Місяць культурної дипломатії України​

#UkraineEverywhere — під таким гаслом відбувається щорічна інформаційна кампанія «Місяць культурної дипломатії України», яка спрямована на оновлення та створення нових статей про Україну та українську культуру українською та іншими мовами у Вікіпедії.

Про кампанію

«Місяць культурної дипломатії України» присвячений відомим українським митцям кіно, музики, літератури, архітектури, дизайну, які зробили вагомий внесок у світову культуру і про котрих ще немає статей у Вікіпедії. В рамках кампанії авторів закликають доповнювати та створювати нові статті іноземними мовами, щоб об’єктивна інформація про Україну була доступною у різних регіонах світу.

Проєкт спільно організовують ГО «Вікімедіа Україна», Український Інститут та Міністерство закордонних справ України.

Партнери

«Місяць культурної дипломатії України» 2024

У березні вчетверте відбулася щорічна інформаційна кампанія «Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії», організована Українським інститутом, Міністерством закордонних справ України та ГО «Вікімедіа Україна». Кампанія була присвячена деколонізації української культури, розкривала українську ідентичність визнаних світових митців і демонструвала їхній внесок у розвиток української та світової культур. 

«Я вдячний кожному та кожній із понад двох сотень учасників цього проєкту з усіх куточків світу, які на наш заклик створили та покращили понад півтори тисячі статей Вікіпедії щодо України. Це важливий внесок у деколонізацію української культури та протидію російській апропріації, історичним міфам і пропаганді. Вже четвертий рік поспіль ми проводимо Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії і я радий, що кожного року проєкт збільшує свій масштаб. Спільними зусиллями ми захищаємо українську ідентичність від російських спроб її знищити»,

Результати

У проєкті взяло участь 200 учасників зі всього світу, які покращили 425 наявних та створили 1260 нових статей на платформі. Матеріали створили у 66 мовних розділах сайту, що стало рекордним показником за  чотири роки існування проєктуУчасники додали статтю про Софію Яблонську азербайджанською, бретонською  про Сергія Корольова, а також покращили англомовні публікації про Сергія Параджанова та Софію Окуневську.

Результати Місяця культурної дипломатії України у Вікіпедії

У межах проєкту з’явилися статті про «Заповіт» Шевченка французькою, Кам’янець-Подільську фортецю  німецькою, Андріївську церкву  арабською, китайською  про фільм «Земля» і узбецькою  про фільм «Памфір». Також було створено матеріали про Ірину Цілик тамільською, про будинок «Слово» — урду, берберською мовою про Тараса Компаніченка, бретонською  про український гімн, і мовою маніпурі про Лесю Українку.

Відгуки учасників

Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії
Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії
Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії

Відгуки учасників

Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії
Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії
Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії

«Місяць культурної дипломатії України» 2023

У березні 2023 року у Вікіпедії утретє проходив «Місяць культурної дипломатії України».

За місяць проведення кампанії до неї долучилися 154 учасники та учасниці з усього світу. Вони написали 1401 нових статей та покращили 85 наявних у 64 різних мовних розділах Вікіпедії. Зокрема, були створені статті про Наталку Полтавку французькою, фільми «Земля» та «Тіні забутих предків» угорською, Івана Марчука японською, роман «Місто» арабською, Художній музей імені Куїнджі китайською.

«Місяць культурної дипломатії в Вікіпедії став уже третім з часу започаткування МЗС цієї ініціативи в 2020 році. Повномасштабна агресія РФ не лише не зупинила, а й зробила її ще масштабнішою. Я вдячний кожному та кожній з понад півтори сотні авторів і авторок, які цьогоріч відгукнулися на наш заклик, створивши та покращивши майже півтори тисячі статей про Україну в 64 мовних розділах. Спільними зусиллями держави та громадянського суспільства ми протидіємо російській пропаганді та системно наповнюємо світовий інформаційний простір правдивими фактами про Україну та її культуру»,

About the Kuindzhi Museum in Chinese and The City novel in Arabic: project's results

Деякі теми користувалися особливою популярністю серед учасників і отримали висвітлення у найбільшій кількості мовних розділів: про Київську мадоннуПівника васильківської майоліки, письменницю та історикиню Олену Апанович та інші. Також з’явилися статті менш поширеними мовами: про Петриківський розпис мовою тіап, баскською про український вінок, роман «Марія» мовою гуджараті, «Енеїду» валійською, паляницю індонезійською.

А також зʼявилися статті присвячені культурним феноменам — від мемів до символів незламності.

Відгуки учасників 2023

«Я хотів якось допомогти Україні. Одним із способів, на мою думку, є підвищення обізнаності про багатство української культури. Цього разу я зосередився на перекладі статей про визначні місця в Україні, такі як музеї, театри та оперні театри. Я сподіваюся, що завдяки цій інформації більше людей захочуть відвідати Україну після війни, що сприятиме туристичному розвитку»,

— ділиться учасник-вікіпедист Нягослав Жеков з Малайзії.

«Я долучився до кампанії, щоб вшанувати пам’ять мами. Вона була у Європі в середині 60-х років і дуже дорожила дитячою книжкою, написаною за мотивами української казки про рукавичку, у якій живуть лісові звірі»,

розповів користувач Omotecho з Японії, який бере участь у проєкті вже втретє.

Результати «Місяця культурної дипломатії України» 2022

У лютому—березні 2022 року у Вікіпедії вдруге проходив «Місяць культурної дипломатії України». Він був спрямований на створення і покращення статей про Україну та українську культуру якомога більшою кількістю мов. 

У 2022-му році  – це був один з проєктів Українського інституту, що не зупинився через початок повномасштабного вторгення.

За місяць проведення кампанії до неї долучилися 253 учасники та учасниці. 29 з них взяли участь у марафоні вдруге, 224 цього року долучилися вперше.

Всього вони написали 3813 нових статей та покращили 262 наявних у 60 різних мовних розділах Вікіпедії. Це у п’ять разів більше, ніж минулого року. Зокрема, під час конкурсу були створені статті про Павла Тичину арабською мовою, про Анну Ярославну фінською, картину «Місячна ніч на Дніпрі» китайською, танець «Гопак» перською, про Український авангард німецькою та повість «Тіні забутих предків» французькою.

Також з’явилися статті унікальними мовами у малих мовних розділах Вікіпедії. Стаття про Україну зʼявилася мовою науатль, про Київ — мовою ташельхіт, Агатангела Кримського — центральною бікольською мовою, про Тараса Шевченка — тагальською мовою, а про Юрія Винничука — башкирською.

Результати «Місяця культурної дипломатії України» 2021

«Світ має знати більше про креативну, динамічну, інноваційну Україну. Місяць культурної дипломатії у Вікіпедії — це добра нагода розказати більше про українську культуру в одному із найпопулярніших джерел інформації, як українською мовою, так і іноземними. Адже кому ще розповідати про Україну світові, як не самим українцям? Закликаю всіх гуртом взятися за цю справу, аби у Вікіпедії з’явилися нові статті про сучасне українське кіно, музику, театр, літературу та мистецтво»

У рамках «Місяць культурної дипломатії України» 172 користувача і користувачки створили і покращили статті понад 1200 разів (кілька користувачів могли редагувати одну статтю), створили більше 817 нових статей українською та іноземними мовами. До прикладу, новими мовами створили статті про звичні для нас речі: статті «Многая літа» і «Борщ» мовою малаялам (Індія) та стаття про «Розстріляне відродження» китайською. Активно багатьма мовами поповнили Вікіпедію статтями про бренд України — Ukraine NOW; відомі українські фільми останніх років — Атлантида, Донбас; митців Дзигу Вертова, Софію Яблонську.

Лідерами за кількістю доданих та доопрацьованих статей стали португальська, англійська, французька мови, чималий інтерес проєкт викликав у країнах Азійського напрямок. Загалом кампанія #UkraineEverywhere охопила 44 мови: африкаанс, арабська, арагонська, асамська, азербайджанська, бангла, башкирська, бенгальська, боснійська, болгарська, каталонська, китайська, хорватська, голландська, єгипетська арабська, англійська, фінська, французька, галисійська, грузинська, німецька, індонезійська, італійська, японська, корейська, люксембурзька, македонська, малаяламська, окситанська, перська, польська, португальська, панджабі, румунська, російська, сербська, сербсько-хорватська, іспанська, шведська, тагальська, телугу, українська, урду.

«Для мільйонів людей Вікіпедія є першим джерелом інформації на найрізноманітніші теми. Саме тому важливо задіяти можливості Вікіпедії, аби розповідати світові про українські явища, імена і події зрозумілою для читачів мовою. Цей проект - про внесок українців до світової культури, тож ми розраховуємо залучити до нього якомога більше однодумців»

Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії

У рамках проєкту було проведено два вебінари (українською та англійською мовою), які допомогли ознайомитися та краще розібратися з написанням статей для Вікіпедії. До вебінарів долучилося більше 150 учасників.

До кампанії долучились 16 університетів з України, Чеської Республіки, США.

Відгуки учасників 2021

Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії
Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії
Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії
Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії
Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії
Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії