У Парижі розпочалася велика ретроспектива фільмів української режисерки Кіри Муратової
З 25 вересня до 20 жовтня 2019 року у легендарній Французькій Сінематеці в Парижі відбудеться повна ретроспектива повнометражних фільмів Кіри Муратової. Уперше фільми режисера з України покажуть у найстарішій кіноархівній інституції світу. Подія організована Українським інститутом та Довженко-Центром.
До програми показів у Сінематеці увійшли 16 фільмів,
які представляють повний доробок повнометражних фільмів авторки, серед яких «Короткі зустрічі» (1967), «Довгі проводи» (1971), «Астенічний синдром» (1989), «Мелодія для катеринки» (2009), «Вічне повернення» (2012). Фільми Муратової в Парижі представлять її близькі друзі та колеги: український актор і режисер Георгій Делієв, акторка Наталія Бузько, продюсер Олег Кохан, а також чоловік Кіри Муратової – художник Євген Голубенко, співавтор сценаріїв декількох її фільмів.

«Ретроспектива в Паризькій Сінематеці представляє повну панораму творчості режисерки – від стрічок радянських часів, що були зняті в умовах творчих обмежень та цензури, до часів незалежності, коли в Україні відбувалися тектонічні суспільні трансформації. Цей рік можна назвати знаковим для Муратової у Франції: у липні на кінофестивалі у Ла-Рошелі ми підтримали спеціальну програму показів її фільмів, яка мала великий успіх і збирала повні зали, – розповідає генеральний директор Українського інституту Володимир Шейко. – Усі ці події супроводжуються фаховими дискусіями і глядацькими обговореннями. Сподіваюся, це стане поштовхом до переосмислення складної ідентичності режисерки та значення її творчості як в Україні, так і в міжнародному контексті».

Французька ретроспектива матиме важливий наслідок і для українського глядача: комедійна стрічка
«Чутливий міліціонер» про міліціонера Толю, знята Україною і Францією у 1992 році, що досі зберігалася в колекції Сінематеки, вперше за 27 років повернеться в Україну.
Іван Козленко, генеральний директор Довженко-Центру: «Справжній всесвітній інтерес до творчості Кіри Муратової розпочався з першої повної ретроспективи її фільмів на Роттердамському міжнародному кінофестивалі, яку ми організували в 2013 році спільно
з куратором Євгенієм Гусятінським ще за життя режисерки. В 2013-2014 роках Довженко-Центр на замовлення Держкіно відреставрував всі фільми Муратової радянського періоду, що полегшило їх міжнародну логістику. Відтоді розпочалась тріумфальна хода стрічок найпрестижнішими кіномайданчиками світу – міжнародними кінофестивалями в Карлових Варах, Мельбурні, Буенос-Айресі, Бонні, Ля Рошелі... Лише у 2017-19 роках відбулось 8 ретроспектив у різних країнах.


Муратова стала найзатребуванішим українським режисером у світі – до Довженко-Центру щороку надходять десятки запитів на покази, інтерес до її творчості наразі більший, ніж до творчості Олександра Довженка. Ретроспективу у Французькій Сінематеці, організовану спільно з Українським інститутом, можна вважати кульмінацією міжнародного визнання української режисерки, а повернення її фільму «Чутливий міліціонер» до України – знаковою подією, символічним результатом нашої майже 7-літньої роботи з популяризації її імені».

Після ретроспективи у паризькій Сінематеці п'ять фільмів Муратової вийдуть у прокат у французьких кінотеатрах. А українські глядачі згодом зможуть переглянути стрічку «Чутливий міліціонер» після її повернення до архіву Довженко-Центру.

Відео створено Французькою Сінематекою
Фото: Сергій Хандусенко