ЕКСТЕР — програма міжнародних мистецьких резиденцій 

Кінцевий термін подачі: 

19 лютого 2023 року, 23:59

(київський час)

Довгострокова програма міжнародних резиденцій у сфері сучасного мистецтва, розроблена Українським інститутом. Програма призначена для митців, кураторів, арт-критиків та дослідників мистецтва. 

ЕКСТЕР сприяє обміну та співпраці між українськими та іноземними фахівцями і таким чином посилює присутність України у міжнародній мистецькій спільноті. 

Про програму

Програма ЕКСТЕР побудована на співпраці з провідними резиденціями сектору сучасного мистецтва у країнах, в яких працює Український інститут. Партнери програми — це організації та інституції, що мають досвід, необхідну інфраструктуру і широку мережу локальних контактів та є інтегрованими у міжнародну професійну спільноту. 

Програма кожної резиденції формується спільно Українським інститутом, партнерською організацією та резидентом/резиденткою з огляду на його/її професійні запити, локальну специфіку та інституційний контекст. Програма ЕКСТЕР передбачає активне залучення учасників до культурного життя міста, в якому відбувається резиденція, проведення публічних подій та представлення своїх практик іноземним аудиторіям.

Мистецькі резиденції створюють можливості для мобільності людей, ідей, досвіду й практик, взаємодії з фахівцями в інших країнах та адаптації своєї роботи до різних культурних контекстів. Резидентки й резиденти ЕКСТЕР є культурними амбасадорами, які презентують актуальний мистецький ландшафт України за кордоном.

ЕКСТЕР — програма міжнародних мистецьких резиденцій

Програма носить ім’я української мисткині Олександри Екстер (1882–1949) — знакової представниці світового авангарду, яка більшу частину життя мешкала в Києві. Творчість Екстер змінила світову сценографію; її роботи поєднували абстрактне мистецтво та традиційну народну культуру. Витончена інтелектуалка, що володіла кількома європейськими мовами, вона подорожувала світом та спілкувалась з найвизначнішими митцями свого часу — Пікассо, Браком, Аполлінером та Марінетті, будучи мостом між світом українського авангарду та новітнім мистецтвом Західної Європи.

Доступні резиденції

Програма Artist-In-Residence AIR_Frankfurt спрямована на сприяння міжнародній взаємодії між Франкфуртом і новими мистецькими центрами по всьому світу. Через обставини, викликані російським повномасштабним вторгненням, місто Франкфурт і  basis e.V.. надає три стипендії для українських митців на 3-місячні резиденції у квітні-червні 2023 року. 

Де: Artist-In-Residence AIR_Frankfurt (Німеччина) 

Коли: 01 квітня – 30 червня, 2023 (доступні 3 резиденції) 

Партнери: basis e.V. , Goethe-Institut Ukraine 

Про програму AIR_Frankfurt

Програма AIR_Frankfurt була заснована Департаментом культури міста Франкфурт у 1990 році з метою сприяння обміну між зацікавленими в розвитку культури та активними містами. Відтоді понад 100 митців із Франкфурта змогли скористатися програмою обміну, і така ж кількість митців з-за кордону приїхала до Франкфурта в рамках програми резиденції. 

З 2016 року AIR_Frankfurt контролюється виробничо-виставковою платформою basis e.V., а також підтримується Департаментом культури міста Франкфурта. 

  • тримісячне перебування на базі е.в. Франкфурт 
  • 1000 € щомісячної фінансової підтримки 
  • витрати на проїзд 
  • проживання в квартирі-студії 
  • приміщення студії 
  • реалізація кінцевого проекту
  • інтеграція в мистецьку мережу  
  • кураторська підтримка 

→ мінімальний вік 18 років; 
→ володіння англійською мовою (рівень B2 та вище); 
→ відкритість до публічної комунікації та представлення своїх практик під час резиденції; 
→ професійний досвід; 
→ профільна фахова освіта та/або інша професійна підготовка є бажаною, але не обов’язковою.

Щоб податися на участь у програмі ЕКСТЕР, надішліть на адресу [email protected] листа з темою «ЕКСТЕР 4: Заявка на участь» не пізніше 19 лютого 2023 року, до 23:59 за київським часом. Будь ласка, зауважте, що заявки, отримані пізніше цього часу (незалежно від того, коли їх було надіслано), розглядатися не будуть.

До листа необхідно долучити: 

  1. Заповнену анкету (шаблон за посиланням), названу в форматі «LastName_FirstName_application_EXTER4». 
  1. Актуальне портфоліо англійською мовою обсягом до 10 сторінок (pdf-файл до 10 Мб, названий у форматі «LastName_FirstName_portfolio_EXTER4»). 
  1. Резюме англійською мовою обсягом до 2 сторінок (pdf-файл, названий у форматі «LastName_FirstName_CV_EXTER4»). 

Про результати відбору кожного апліканта буде поінформовано особисто.  

Будь ласка, зверніть увагу, що реалізація програми ЕКСТЕР реалізується коштом та за підтримки приймаючих інституцій. 

Відбір учасників кожної резиденції здійснюватимуть представники партнерських інституцій та незалежні експерти. Резиденти отримають простір та можливості для роботи, інституційну підтримку в налагодженні контактів із місцевою арт-спільнотою. З кожним резидентом/резиденткою буде обговорюватися індивідуальна програма відповідно до їхньої практики та професійних потреб.

Резиденція Rupert

У січні та лютому 2023 доступні дві резиденції для двох художників, кураторів, критиків чи дослідників з України. Спеціальний опен-колл на термінові резиденції ініційовані Rupert на знак солідарності з Україною. 

Де: Rupert, Vilnus (Lithiania) 

Коли: 

  • 5 січня – 5 лютого 2023 р. (1 місяць, стипендія 550 євро на дорогу та базові потреби оплачується після прибуття) 
  • 5 січня – 5 березня 2023 (2 місяці , стипендія 950 євро на дорогу та базові потреби оплачується після прибуття) 

Про програму Rupert

Резиденційна програма Rupert спрямована на практиків і теоретиків із Литви та всього світу — художників, письменників, кураторів, дослідників, культурних менеджерів та науковців — яким надається можливість жити та працювати у Вільнюсі, розробляючи індивідуальні проекти та занурюючись у життя місцевої сцени сучасного мистецтва.  

З моменту створення Rupert, його програми керуються принципом налагодження співпраці та діалогу між резидентами, місцевими та міжнародними мистецькими організаціями та художниками, а також між іншими ініціативами та професійними колами у Вільнюсі. Програми Rupert створюють умови для обміну знаннями та перетворення цих знайомств та колаборацій у мистецькі, соціальні та/або громадські проекти, виставки та інші формати. 

Розташований у мальовничій місцевості Волокумпе у Вільнюсі, неподалік від динамічного культурного центру міста, Rupert стоїть на річці Неріс та виходить на невеликий річковий пляж, оточений тихими полями та лісом. Rupert надає резидентові студію, зручності, кураторський супровід, забезпечує адміністративну підтримку та фасилітує доступ до контактів, інструментів, матеріалів та інформації, необхідних для дослідження та продакшну. 

Резиденції розташовані у недавно збудованій будівлі під назвою Pakrantė, спроектованій видатним литовським архітектором Аудрюсом Амбрасасом. Pakrantė був заснований як мистецький інкубатор та розміщує низку ініціатив у сфері креативних індустрій. Кожному резиденту надається студійний простір для проживання з мезаніном (приблизно 52 м2), які можна використовувати як простір для продакшну та досліджень протягом резиденції. Ванною кімнатою та кухнею користуються спільно з іншими мешканцями. Студія повністю мебльована та обладнана Wi-Fi. У будівлі також є читальня та конференц-зал, якими резиденти можуть користуватися за домовленістю. 

 → стипендія до 550 євро (1 місяць) / 950 євро (2 місяці), яка включає витрати на проїзд, виплачується після прибуття в Rupert 

→ безкоштовне проживання (50+ кв.м робоча/житлова приватна студія в мезоніні, спільна кухня та санвузол) 

→ за потреби вітається розміщення з дітьми, однак приміщення менш підходять для сімей з маленькими дітьми (до студій можна піднятися лише по сходах, загальна кухня знаходиться внизу і є спільною для всієї будівлі) 

→ На жаль, Rupert  не може підтримати мешканців будь-якою іншою додатковою матеріальною підтримкою чи стипендіями. Через високу інфляцію у Вільнюсі та Литві, будь ласка, враховуйте, що вам може знадобитися щонайменше 200-300 євро на людину на місяць лише для основних витрат, таких як продукти харчування. 

→ українське громадянство; 
→ мінімальний вік 18 років; 
→ володіння англійською мовою (рівень B2 та вище); 
→ відкритість до публічної комунікації та представлення своїх практик під час резиденції; 
→ професійний досвід; 
→ профільна фахова освіта та/або інша професійна підготовка є бажаною, але не обов’язковою. 

Щоб податися на участь у програмі ЕКСТЕР, надішліть на адресу [email protected] листа з темою «ЕКСТЕР 4: Заявка на участь» не пізніше 18 грудня 2023 року, до 23:59 за київським часом. Будь ласка, зауважте, що заявки, отримані пізніше цього часу (незалежно від того, коли їх було надіслано), розглядатися не будуть.

До листа необхідно долучити: 

  1. Заповнену анкету (шаблон за посиланням), названу в форматі «LastName_FirstName_application_EXTER4». Зауважте, що заповнюючи заявку, ви повинні обрати бажаний місяць перебування в резиденції 
  1. Актуальне портфоліо англійською мовою обсягом до 10 сторінок (pdf-файл до 10 Мб, названий у форматі «LastName_FirstName_portfolio_EXTER4»). 
  1. Резюме англійською мовою обсягом до 2 сторінок (pdf-файл, названий у форматі «LastName_FirstName_CV_EXTER4»). 

Про результати відбору кожного апліканта буде поінформовано особисто.  

Будь ласка, зверніть увагу, що реалізація програми ЕКСТЕР реалізується коштом та за підтримки приймаючих інституцій. 

Відбір учасників кожної резиденції здійснюватиме команда Українського інституту та представники Rupert. Резиденти отримають простір та можливості для роботи, інституційну підтримку в налагодженні контактів із місцевою арт-спільнотою. З кожним резидентом/резиденткою буде обговорюватися індивідуальна програма відповідно до їхньої практики та професійних потреб. 
 
Створення нових робіт (продакшн) або участь у виставкових проектах чи публічних подіях під час резиденцій (за умови згоди партнерської інституції) не є обов’язковими. 

Прийом заявок 2020

Увага! У зв’язку зі світовою пандемією коронавірусної хвороби Covid-19 та переглядом річного бюджету Українського інституту на 2020 рік частину запланованих резиденцій третього циклу програми ЕКСТЕР було перенесено на осінь 2020 року, а частину – на 2021 рік. Оновлений перелік резиденцій у 2020 році далі:

Коли: жовтень 2020 р.
Хто може податися: митці, куратори, критики, дослідники

AIR Wro — це програма організації Strefa Kultury Wrocław, спрямована на представників і представниць креативного та академічного секторів, що працюють у галузі сучасної культури та мистецтва. Ідея програми полягає у підтримці мобільності культурних акторів та організації резиденцій, навчальних візитів та міжнародного співробітництва. Її мета — підтримка та просування діяльності творців із різних галузей культури та мистецтва: художників, кураторів, дослідників, журналістів, культурних аніматорів та менеджерів, які зацікавлені у співпраці з представниками місцевих спільнот та прагнуть розбудовувати міжнародні культурні відносини.

Учасники програми, часто спираючись на традиції міських низових рухів, реалізують свої мистецькі, культурні та соціальні проекти, спрямовані на актуальні явища та проблеми, з якими стикаються сучасні міста, такі як публічний простір, охорона довкілля та екологія. Працюючи з темами громадянської освіти та культурних політик, вони сприяють медіації та фасилітують пошук інноваційних рішень і практик. У царині культури та мистецтва вони прагнуть переосмислити й уявити місто 21 століття.

Резидентові — художнику, куратору, досліднику — пропонується представити свої практики під час публічної презентації, що збере представників місцевої культурної сцени, а також створити творчий коментар до Міжнародної бієнале міського мистецтва «OUT OF STH». Цьогорічна «OUT OF STH», присвячена темі поглинання простору, розгляне міські анклави, гарячі точки на карті міста та тенденції у низових, громадянських стратегіях створення публічних просторів.

За угодою зі Strefa Kultury Wrocław, Український інститут забезпечує місячну резиденцію для одного українського художника, куратора, критика або дослідника, який цікавиться візуальним мистецтвом та/або урбаністичними/соціальними конфліктами, у жовтні 2020 року. Strefa Kultury надає резидентові житло та організує професійну програму, що включає відвідування художніх студій, зустрічі з представниками культурного сектору Вроцлава тощо.

Коли: 1 – 30 вересня; 1 – 30 листопада 2020 р.
Хто може податися: митці, куратори, критики, дослідники

Програма резиденцій Berlin Sessions — це платформа, щоб пропонує кураторську експертизу, можливості мережування та логістичну підтримку в мистецькому секторі художникам і професіоналам культури, зацікавленим у вивченні динамічної мистецької сцени Берліна. Berlin Sessions — ініціатива, яка спирається на досвід Berlinerpool, неприбуткової платформи для художників, кураторів, арт-менеджерів та просторів Берліна, що збирає фізичний архів своїх членів, набуваючи форми центру досліджень берлінського мистецтва.

Огляд програми

Під час резиденції митець / куратор / критик / дослідник зануриться у професійне середовище, що відповідає його/її дисципліні та сфері досліджень. Berlin Sessions надаватимуть резидентові консультації та рекомендації, знайомитимуть з представниками організацій та культурними операторами. Відвідуючи Берлін, резидентка / резидент познайомиться з ключовими для своєї художньої практики місцями. Зустрічі та бесіди мають неоціненне значення для налагодження співпраці та пошуку майбутніх виставкових майданчиків. Щоби бути в курсі безлічі подій у місті, Berlin Sessions пропонують мистецькі сповіщення — пропозиції, куди піти протягом тижня і на вихідних, і як знайти цікаві події, виставки, майстер-класи, конференції та лекції.

Обрані резиденти працюватимуть разом із берлінським арт-критиком, з яким обговорюватимуть свої попередні та поточні проекти. Результатом розмови стане професійний текст про художню практику резидента / резидентки, який можна буде використовувати у публікаціях, каталогах і проектних заявках.

Щоб познайомити нового художника, куратора чи дослідника з Берліном та міжнародною аудиторією, ми зробимо коротке професійне відеоінтерв’ю з ним / нею та опублікуємо його на наших каналах соціальних медіа та веб-сайті протягом першого тижня перебування.
Artist talks і панельні дискусії — це формати, які Berlin Sessions охоче підтримують. Резидентка / резидент матиме можливість презентувати свої проекти під час такого заходу в Berlin Sessions або на партнерській локації.

Крім того, резидент отримає профіль на сайті Berlin Sessions, буде включений до регулярного інформаційного бюлетеня, що розсилається на 10 000 електронних адрес, і на який підписані міжнародні мистецькі організації, а також буде згаданий в повідомленнях у соціальних мережах.

Квартира та спільне студійне приміщення

Квартира Berlin Sessions розташована в районі Фрідріхсхайн, на північ від річки Шпрее, у колишньому Східному Берліні. Квартира має площу 160 м2. У квартирі резидент знайде спільний студійний простір (35 м2), обідню зону, санвузол (з душем та ванною), окремий туалет, вітальню, кухню. Спальня обладнана ліжком, письмовим столом, стільцями, поличками, рушниками та постільною білизною. До послуг гостей пральна машина, холодильник з морозильною камерою, піч і плита, опалення, праска, телефон і високошвидкісний Wi-Fi.

За угодою з Berlin Sessions у 2020, Український інститут забезпечує дві місячні резиденції для митців, кураторів, критиків та дослідників з України з 1 по 30 вересня та з 1 по 30 листопада 2020 року. Обраний художник / куратор / критик / дослідник отримає житло у резиденції Berlin Sessions, безкоштовний доступ до спільного студійного простору, індивідуально розроблену програму, а також допомогу в плануванні й призначенні зустрічей у Берліні.

 

Коли: вересень – жовтень 2020 р.
Хто може податися: митці, куратори, критики, дослідники


Dos Mares — це низка взаємопов’язаних проектів, які сприяють дослідженням та інноваціям у мистецтві. Dos Mares супроводжує та підтримує митців та дослідників з усього світу у розробці та критичному аналізі їхньої практики, продукуванні міждисциплінарного знання, впровадженні транслокальних практик, пошуці спільних знаменників, міжкультурних співпрацях, розвитку професійних мереж та побудові альтернативних і гібридних економічних моделей.

Дослідницька арт-резиденція


Ця програма призначена насамперед для візуальних художників, дослідників та кураторів, які потребують часу для дослідницької фази у своїй творчій практиці. Кілька разів на тиждень наша дослідницька кураторська команда проводить для резидентів сесії критичного та кураторського супроводу. Шляхом постійних рефлексій, що активізуються дискусіями, резидентки й резиденти можуть переосмислити та наново артикулювати ідеї, що живлять їхні пластичні та теоретичні практики.

Мета програми не в тому, щоб створити нову роботу чи виставку, а у тому, щоб критично поглянути на свої попередні твори й виявити у них нерозкритий потенціал. Частину резиденції буде також присвячено виробленню потенційних проектних пропозицій, експериментуванню задля розширення сфер дослідження, їх валідації, коригування та переформулювання.

Резидента/резидентку буде розміщено у повністю облаштованій квартирі в центрі Марселя, у 10 хвилинах ходьби від спільної студії / майстерні, яка надається резидентам у цілодобове користування. Учасники можуть розраховувати на логістичний супровід та допомогу протягом резиденції (практичні поради, переклад між англійською та французькою тощо).

Дослідницький проект резидента буде представлено громадськості щонайменше раз, а також із ним буде проведено відеоінтерв’ю, що буде опубліковано на веб-сайті Dos Mares. Резиденти матимуть у розпорядженні онлайн-інструмент для дослідження, який можна оновлювати щодня, щоб документувати роздуми, посилання, питання та нові напрями розвідок, відкриті протягом резиденції.

За угодою з Dos Mares, Український інститут забезпечує місячну резиденцію для одного художника, куратора, дослідника чи критика з України у вересні-жовтні 2020 року.

Коли: листопад 2020 р.
Хто може податися: митці, куратори

Kunsthalle Praha — це новий простір мистецтва та культури, який відкриється у колишній промисловій будівлі в історичному центрі Праги. У фазі передвідкриття Kunsthalle Praha розробляє та підтримує проекти у партнерстві з інституціями чи фестивалями, а також замовляє створення нових робіт. Після завершення реконструкції Kunsthalle Praha запропонує відвідувачам широку програму виставок та освітніх проектів, культурних заходів та соціальних активностей.

Місія Kunsthalle Praha полягає в залученні різноманітних аудиторій до глибшого розуміння та поцінування чеського та світового мистецтва 20-го та 21-го століть. Мета полягає у створенні провідної культурної інституції, заснованої на експертизі та відкритій співпраці, — простору, що впроваджує досвід мистецтва і культури у повсякденне життя.

За угодою з Kunsthalle Praha у 2020, Український інститут забезпечує місячну резиденцію для одного митця або куратора з України у листопаді 2020 року. Фокусуючись на сучасному мистецтві, Kunsthalle Praha відкриті до широкого спектру медіа, включаючи перформанс та саунд-арт. У зв’язку з реконструкцією будівлі резидентка/резидент не матиме у розпорядженні студії, окрім житла. Дослідження, проведені під час резиденції, можуть у майбутньому перерости у великі проекти, що будуть представлені у Kunsthalle Praha у форматі до обговорення (виставка, воркшоп, перформанс тощо).

Протягом одного місяця Kunsthalle Praha надає резидентові можливість розвивати свої ідеї та допомогу в розбудові мережі контактів, знайомлячи її/його з культурними акторами з Праги та, за можливості, з усієї Чехії.

Коли: осінь 2020 р.
Хто може податися: митці, куратори, критики, дослідники візуальної культури, дизайну, архітектури

Програма резиденцій Nida Art Colony Вільнюської академії мистецтв (NAC) надає відібраним художникам можливість жити та працювати в Ніді, Литва, на період від двох до шести місяців. NAC розташована у віддаленому об’єкті Світової спадщини ЮНЕСКО, оточеному унікальним ландшафтом Куршської коси: лісом, піщаними дюнами, прісноводними лагунами та морем. NAC є підрозділом Вільнюської академії мистецтв і крім міжнародної програми резиденцій організовує також освітні проекти та виставки.

Одночасно у програмі мають можливість брати участь до п’яти резидентів із різних країн. NAC регулярно працює з візуальними митцями та дослідниками, яких цікавить історія, екологія та політика, візуальна культура та міждисциплінарність. Окрім цього, програма відкрита для дизайнерів, архітекторів та кураторів, а також практиків, які працюють у царині перформативних мистецтв, звуку, дослідження матеріалів, ремесел та кіно. Приймаються також пропозиції від представників інших галузей. Програма переважно ведеться англійською мовою.

Мета програми — надати резидентам час та простір, щоб зосередитись та розширити й урізноманітнити свій світогляд через обмін. Програма заохочує резидентів до дискусій з колегами-практиками, учасниками мистецької програми NAC та докторської школи у Ніді. NAC співпрацює з місцевими культурними інституціями та пропонує можливість організовувати презентації та брати участь у навчальній програмі NAC шляхом проведення artist talks або воркшопів у Вільнюській академії мистецтв чи місцевих державних школах.

Умови проживання та роботи:

Кожна з п’яти дуплексних студій для резидентів площею 65 м2 обладнана маленькою кухнею, ванною, спальнею та робочим простором. Крім того, надається повний доступ до спільних просторів, таких як бібліотека та професійна майстерня (з лазерним різаком, інструментами для обробки дерева та металу, а також фото-, відео- та звуковим обладнанням).

Атмосфера та інтенсивність життя в Ніді залежать від сезону та програми NAC. У NAC постійно проживає від 7 до 70 людей. Протягом червня та липня Ніда стає жвавим (хоча і не переповненим) літнім курортом.

За угодою з Nida Art Colony у 2020, Український інститут забезпечує двомісячну резиденцію для одного художника, куратора, критика чи дослідника з України восени 2020 року.

Зауважте, що програма недоступна для студентів. Кандидати повинні мати щонайменше ступінь бакалавра (або його еквівалент) і мати принаймні два роки професійного досвіду.

Коли: жовтень 2020 р.
Хто може податися: митці, куратори, критики, дослідники

Резиденційна програма Rupert спрямована на практиків і теоретиків із Литви та всього світу — художників, письменників, кураторів, дослідників, культурних менеджерів та науковців — яким надається можливість жити та працювати у Вільнюсі, розробляючи індивідуальні проекти та занурюючись у життя місцевої сцени сучасного мистецтва. Резиденти можуть також долучитися до програми альтернативної освіти Rupert, а також до публічних програм, що дозволяють резидентам відвідувати дискусії, лекції та воркшопи провідних кураторів, художників та мислителів з усього світу.

З моменту створення Rupert, три його програми керуються принципом налагодження співпраці та діалогу між резидентами, місцевими та міжнародними мистецькими організаціями та художниками, а також між іншими ініціативами та професійними колами у Вільнюсі та за його межами. Програми Rupert створюють умови для обміну знаннями та перетворення цих знайомств та колаборацій у мистецькі, соціальні та/або громадські проекти, виставки та інші формати.

Розташований у мальовничій місцевості Волокумпе у Вільнюсі, неподалік від динамічного культурного центру міста, Rupert стоїть на річці Неріс та виходить на невеликий річковий пляж, оточений тихими полями та лісом. Rupert надає резидентові студію, зручності, кураторський супровід (мінімум два візити до художніх студій або сеанси зворотного зв’язку протягом місяця), забезпечує адміністративну підтримку та фасилітує доступ до контактів, інструментів, матеріалів та інформації, необхідних для дослідження та продакшну.

Резиденції розташовані у недавно збудованій будівлі під назвою Pakrantė, спроектованій видатним литовським архітектором Аудрюсом Амбрасасом. Pakrantė був заснований як мистецький інкубатор та розміщує низку ініціатив у сфері креативних індустрій. Кожному резиденту надається студійний простір та мезанін (приблизно 52 м2), які можна використовувати як простір для продакшну та досліджень протягом резиденції. Студія повністю мебльована та обладнана Wi-Fi. У будівлі також є читальня, конференц-зал та кухня, якими резиденти можуть користуватися.

За угодою з Rupert, Український інститут забезпечує місячну резиденцію для одного художника, куратора, критика чи дослідника з України у жовтні 2020 року.

Коли: 21 – 30 вересня 2020 р.
Хто може податися: критики


Visiting Critics Vienna — це резиденційна програма для чотирьох арт-критиків з усього світу. Цьогоріч програма відбудеться вчетверте, організаторами є віденська асоціація Verein K у співпраці з AICA — Міжнародною асоціацією арт-критиків Австрії та Українським інститутом.

Програма пройде 21–30 вересня 2020 у Відні. Особлива увага приділяється нетворкінгу з представниками віденської та міжнародної мистецької сцени, а також зміцненню позицій арт-критики в Австрії. У ході десятиденної програми відібраним учасникам буде надано вичерпну та глибоку інформацію про сучасну віденську арт-сцену.

Програма резиденції включатиме відвідування студій художників, незалежних арт-просторів, колекцій мистецтва, галерей, екскурсію відібраними виставками, зустрічі з кураторами, а також відвідування ярмарку мистецтва viennacontemporary, фестивалю галерей curated by_ та інтердисциплінарного фестивалю steierischerherbst’20 у Граці.

Частина програми присвячена співпраці з міжнародними та австрійськими журналами про мистецтво, де запрошені арт-критики опублікують свої тексти про виставку, подію, художника, пов’язаних із віденською/австрійською сценою сучасного мистецтва. Таким чином критикам надається можливість розпочати майбутню співпрацю з авторитетними міжнародними мистецькими виданнями, що надає їм більшої видимості у світовій арт-критиці.

У рамках резиденції відбудеться панельна дискусія щодо ролі мистецької критики. Заохочуючи мережування та знайомство різних експертів у галузі мистецтва та арт-ринку, програма Visiting Critics Vienna має на меті сприяти професійному розвитку учасників програми шляхом набуття міжнародного досвіду та контактів для їхньої майбутньої діяльності.

За угодою з Verein K, Український інститут забезпечує участь одного українського арт-критика/критикині у програмі Visiting Critics Vienna 2020. Портфоліо аплікантів має містити посилання на авторські тексти, опубліковані у виданнях протягом останніх п’яти років (у випадку друкованих видань, недоступних онлайн, — електронні копії аркушів). Опубліковані тексти англійською мовою є перевагою, однак не обов’язкові.

Умови подання та відбру учасників 2020

Відбір учасників кожної резиденції здійснюватиме команда Українського інституту та представники відповідної партнерської інституції. 

Учасники програми ЕКСТЕР отримають простір та можливості для роботи, інституційну підтримку в налагодженні контактів із місцевою арт-спільнотою. З кожним резидентом/резиденткою буде обговорюватися індивідуальна програма відповідно до їхньої практики та професійних потреб.

Створення нових робіт (продакшн) або участь у виставкових проектах під час резиденцій (за умови згоди партнерської інституції) не є обов’язковими.

Український інститут покриває учасницям і учасникам програми такі витрати:

→ транспортні витрати з/до України (у визначених випадках — з/до Києва);
→ проживання протягом резиденції;
→ добові (розмір визначається залежно від міста);
→ візовий збір (за потреби);
→ інституційний внесок (participation fee).

→ українське громадянство та постійне проживання в Україні;

→ мінімальний вік 18 років;
→ володіння англійською мовою (рівень B2 та вище);
→ відкритість до публічної комунікації та представлення своїх практик під час резиденції;
→ професійний досвід;
→ профільна фахова освіта та/або інша професійна підготовка є бажаною, але не обов’язковою.

Будь ласка, зауважте, що перелік вимог є загальним, але не вичерпним. Уважно прочитайте опис кожної резиденційної програми, що вас цікавить.

Щоб податися на участь у програмі ЕКСТЕР, надішліть на адресу [email protected] листа з темою «ЕКСТЕР 3: Заявка на участь» не пізніше 7 червня 2020 року, до 23:59 за київським часом. Будь ласка, зауважте, що заявки, отримані пізніше цього часу (незалежно від того, коли їх було надіслано), розглядатися не будуть.

Якщо ви вже надсилали заявку у 2020 році, будь ласка, надішліть услід за нею листа з підтвердженням, що уся надана інформація досі актуальна, або оновлену заявку.

До листа необхідно долучити:

  1. Заповнену анкету (шаблон за посиланням), названу в форматі «LastName_FirstName_application_EXTER3». Зауважте, що заповнюючи заявку, ви можете обрати дві резиденції, участь у яких вас цікавить.
  2. Актуальне портфоліо англійською мовою обсягом до 10 сторінок (pdf-файл до 10 Мб, названий у форматі «LastName_FirstName_portfolio_EXTER3»).
  3. Резюме англійською мовою обсягом до 2 сторінок (pdf-файл, названий у форматі «LastName_FirstName_CV_EXTER3»).

Критерії оцінювання заявок можна знайти нижче за посиланням. Про результати відбору кожного апліканта буде поінформовано особисто.

Будь ласка, зверніть увагу, що реалізація програми ЕКСТЕР залежить від поточної епідеміологічної ситуації на момент проведення резиденції, тому не виключеним є подальше відтермінування резиденцій з переліку.

Олександр Виноградов → голова відділу візуального мистецтва Українського інституту;
Анастасія Євсєєва → програмна менеджерка відділу візуального мистецтва Українського інституту;
Ольга Тихонова → дослідниця, кураторка мистецьких програм.

Критерії оцінювання доступні за посиланням.