22-27 жовтня пройде театральний фестиваль «Близькі незнайомі» у місті Познань, Польща
Фестиваль, заснований Театром Польським у 2007 році, останні два роки представляє українське актуальне театральне мистецтво. Цього року Український інститут став партнером заходу.

«В сучасній Польщі ми живемо з українками і українцями в одній спільноті. Вперше з повоєнних часів стаємо багатокультурним суспільством. Однак, чи достатньо добре знаємо одні одних, чи радше повторюємо стереотипи. Це одна з причин, чому Театральні зустрічі «Близькі незнайомі», що впродовж останніх років презентували лише польський театр і мистецтво, розширили формулу і з минулого року в межах фестивалю можна побачити також вистави і проєкти українських митців і мисткинь», – розповідають кураторки фестивалю Агата Сівяк та Йоанна Віховська.

Фестивальні події відбудуться у різних форматах – вистави, читання і перформативні лекції, аудіопрогулянки, мультимедійні інсталяції, документальні фільми.
Театральний фестиваль «Близькі незнайомі» у Польщі
Фото: Dominik Werner
У запрошених виставах, кінопоказах і під час зустрічей з публікою прозвучать важливі суспільні, політичні й культурні теми: стан суспільства повоєнної травми, насилля, націоналізм, патріархат, корупція і сучасне рабство. Організатори та учасники порушать питання польсько-української пам'яті та сучасних стосунків обох народів. Відбудуться дискусії про стан справ в Україні і становище українців у Польщі.

У 2020 році фестиваль у Познані представлятиме, зокрема, вистави та проєкти, створені раніше у Польщі українськими митцями чи за українськими творами, перекладеними польською мовою.

«Майже 80 % театральних проєктів Українського інституту цього року відбувається саме у Польщі. Навіть із частковим перенесенням подій в онлайн-формат, Український інститут цього року підсилив спроможність низки театральних фестивалів, акцентованих на українській культурі і театрі, але орієнтованих на польського глядача. Ми ставимо за мету ввести в постійний репертуар польських театрів українські п'єси та створити умови, завдяки яким українська сучасна драматургія стане частиною польського мистецького простору», – пояснює керівниця напряму «Перформативні мистецтва» Українського інституту Анастасія Гайшенець.
Театральний фестиваль «Близькі незнайомі» у Польщі
Фото: Іван Заверталюк
До програми XIII фестивалю «Близькі незнайомі» увійдуть:

- Театралізоване читання п'єси «Захисна підготовка / Przysposobienie Obronne» «Театру Вспулчесни» (м. Щецин, Польща). Переклад Йоанни Віховської та Люби Ільницької п'єси «ДПЮ» Діми Левицького, створеної під час реалізації спільного театрального проєкту громадської організації «Лінія згоди» і харківського театру «Прекрасні квіти», в якому звучать реальні історії ветеранів АТО із зони бойових дій на сході України. Режисер театралізованого читання – зірка польського театру і кіно Куба Скшиванек).

- Вистава «Пов'язь (Więżi)» Гданського театру «Вибжеже» (м. Гданськ, Польща; текст вистави створений за щоденниками української мисткині, режисерки, театрознавчині Олени Апчел, режисерка вистави – Олена Апчел).

- Перформативна лекція Анни Лазар та Іллі Камінського «Республіка глухих» за однойменною збіркою поезії Іллі Камінського.

- Мультисенсорна перформативна інсталяція «Збіг (Coincidence)» Патрика Ліхоти та Юлії Андрійчук (польсько-українського подружжя митців, які зараз мешкають у Познані).

- Аудіопрогулянка «Ten spacer» від української театральної групи PicPic (Діма Левицький, Пьотр Армяновський). Головним медіумом, з яким працюють митці є перформативна прогулянка / audio walk: публіка прямує за провідниками, водночас слухаючи оповідача через навушники.Тема, яку митці будуть досліджувати і опрацьовувати в рамках фестивалю – досвід міста через жіночу оптику.

В межах аудіопрогулянки режисерка Маґдалена Мосєвіч створить документальний фільм, який представлять 26 листопада і за яким відбудеться дискусія про права жінок у Польщі, зокрема у Познані.

Показ вистав (і театралізованого читання) відбуватиметься польською мовою із субтитрами українською (та сурдоперекладом польською), після кожного показу відбуватиметься обговорення із глядачами та експертами.