Український інститут представив культурну програму на саміті Кримської платформи
У межах четвертого саміту міжнародної Кримської платформи Український інститут спільно з Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим представив культурну програму, що мала на меті занурити учасників платформи у глибоку історію спротиву окупації Криму та висвітлити наслідки російської агресії.
Програма стала потужним інструментом культурної дипломатії, спрямованим на привернення уваги до трагічних подій, що відбуваються на окупованих територіях, через мистецтво, особисті історії та артефакти.
Виставка складалася з трьох ключових компонентів, кожен з яких відкривав новий вимір розуміння життя в умовах окупації та боротьби за свободу.
«Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму» – мистецька виставка про жіночий спротив у Криму для міжнародної авдиторії. Виставка присвячена образу жінки в контексті окупованого Криму, де вона долає труднощі життя в окупації та демонструє боротьбу за свої права та свободи. Кураторка Тетяна Філевська, креативна директорка Українського інституту.
«Десятиліття окупації Криму – це втрачені доми, розділені родини, сотні політичних бранців серед цивільних. Через твори мисткинь із Криму та Донеччини, історії захисників, захисниць і дітей ми можемо побачити життя за новинними заголовками, відрефлексувати втрати та біль, солідаризуватись із тими, хто чинить спротив та збудувати спільний горизонт майбутнього», сказала, Тетяна Філевська, креативна директорка Українського інституту
Мінівиставка предметів Музею воєнного дитинства «Україна за ілюмінатором». Через спокійне та чутливе споглядання історій дітей під час війни виставка сприяє глибшому розумінню окупації та її наслідків для окупованих спільнот.
«Кримськотатарська культура — це основа самоідентичності кримськотатарського народу та важливий чинник його безпеки. Окупанти в Криму намагаються знищити нашу ідентичність, тому сьогодні кримськотатарська культура та мова в Україні та світі стали голосом вільних людей півострова», зазначив Алім Алієв, заступник генерального директора Українського інституту.
«Qarşılıq / Спротив 2.0» — це виставка предметів військових, що походять з Криму та представників корінних народів України, які продовжують чинити спротив. Для більшості людей ці предмети можуть здатися доволі буденними, але кожна із цих речей має глибоке символічне значення та повʼязує героїв виставки з рідним Кримом.
Кримська платформа — ініційований Україною міжнародний координаційний механізм для повернення питання Криму до порядку денного, захисту прав людини, сприяння деокупації півострова, зміцнення європейської та глобальної безпеки. Цього року саміту міжнародної Кримської платформи відбувся вчетверте.