2019


Анна Мананкіна
мисткиня — < rotor > (Грац, Австрія)
27 серпня – 23 вересня 2019


Ларіон Лозовий
митець, дослідник — Viafarini (Мілан, Італія)
1 – 30 вересня 2019


Оля Федорова
мисткиня — Berlin Art Institute (Берлін, Німеччина)
9 вересня – 4 жовтня 2019


Нікіта Кадан
митець — Berlin Art Institute (Берлін, Німеччина)
12 вересня – 1 жовтня 2019

Ліна Романуха
кураторка, арт-менеджерка — Curators' Agenda 2019 (Відень, Австрія)
16 вересня – 31 жовтня 2019


Валерія Шиллер
кураторка — Curators' Agenda 2019 (Відень, Австрія)
16 вересня – 31 жовтня 2019


Вікторія Миронюк
мисткиня — R.A.R.O. Madrid (Мадрид, Іспанія)
25 вересня – 31 жовтня 2019


Тетяна Кочубінська
кураторка — Visiting Curators Vienna 2019 (Відень, Австрія)
25 листопада – 4 грудня 2019
Фіналістки й фіналісти 2-го циклу програми
Леся Прокопенко
дослідниця, кураторка — Centre Pompadour (Еркур, Франція)
1 вересня – 1 жовтня 2019

Катерина Бучацька
мисткиня — Edinburgh Sculpture Workshop (Единбург, Велика Британія)
1 – 28 жовтня 2019

Оксана Чепелик
мисткиня, дослідниця — IMéRA (Марсель, Франція)
4 жовтня – 19 листопада 2019

Іван Світличний
митець — Edinburgh Sculpture Workshop (Единбург, Велика Британія)
9 жовтня – 3 листопада 2019

Ксенія Малих
кураторка — Berlin Sessions (Берлін, Німеччина)
14 жовтня – 7 листопада 2019

Мар'яна Яремчишина
мисткиня — Curtidos (Барселона, Іспанія)
28 жовтня – 28 листопада 2019

Анна Сорокова
кураторка, мисткиня — Flux Factory (Нью-Йорк, США)
1 листопада – 1 грудня 2019

Данило Галкін
митець — 40mcube (Ренн, Франція)
4 – 30 листопада 2019

Альона Соломадіна, дизайнерка, мисткиня — Kunsthalle Praha (Прага, Чехія), 4 листопада – 4 грудня 2019

Леся Кульчинська
кураторка, дослідниця — Nida Art Colony (Ніда, Литва)
8 – 22 листопада 2019

Наталія Чичасова
кураторка, арт-менеджерка — Centrum Kultury ZAMEK (Познань, Польща)
12 листопада – 10 грудня 2019
«Натомість, мені видається, що це радше свідчить про те, що в умовах багаторічного браку державної підтримки для подібних програм в Україні накопичилася критична маса людей, що встигли досягти значного професійного розвитку, але не мали можливості скористатися інструментами для інтеграції в міжнародне середовище»

Олексій Радинській
режисер, учасник резиденції International Studio & Curatorial Program (2019)
«Підтримка мобільності для художників як публічних інтелектуалів, що виконують місію "пояснювання України", – потреба, що оголилася під час Майдану й жодним чином не зменшилась дотепер»

Ларіон Лозовий
митець, учасник резиденції Viafarini (2019)
«Одиниці українських художників можуть виявити конкурентоспроможність на світовому рівні, тому програму ЕКСТЕР складно переоцінити»

Тетяна Кочубінська
мистецтвознавиця, кураторка Visiting Curators Vienna 2019
Дизайнерка Альона Соломадіна під час резиденції у Kunsthalle Praha розпочала роботу над проєктом «Місто Форм», що поєднує архітектуру та леттерінг, і розробила світлову інсталяцію «Lehkost», інспіровану архітектурою Карела Прагера та романом Мілана Кундера. Інсталяцію було встановлено на фасаді майбутнього Kunsthalle Praha. Окрім того, у Празі відбулася перша міжнародна презентація книги «ЗНАК. Українські товарні знаки 1960–1980» (видавництво IST Publishing, 2019), яку дизайнерка створила у складі колективу У,Н,А.

Кураторки Ліна Романуха та Валерія Шиллер під час програми для молодих кураторів Curators' Agenda 2019 віденської асоціації Blockfrei, реалізованій у співпраці з Університетом прикладного мистецтва Відня, долучилися до створення виставки «Is This Intimacy?». Експозиція відкрилася 24 жовтня 2019 року у віденському просторі Krinzinger Projekte.

Протягом резиденції в ISCP Олексій Радинський працював над документальним фільмом «Навмисна омана», присвяченим академіку Віктору Глушкову — легендарному українському радянському вченому, піонеру комп'ютерної науки, що кілька разів відвідував Нью-Йорк у 1970-х.

18 липня 2019 року у Bar Laika у Брукліні на запрошення засновника медіа-платформи e-flux Антона Відокле відбулася нью-йоркська прем'єра фільмів Радинського «Київський фільм. Перший епізод» та «Колір фасаду: синій».

Кураторка Леся Кульчинська під час резиденції у Nida Art Colony організувала виставку «Somewhere Out There, Somewhere Beside. Ukrainian Video Art 2015–2019», до якої увійшли роботи українських митців Аліни Клейтман, Аліни Якубенко, АнтіГонни, Бориса Кашапова, Fantastic little splash, Ірини Кудрі, Ксенії Гнилицької, Марії Куликовської, групи Meditator, Миколи Рідного, Олексія Радинського, Пьотра Армяновського та Романа Михайлова.