Дата

червень-грудень 2021 року

Місце

Велика Британія 

Виконавець

Ради зовнішньої політики «Українська призма»

Автори

Ганна Шелест, Сергій Герасимчук

Про проєкт

Сприйняття України у Великій Британії є частиною комплексного проєкту з вивчення сприйняття України та української культури за кордоном у ряді країн, визначених як пріоритетні та важливі у Стратегії Українського інституту на 2020-2024 рр.

Проєкт вперше досліджує ставлення та очікування іноземних аудиторій від України, її культури та можливостей співпраці, їхню обізнаність із сучасною культурою і культурною спадщиною України.

Дослідження здійснювалися методом глибинних експертних інтерв’ю з представниками іноземних інституцій у сфері культури, освіти, науки, громадянського суспільства, а також місцевої і центральної влади, дипломатичного корпусу, міжнародних організацій, українського фахового середовища за кордоном та закордонними українцями.

Результати досліджень дозволили визначити найбільш затребувані формати проєктів культурної дипломатії на двосторонньому рівні та ефективніше розробляти плани роботи Українського інституту.

Результати

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Як сприймають Україну у Великій Британії?

  • Якщо у політичній площині Україна вже з’явилася на порядку денному Великої Британії, то в культурній Україна все ще залишається майже terra incognita. Політичні новини залишають мало простору для висвітлення культурних проєктів, які здебільшого залишаються пріоритетом лише культурних інституцій та вузької аудиторії.
  • Найяскравішою асоціацією з Україною залишається Майдан як перемога демократії та сили народу, що знаходить відгук у різних верств населення.
  • Такі поняття як відданість демократичним цінностям та готовність боротися за них, протидія Росії, включеність у глобальні культурні процеси (зокрема, Євробачення), успіхи у спорті (футбол та бокс) створюють сприятливе підґрунтя для осмислення британцями образу України.
  • Водночас присутні і негативні асоціації, іноді дещо гіперболізовані, але які знаходять відгук та довго зберігаються у пам’яті через присутність у ЗМІ та російську роботу з просування таких наративів – йдеться насамперед про корупцію, олігархів та історичні наративи.
  • Для більшості британських респондентів українська культура належить до родини європейських культур, переважно з наголосом на східноєвропейськості і поєднанні європейських та азійських культурних елементів.
  • У сприйнятті української культури залишається і шлейф пострадянськості, який не сприймається у Великій Британії як щось кардинально негативне, а скоріше як логічна частина історії країни та певний вплив метрополії. Респонденти не вписують українську культуру в якусь одну вузьку цивілізаційну рамку та наголошують на її унікальності й багатошаровості завдяки історії та географії.
  • Аудиторії, які вже мали попередній досвід відвідування України або співпраці з українськими інституціями, більш чітко розуміють образ України та її культури, при цьому все ще зберігається певна еклектика сприйняття (радянські образи та наративи поруч із питомо українськими).

Учасники презентації дослідження:

  • Вадим Пристайко, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії;
  • Марина Пезенті, голова Українського інституту в Лондоні (2015-2020);
  • Рорі Фіннін, доцент, Cambridge Ukrainian Studies, Cambridge University;
  • Сергій Герасимчук, заступник виконавчого директора, директор програми Регіональних ініціатив та сусідства Ради зовнішньої політики «Українська призма», співавтор аналітичного звіту.
  • Модераторка – Надія Коваль, завідувачка інформаційно-аналітичного відділу Українського інституту.

Переглянути презентацію