Святкування 100-річчя Щедрика

Карнегі-Голл, Нью-Йорк

Notes from Ukraine: Концерт до 100-річчя знаменитої української колядки: «Щедрик» у Карнегі-Голл, що відбувся 4 грудня 2022 року, зібравши солдаут – 2800 місць.

100-річчя Щедрика

У 2022 році виповнилося сто років північноамериканській прем’єрі «Щедрика» (відомого світу як «Carol of the Bells») у нью-йоркському Карнегі-Голл. Ця різдвяна класика захопила американську уяву завдяки кіно та телебаченню – фільми Один вдома та Маппети, реклама Coca-Cola. А також через виконання колядки найрізноманітнішими колективами: гравцями НБА, американським рок-гуртом “Транссибірський оркестр”, Хором Мармонської Скинії та багатьма іншими. 

Концерт у Карнегі-Голі 5 жовтня 1922 року був частиною першого проєкту української культурної дипломатії – світового турне Української Республіканської Капели під керівництвом відомого музиканта Олександра Кошиця. Капела була створена з ініціативи уряду УНР та направлена ​​за кордон для промоції української незалежності в Європі та Америці та протидії російській пропаганді. Тур відбувся під егідою Міністерства освіти і мистецтва та Міністерства закордонних справ УНР, і лише в Північній Америці вони дали понад 200 концертів у великих залах та університетах.

«Цьогоріч виповнюється сто років відомому туру УНР Капели Олександра Кошиця у США, під час якого вони вперше виконали тепер улюбленого всіма «Щедрика». З огляду на популярність пісні через століття, гастролі продемонстрували успішність української культурної дипломатії. Ми сприймаємо цьогорічне свято як чудову нагоду відзначити українську багатовікову культуру та державність у часи, коли Росія намагається їх знищити. Упевнений, цей захід дасть присутнім зрозуміти, що ми захищаємо, і чому Україна переможе»,

Програма концерту

Для участі у «Notes from Ukraine» з Києва до Нью-Йорка прибув український дитячий хор «Щедрик»,  56 хлопців та дівчат були змушені готувалися до виступу в бомбосховищі. На концерті пролунав і один із символів української громади у США – хор «Думка», хор «Трініті Вол-Стріт», Українська капела бандуристів Північної Америки ім. Т. Шевченка, американська оперна співачка Джанай Брюггер та українсько-канадська фолк-співачка Марічка Марчик. 

На концерті також відбулася світова прем’єра Тревора Вестона — композитор написав музику на слова українського поета-номінанта Нобелівської премії Сергія Жадана.

Виконувалася музика таких композиторів як Ерік Вітакр, Леонард Бернштейн, Валентин Сильвестров, Джордж Гершвін.

«Я звертаюся до вас, справжні друзі України. До тих, хто зрозуміє Україну, слухаючи Леонтовича. Нам потрібна ваша підтримка! Кожному лікарю, який змушений оперувати в темряві. Кожному батькові і кожній матері, які роблять усе, щоб дати своїм сім’ям те, що їм потрібно – навіть у темряві. Кожному українцеві, який вірить у свободу, незважаючи на темряву. Разом ми зупинимо цю війну!». 

Святкування 100-річчя Щедрика Карнегі-Холл, Нью-Йорк
Святкування 100-річчя Щедрика Карнегі-Холл, Нью-Йорк
Святкування 100-річчя Щедрика Карнегі-Холл, Нью-Йорк

Ведучі концерту

Культовий режисер Мартін Скорсезе висловив свою глибоку шану і вдячність українському народу:
Святкування 100-річчя Щедрика Карнегі-Холл, Нью-Йорк
«Ми зібралися, щоб підтримати українську націю, її людей і її мистецтво. І я хочу висловити свою глибоку шану і вдячність українському народу. Вдячність, тому що кожного разу, коли хтось так мужньо протистоїть подібній надзвичайній жорстокості та невибірковому терору, він заслуговує найглибшої вдячності».

Віра Фарміга під час концерту Notes from Ukraine висловила свою любов до української культури та музики. Ії родина походить з України. З дитинства вона говорить українською, знає народні танці та була учасницею «Пласту».

Святкування 100-річчя Щедрика Карнегі-Холл, Нью-Йорк

«Українці люблять співати. Ми це любимо. Українці – співуча нація. Наша пісенна традиція походить з давнини і наші мелодії обʼєднують людей через кордони. Напевно, найкращим прикладом цього є пісня, заради якої ми всі тут сьогодні зібрались».

«Вже сто років тому наші попередники добре розуміли значення культурної дипломатії та презентували Україну світові на найвищому рівні. Це було у часи, коли наш голос прагнули заглушити. Саме це намагаються зробити і сьогодні. Але ми докладемо всіх зусиль не лише, щоб встояти, але й щоб увесь світ почув, що таке Україна»,

Notes from Ukraine в цифрах

  • 2 800 осіб відвідали концерт;
  • 76 000 осіб переглянули його онлайн;
  • Більше 200 згадок у національних медіа у США, зокрема, «The New York
    Times», «CNN», «Opera Wire», «MSNBC», «ABC News», «CBS NY» та ін.;
  • Більше 150 згадок в медіа в Україні. 

Фото з концерту

Фото — Fadi Kheir

Збір коштів для

Частина коштів за квитки буде спрямована на «Відбудову України» через платформу UNITED24, що ініційована Президентом України Володимиром Зеленським.

 

Про UNITED24

Ініційована Президентом України фандрейзингова платформа та основне місце збору благодійних пожертв на підтримку України. За чотири місяці роботи UNITED24 зібрано понад 180 мільйонів доларів від громадян зі 110 країн. Серед амбасадорів UNITED24 — видатні спортсмени Андрій Шевченко та Еліна Світоліна, креативний директор Balenciaga Демна, американський актор Лієв Шрайбер та гурт Imagine Dragons.

Організатори

Партнер трансляції

За підтримки