Інсталяцію українських мозаїк показали на Міжнародному фестивалі Greenwich+Docklands

Україна була представлена на провідному мистецькому заході у Лондоні анімованою проєкцією мозаїк «Discover Ukraine: Bits Destroyed», у рамках Сезону культури Велика Британія/Україна.

Міжнародний фестиваль Greenwich+Docklands щорічно збирає понад 80 000 відвідувачів просто неба для перегляду театральних, хореографічних, музичних, циркових виступів та художніх інсталяцій.

«Discover Ukraine: Bits Destroyed» — аудіовізуальна робота, яка була створена у 2019 році та переосмислена з огляду на сьогодення. У проєкті використали зображення 56 монументальних мозаїк 1960 — 70-х років, більше чверті яких з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну були пошкоджені або зруйновані. Інсталяцію створили Український інститут та команда студії Rock ‘n’ Light. 

Проєкт прагнув заглибити глядача у багатошаровий світ українського монументального мистецтва та привернути увагу до його збереження. Ревіталізація мозаїк через цифрову проєкцію стала можлива завдяки послідовній співпраці з фотографом Євгеном Нікіфоровим та його документальному проєкту «Українська радянська мозаїка» (2013-2021).

Інсталяція транслювалася із музичним супроводом українського дуету Ptakh_Jung на фасаді Старого Королівського військово-морського коледжу, що входить до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. Упродовж чотирьох днів відвідувачі фестивалю з усього світу могли ознайомитися з анімованими мозаїками Алли Горської, Григорія Пришедька, Галини Зубченко, Ади Рибачук, Володимира Мельниченка та багатьох інших українських митців.

В останній день заходу відбулася лекція «Між двох вогнів: монументальне мистецтво в Україні», яку прочитали Лізавета Герман, мистецтвознавиця та кураторка, разом з Євгеном Нікіфоровим, фотографом та дослідником монументального мистецтва. Вони говорили про монументальну спадщину України 1960-1980-х років: її історію, спірний статус у сучасній культурі, виклики дослідження й охорони та загрозу зникнення під російськими обстрілами.

Сезон культури Велика Британія/Україна — це проєкт Британської Ради та Українського інституту, який надає українським митцям можливості бути почутими у світі. Він зосереджується на змінених потребах і пріоритетах українського культурного сектору. Мета Сезону — посилити культурні взаємини і надати можливості налагодження зв’язків і співпраці між митцями обох країн. Початкова тема Сезону «Сценарії майбутнього» була переосмислена після повномасштабного вторгнення Росії в Україну й розвинулася в ширшу програму подій наживо у Великій Британії та глобальний онлайн-доступ до всієї програми. Програма мистецьких резиденцій, дискусій, відкритих форумів, кіно, музики, літератури, перформативних і візуальних мистецтв триватиме до березня 2023 року.