Дослідження

Спочатку рублі, тоді гармати: Фонд підтримки публічної дипломатії ім. О. М. Горчакова

Дата

березень квітень 2022

Автори

Денис Терещенко, Надія Коваль

Про проєкт

Ця аналітична записка є частиною проєктуДослідження інституцій культурної дипломатії Російської Федерації” Українського інституту, виконаного спільно з дослідницькою агенцією MZ Hub

У ній, із використанням відкритих джерел – офіційного вебсайту та соціальних мереж самого Фонду Горчакова та його партнерських організацій, медійних матеріалів про їхню діяльність у Росії та за кордоном ми цілеспрямовано проаналізували історію виникнення цієї організації, її місце в (еко)системі подібних російських державних або провладних інституцій, які поширюють вигідні Кремлю зовнішньополітичні наративи, прицільно розглянули основні заходи Фонду його та діяльність із розподілу грантових коштів для проєктів у сфері публічної дипломатії, а також відслідкували основні наративи Фонду після початку повномасштабної російсько-української війни 24 лютого 2022 року. 

Основні висновки дослідження

  • Попри правовий статус неурядової організації, Фонд Горчакова підпорядкований урядовим структурам російського режиму. Фонд майже наполовину дотується з федерального бюджету, а в його керівних органах чимало представників російської вертикалі влади. Крім того, значна частина коштів Фонду надходить від невідомих приватних осіб, ймовірно, від російських олігархів та очільників найбільших російських державних підприємств.
  • Фонд Горчакова тісно пов’язаний із подібними за функціоналом урядовими чи довколаурядовими організаціями через взаємне членство керівництва в органах правління одне одного: Російською радою з міжнародних справ, Радою з оборонної та зовнішньої політики, Росспівробітництвом, Дипломатичною академією РФ, Інститутом Європи РАН та іншими. Разом вони утворюють своєрідну екосистему з поширення російських наративів іноземним аудиторіям.
  • Фонд займається проєктами різного рівня амбітності: на нижчому рівні йдеться про розподіл порівняно невеликих за об’ємом грантових коштів для проєктів зовсім молодих дослідників у галузі публічної дипломатії. На середньому рівні організовуються літні школи чи конференції, присвячені країнам чи регіонам, що становлять пріоритет для зовнішньої політики РФ. Є й кілька масштабних проектів на вищому політичному рівні, приміром Потсдамські зустрічі (призупинені в березні 2022) за участі російських та німецьких парламентарів, що переслідували логіку перегляду світової «архітектури безпеки» з залученням європейської сторони.
  • Головна довгострокова мета діяльності Фонду – через прицільну роботу з молодими професіоналами сприяти тому, що в майбутньому чільні фахівці і політичні еліти іноземних країн поділятимуть прокремлівські наративи й бачення зовнішньої політики Росії, а також матимуть тісну мережу контактів зі своїми російськими відповідниками.