Рідний Крим

Про проєкт

Проєкт «Рідний Крим» покликаний нагадати про долі людей після окупації, порушення прав людини та переслідування в Криму.
 
Росія окупувала Кримський півострів внаслідок збройної агресії проти України, що триває до сьогодні. Насильницьке і протиправне відторгнення частини України та її незаконне включення до складу РФ не визнані більшістю країн та міжнародних організацій. Відтоді перспективний туристичний регіон почав перетворюватися на полігон для російських військових. У Криму досі залишаються тисячі противників окупації, з якими російська влада систематично бореться.
 
У спільному проєкті Українського інституту та Ukrainer «Рідний Крим» ми показуємо Крим очима людей, які не можуть до нього потрапити через тимчасову окупацію Криму РФ.

«Крим – це не тільки гарні краєвиди та смачна кухня, це спогади, сміх та сльози, боротьба та мрії. Це місце сили корінного народу – кримських татар. Я, як і герої нашого проєкту, не був у рідному Криму майже сім довгих років. Через їхні історії та сучасні технології проєкту, глядач повністю занурюється у серце півострова, який є частиною і мене самого. Бо ми і є Крим»,

Герої за допомогою віртуальної реальності спостерігають за знаковими для них місцями, діляться думками та історіями про рідний Крим. VR-відео створюють відчуття присутності, щоб кожен побачив та відчув місця, з якими пов’язані найприємніші спогади з Кримом.

Як тисячі кримчан, Ахтем Сеітаблаєв, Джамала Мустафа Джемілєв і Олег Сенцов вже сім років не мають змоги потрапити у рідний Крим.

«Рідний Крим» — це проєкт про Крим, який ми любимо, за яким сумуємо, на який чекаємо.

#РіднийКрим #WeAreCrimea #WeAreCrimeaVRCrimea

Інтерв’ю з героями також доступні у текстовому форматі на сайті Ukraїner.

Джамала — українська співачка кримськотатарського походження. У 2016 році Джамала перемогла на пісенному конкурсі «Євробачення» з піснею «1944», присвяченою трагедії депортації кримських татар з Криму. Як і багато мешканців півострова, Джамала роками не була у Криму, окупованому Російською Федерацією у лютому 2014 року. Їй не заборонено в’їзд на півострів, втім, з міркувань безпеки, вона туди не їздить.

Родина політичного та громадського діяча, одного з лідерів кримськотатарського національного руху Мустафи Джемілєва пережила розкуркулення у 1930-х і дві депортації з рідного Криму. За політичні погляди Мустафу свого часу відрахували з вишу, а згодом неодноразово судили. П’ятнадцять років він провів у місцях позбавлення волі. З часів незалежності України Мустафа Джемілєв бере активну участь у її політичному житті та є автором десятків законопроєктів. Через російську окупацію всесвітньо відомий правозахисник вже кілька років не може приїхати на півострів.

Востаннє режисер та актор театру і кіно, етнічний кримський татарин Ахтем Сеітаблаєв був у Криму в лютому 2014 року. Бачив окупацію півострова на власні очі. «Добре пам’ятаю це відчуття безпорадності, страху за своїх рідних, злості від нерозуміння, що і як можна зробити, але впевненості, що щось робити необхідно.»

Олег Сенцов — український кінорежисер, сценарист, письменник та громадський активіст. 2014 року в Сімферополі його затримали російські силовики, звинувативши в підготовці низки терористичних актів. Після 5 років незаконного ув’язнення Олег повернувся в Україну в межах обміну російських злочинців на українських військовополонених. Він пройшов через викрадення, арешт, неправомірний судовий процес, але досі, як і тисячі інших людей, не має можливості потрапити до окупованого Росією Криму.