Культура на Ukraine Recovery Conference у Берліні

Важливою частиною Ukraine Recovery Conference (URC2024), яка відбувається у Берліні 11-12 червня, стала її культурна програма. 

Конференція має консолідувати сталу міжнародну підтримку для відновлення, відбудови, реформування та модернізації України. Культура відіграє ключову роль у відбудові та реконструкції міст, створюючи умови для соціальної привабливості інфраструктури та спираючись на стратегії, орієнтовані на людей і місцеві особливості.  

Про культурну програму 

Культурна програма конференції презентує роботу української культурної дипломатії у час війни та передбачає виставки, що заглиблюють учасників у досвід війни, показують її вплив на життя українців. Водночас представлені й проєкти про відновлення України в умовах повномасштабного вторгнення.  

Перша леді України Олена Зеленська відвідала культурну програму конференції: «Культурна дипломатія створює додаткові майданчики для презентації та розвитку української культури в умовах війни. Вона забезпечує інтеграцію української культури та залученість фахових експертів у європейські контексти та розповідає про стійкість та потенціал культури для відновлення країни. Це у свою чергу зберігає українську культурну спадщину, яка є невід’ємною частиною світового спадку і наразі знаходиться під постійної загрозою винищення». 

Одним із найемоційніших моментів конференції стала виставка «Листівки з України» організована Українським інститутом за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), що нагадала гостям, якою була наша «Мрія» і що від неї залишилося після російських ракет. Показала палац культури у Маріуполі, який більше не збере молодь, та музей Сковороди, що зберігав пам’ять про видатного філософа, а тепер сам став спогадом.  

Експозиція «Паляниця» проєкту Kaleidoscope of (Hi)stories, створена з річкових порід Закарпаття, символізує не лише традиційний український хліб, а й, з початком повномасштабного вторгнення, стала символом, що допомагає відрізнити друга від ворога. Зворушливі історії українців та українок, які з початком війни змушені були відмовитися від основної справи та стати волонтерами чи військовими, були представлені у виставках «Міста та їхні герої» та «Українські джазмени на війні». 

URC2024 також підхопила естафету «Формули миру в мистецтві дітей» започатковану БО «Львівська дитяча галерея» за підтримки Олени Зеленської. Виставка образотворчою мовою наших дітей розповідає про бажання України жити в мирі. Малюнки дітей розкривають світ у їхніх спогадах, думках і мріях, які зафіксовані на полотні чи аркуші паперу та дають можливість побачити дитячими очима їхнє минуле, відчути їхнє сьогодення і зрозуміти, яким вони хочуть бачити своє щасливе майбутнє. 

Звичайно, особливо увагу на конференції приділили стійкості та мужності українців. Приклади таких проєктів, як RE:Ukraine Villages та RE:Ukraine Community Hub, #LEGOwithUKRAINE, Superhumans — сповнені світла та нових простих мрій — знову стати на ноги, знову мати дім, знову взяти дитину за руку, знову відвідати Ханський палац в Криму, знову зробити перший крок.  

Яскравою подією став виступ Романа Григоріва, який виконав композицію Voice of Hell’s Arrow на ракеті від РСЗВ «Ураган». Ракети стали музичними інструментами. Звучання ракети під смичком було надзвичайно різким і пронизливим, але гра на них стала символом перемоги життя над смертю та нашої спільної перемоги. 

Дискусія про роль культури та науки у відбудові України 

11 червня у рамках конференції відбулася подіумна дискусія про відбудову у сфері науки та культури. Головний директор Українського інституту Володимир Шейко розповів про роль культурної дипломатії та потенціал культури для відновлення та відбудови України.  

«Відновлення сфери культури є надзвичайно важливим, оскільки від неї залежить розвиток, життєстійкість та інтелектуальна спроможність всього українського суспільства. Це не розкіш і не другорядна задача, а першочергова потреба. Не менш важливою є інвестиція в культурну дипломатію, завдяки якій Україна вибудовує діалог і порозуміння з іншими країнами, долає наслідки російської пропаганди і дезінформації. Це один з чинників успішної інтеграції України до ЄС», – Володимир Шейко, генеральний директор Українського інституту. 

У дискусії також взяли участь: Анна Бартельс, керівниця Департаменту культури та громадського розвитку міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина, Йоганес Еберт, генеральний секретар Goethe Institute, Роберт Шльогель, президент Alexander-von-Humboldt-Stiftung, Олександра Антонюк, старша наукова співробітниця Інституту математики Національної академії наук України, Йоганес Натан, член наглядової ради Ukraine Art Aid Center. Зустріч модерував Джеймс Вотергаус, кореспондент BBC Ukraine. 

Культурна програма URC2024 організована Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини, Федеральним міністерством економіки і технологій Німеччини, Міністерством закордонних справ України, Українським інститутом, Посольством України у Німеччині та Міністерством культури та інформаційної політики України.