ЄвроФестиваль під час Євробачення: оголошено деталі усіх 24 подій

Британська Рада та Український інститут стали партнерами ЄвроФестивалю: Ліверпуль розкрив подробиці 24 культурних проєктів, які привернуть увагу британської та світової спільноти до української культури.

ЄвроФестиваль, який відбуватиметься з 1 до 14 травня, стане першою великою культурною подією для Ліверпуля напередодні Євробачення. 

Один з найамбітніших проєктів – «Soloveiko Songbirds» – передбачає створення 12 великих підсвічуваних солов’їв, розташованих по всьому місту. Кожен соловейко матиме унікальне оперення та супроводжуватиметься спеціально розробленим аудіосаундтреком, який представлятиме різні регіони України. Разом співочі птахи утворять стежку, якою відвідувачі зможуть гуляти протягом двох тижнів фестивалю.

В оточенні тисяч мішків з піском, які відтворюють спосіб захисту пам’ятників в Україні від обстрілів, пам’ятник Нельсону, розташований на площі Exchange Flags, стане місцем проведення проєкту «Захистимо ритми». В межах заходу відбудеться прем’єра нового короткометражного документального фільму, який розповідає про живу музику та перформанси, що відбувалися протягом минулого року, та покаже в одній роботі захист як матеріальної, так і музичної культури. 

«ЄвроФестиваль стане вражаючою демонстрацією мистецьких і творчих талантів Великої Британії та України. Двотижневий захід, програма якого охоплює інсталяції, виступи і навіть запуск у небо 900 повітряних зміїв британськими та українськими дітьми, збере глядачів разом, щоб створити яскраві спогади у відвідувачів Ліверпуля під час конкурсу «Євробачення». Серцем програми ЄвроФестивалю є Україна, що свідчить про те, що нас об’єднує не лише музика, а й підтримка друзів з України», – зазначив Стюарт Ендрю, міністр Євробачення. 

«Земля і небо, дім і мрії» об’єднає 450 дітей з України та 450 дітей з усього графства Мерсісайду в одночасному масовому заході. Повітряні змії, які діти власноруч сконструювали та розмалювали, будуть запущені в Нью-Брайтоні та чотирьох локаціях в Україні.  

Втіленням ідеї Євробачення – «Об’єднані музикою» – стане виступ «Ласкаво просимо до Євротопії» – «супергурту», що складається з ліверпульських музикантів, які співпрацюють з українськими виконавцями. Група виконає суміш оригінальної та існуючої музики, в ефектному вбранні та з ошатністю, притаманними пісенному конкурсу. Серед учасників гурту – Наталі Маккул, Stealing Sheep, Лу Роуч з She Drew The Gun та українські виконавці Krapka;KOMA, Ірина Муха та Helleroid, а також багато інших.

11 травня українська переможниця Євробачення та авторка пісень Джамала презентує неординарний та пронизливий музичний альбом «QIRIM», заснований на кримськотатарських народних піснях, у супроводі філармонійного оркестру BBC

«У вогні та люті» – це імерсивний аудіодосвід, що розповіcть історії митців, які перебувають на фронті. Глядачі пройдуть маршрутом від музичних концертів на станціях метро під час повітряних тривог до незаконного вивезення творів мистецтва з міст під загрозою падіння ракет і лялькових вистав, що транслюються в прямому ефірі з бомбосховищ. На тлі Ліверпуля публічні локації набудуть нового значення, залучаючи глядачів до виявів культурної стійкості та історій людей, які за ними стоять.  

«Мистецькі проєкти ЄвроФестивалю утворюють чудову платформу для відзначення міжкультурної співпраці, а також привертають увагу до української культури і мови в той час, коли вони перебувають під загрозою. Чим більше людей знатимуть про Україну, тим більше ми здатні захистити вільний світ і наше спільне майбутнє», – додала Тетяна Філевська, креативна директорка Українського інституту. 

Unity Theatre діятиме як хаб для різноманітних театральних перформансів за участі українських митців, які представлятимуть театральні вистави, поезію та гастрономічну складову. Деякі вистави у межах цього напряму фестивальної програми будуть показані на партнерських майданчиках, зокрема, Invisible Wind Factory. В Unity український театральний режисер, письменник і актор Юрій Радіонов представить виставу «UKRLAND: Історії з України», а також світову прем’єру нової вистави «Марія» за участі п’яти українських акторів-біженців, які оселились у різних куточках Великої Британії.

В Invisible Wind Factory також буде показана відзначена критиками сучасна мультимедійна опера «Чорнобильдорф», що у листопаді минулого року була представлена на hcmf//, найбільшому у Великій Британії міжнародному фестивалі нової та експериментальної музики, в межах Сезону культури Велика Британія/Україна.

Паралельно фанати зможуть відвідати «EuroCamp представляє…», триденний фестиваль, присвячений ЛГБТКІ+, у парку Чавассі, де буде представлено перевдягання, перформанс, хореографію, моду, музику, карнавал, цирк та багато іншого. «Xpressia Festival», підпільний фестиваль контркультури, буде проходити в кількох місцях по всьому Ліверпулю. У кінотеатрі Everyman Cinema відбудеться перший в історії кінофестиваль документального серіалу «Storyville Live», де будуть показані музичні документальні фільми та фільми з України, а в галереї «Open Eye Gallery» українські фотографи досліджуватимуть поняття «дім», а також буде представлено нову збірку поезії відомих авторів. 

Протягом двох тижнів можна буде переглянути «Queerovision» – онлайн-роботу, яка презентуватиме цифрові відеорепортажі з ліверпульського квір-фестивалю «Queer Fringe», та взяти участь у «Прапор людей», масовому танцювальному заході. «The Big Eurovision Read» – це національний проєкт, у межах якого організація The Reading Agency обирає шорт-лист книг, інспірованих темою «Об’єднані музикою».

У співпраці з українською кураторкою Оленою Касперович проєкт «Діалоги» представить постійно змінну виставку, що відбуватиметься в арт-центрі The Bluecoat. Українська художниця Алевтина Кахідзе працюватиме разом з ліверпульською художницею Еллі Госкінс. Протягом фестивалю «Євробачення» принти та інші мистецькі роботи поступово заповнюватимуть галереї, демонструючи співпрацю між авторками. У межах проєкту «Звуки свободи» українські та британські митці створять масштабні мурали, які будуть розкидані по всьому місту в місцях, що мають найбільшу видимість. Протягом двох тижнів культурної програми гості та мешканці Ліверпуля зможуть відвідати проєкти «Пізно в Tate: Дух Євробачення»«Національні музеї Ліверпуля x Євробачення» та «Ти – бачення!» у театрі Everyman.

Згадані роботи доповнюють низку раніше анонсованих яскравих проєктів ЄвроФестивалю, серед яких «Парад синьо-жовтих підводних човнів» гурту The Kazimier«Англійська національна опера на Євробаченні»«Ізюм – Ліверпуль» української художниці Каті Бучацької та «Rave Ukraine».

 «Парад синьо-жовтих підводних човнів» від The Kazimier – величезна підводна дискотека під відкритим небом, яка пропливе містом, щоб відкрити вечірку на честь початку Євробачення. Створений у співпраці з британськими та українськими дизайнерами, музикантами та спільнотами, проєкт передбачає сотні виконавців, неймовірну музику та появу гігантської медузи з блискітками.

Англійська національна опера створює унікальне шоу «Англійська національна опера на Євробаченні». Вона об’єднає два дуже різних музичних світи в одну епічну виставу з залученням хору та оркестру, які виступлять просто неба. Веселий, зворушливий і гучний, цей проєкт обіцяє якнайкраще передати настрій Євробачення. 

Пронизлива робота української художниці Каті Бучацької «Ізюм – Ліверпуль» перетворить знаковий Ліверпульський собор на вагон потягу, що відтворює подорож з Ізюма до кордону з Польщею. Знята в режимі реального часу, ця інсталяція оприявнить ландшафт України, яким він є сьогодні, і нагадає про дух і незламність українського народу. 

Насамкінець, «Rave Ukraine» – це співпраця продюсера Джеза Коллінза, UAME I Music Saves UA та Open Culture, які проведуть одночасну рейв-вечірку в Ліверпулі та Києві з відкритою онлайн-трансляцією. Проєкт відзначає єднальну силу музики та стійкості українців, які продовжували створювати музику, танцювати та підтримувати культуру протягом останнього року.

Єврофестиваль став можливим завдяки підтримці Міністерства культури, медіа та спорту, а також Британської Ради, програми Ліверпуля – культурної столиці Європи «Дух 2012» та Мистецької Ради Англії. Контент-партнерами виступають Український інститут, BBC, Liverpool ONE, The Liverpool BID та Royal Liverpool Albert Dock. 

ЄвроФестивалю передують події Сезону культури Велика Британія/Україна, розпочатому Британською Радою в Україні та Українським Інститутом у червні 2022 року.

Детальніше ознайомитися з культурною програмою у Ліверпулі можна за посиланням.

Візуальні матеріали ЄвроФестивалю за посиланням.