Премія Women in Arts
Women in Arts — це незалежна премія, заснована у 2019 році ООН Жінки в рамках руху солідарності за ґендерну рівність HeForShe в Україні в партнерстві з Українським інститутом.
Рух за рівні права жінок і чоловіків дедалі швидше стає всесвітнім трендом. Гендерна рівність — це справа усіх людей, усіх статей та кожної сфери суспільного життя. Хвиля гендерної рівності не оминула також світ мистецтва.

У 2019 році ООН Жінки в Україні та Український інститут заснували Премію Women In Arts, щоб підтримати та сприяти професійному розвитку жінок у сфері мистецтва та культури України на національному та міжнародному рівнях, а також долати ґендерні стереотипи та усунути нерівність. Премія призначається жінкам за актуальні досягнення в українському мистецтві.

Церемонія вручення відбувається щороку в березні в рамках глобального тижня мистецтв HeForShe Arts Week. Переможниць визначають у таких категоріях:

Жінки в візуальному мистецтві — художниці, скульпторки;
Жінки в музиці — музикантки, композиторки та виконавиці;
Жінки в театрі — режисерки, акторки, драматургині;
Жінки в кіно — режисерки, акторки, сценаристки;
Жінки в літературі — письменниці, поетки;
Жінки в культурному менеджменті — кураторки, продюсерки, арт-менеджерки;
Жінки в культурній журналістиці, критиці та дослідженнях — дослідниці, арт-критикині, публіцистки, літературознавиці, кіно-, театрознавиці, історикині мистецтва, редакторки (вручається з 2020 року);
Особлива відзнака (Special mention) — жінки, які не є професійними мисткинями, але зробили важливий внесок в українську культуру (вручається з 2021 року).

Кандидатки Премії Women In Arts оцінюються профільними експертами та експертками відповідної сфери за їхніми актуальними професійними досягненнями та суспільною активністю протягом попереднього року. Переможниця Особливої відзнаки обирається членами та членкинями Наглядової Ради шляхом голосування та поза загальним конкурсом.

Щороку статуетку для переможниць створює українська скульпторка Марія Куліковська. Кисті жіночих рук, які переплітаються та символізують підтримку, захист, а також жіночу (спів)працю.


Лауреатки премії
Women in Arts 2021


Жінки у візуальному мистецтві — Аліна Клейтман
Жінки в музиці — Оксана Линів
Жінки в театрі — Тамара Трунова
Жінки в кіно — Ірина Цілик
Жінки в літературі — Софія Андрухович
Жінки в культурному менеджменті — Юлія Федів
Жінки в культурній журналістиці, критиці та дослідженнях — Віра Балдинюк
Особлива відзнака — Валерія Бурлакова


Лауреатки премії Women in Arts 2020
Лауреатки 2019
Лауреатки премії
Women in Arts 2019
Жінки в театрі і кіно — Ірма Вітовська-Ванца
Жінки у візуальному мистецтві — Влада Ралко
Жінки в музиці — Ніна Гаренецька
Жінки в літературі — Катерина Калитко
Жінки в культурному менеджменті — Олеся Островська-Люта

HeForShe — це глобальний рух солідарності в підтримку ґендерної рівності, заснований ООН Жінки, в якому чоловіки та хлопчики стають головними агентами змін. З моменту запуску 2014 року, до кампанії приєдналися глави держав, провідні вчені, керівники глобальних корпорацій, спортсмени, митці та лідери думок, що поділяють філософію ґендерної рівності. В Україні рух започаткували в 2018 році.

Підтримка руху HeForShe в Україні надається Урядом Швеції.