Сильніші разом: у Вашингтоні обговорили партнерство між Україною та США у сфері освіти, науки та українознавчих студій
Захід присвятили питанням негативного впливу повномасштабної агресії рф на сферу освіти України, а також подальшого розвитку українознавчих студій у США та світі.
Олена Зеленська під час свого виступу зазначила: «У цій війні на винищення та руйнування, яку веде Росія, втрачаються не лише людські життя (хоча людське життя – найголовніше. Війна також несе із собою втрату розвитку у перспектив усього суспільства. Кожен удар по школах, університетах і бібліотеках не тільки руйнує, а й відкидає прогрес на роки назад. Для себе ми давно вирішили: ми не можемо дозволити собі розкіш чекати перемоги для відбудови. Щоб справді перемогти – передусім у цивілізаційному плані – нам треба відбудовувати життя зараз».
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну підкреслило нагальну потребу зміцнення українських студій у США з метою подальшої деколонізації української історії та культури. Розвиток українських студій сприятиме кращій поінформованості міжнародних аудиторії про минуле, сучасне та майбутнє України, забезпечить збалансоване і правдиве уявлення про історію та культуру Східної Європи та допоможе розвінчати неоімперські міфи Кремля, що використовуються російською пропагандою з політичною метою.
«Підтримка українських студій є надзвичайно важливою для збереження і популяризації нашої культури, мови та історії на міжнародній арені. Це не тільки допомагає протидіяти російській пропаганді та імперським наративам, але й сприяє формуванню міцніших академічних партнерств між Україною та США. Український інститут давно підтримує українські студії, зокрема через програму Лисяка-Рудницького, і ми продовжуватимемо робити це надалі», – Володимир Шейко, генеральний директор Українського інституту.
За результатами конференції було оголошено про старт «Глобальної коаліції українських студій». Коаліція буде відкрита для українознавчих центрів, академічних програм та наукових інститутів з усього світу. Коаліція сприятиме кращому діалогу та створить інструменти для ефективного розвитку освіти та досліджень з україністики. Спільні зусилля членів коаліції сприятимуть відкриттю нових українознавчих студій, запуску стипендіальних програм для студентів та викладачів та активнішій співпраці між університетами США та України.
Сьогодні у світі існує розгорнута мережа українських студій, які формують знання про Україну за кордоном: понад 160 різноманітних осередків українських та кримськотатарських студій у близько 30 країнах. Об’єднання зусиль навколо коаліції сприятиме вивченню та дослідженню україністики за кордоном, збільшуватиме зацікавленість, як викладачів так і студентів закордонних вишів, досліджувати українську історію у різні періоди, наприклад боротьбу українців за незалежність протягом 20 ХХ століття, історію української культури та її місце у світовій, розвиток української науки тощо.
Коаліція створюється за ініціативи Міністерства освіти і науки України, Міністерства закордонних справ України, Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту, Українського інституту та за підтримки Першої леді України Олени Зеленської.
На полях конференції була презентована виставка сучасної англомовної українознавчої літератури, та фотовиставки «Наука у небезпеці» та «Листівки з України», що показали масштаби руйнувань закладів освіти, культури та науки в України внаслідок російської агресії. Видавничий дім Vivat і «Ранок» передали до Вашингтона декілька книг, вцілілих на згарищі після ракетного удару РФ по харківській друкарні 23 травня 2024 року.
Організатори та учасники конференції висловлюють глибоку вдячність усім донорам за багаторічну підтримку українських студій. Цей неоціненний внесок був і залишається ключовим для розвитку цієї галузі, забезпечив її вплив на академічний дискурс та процес ухвалення важливих політичних рішень.
Подію організовано під патронатом Першої леді України Олени Зеленської Посольством України в США та Національною академією наук США за підтримки Українського дому у Вашингтоні, Українського інституту, Міністерства закордонних справ України, Фонду Президента України, Міністерства освіти і науки України.
Учасники та програма конференції
9:00 Реєстрація та кава
10:00 Вступне слово
- Д-р Марша К. Макнатт, президент Національної академії наук США
- Елізабет М. Аллен, заступник Державного секретаря США з питань публічної дипломатії та зв’язків з громадськістю
- Ірина Боровець, заступник Міністра закордонних справ України
10:15 Відео The impact of Russia’s war of aggression on the system of Ukraine’s education and science
10:20 Основні промови
- Олена Зеленська, перша леді України
- Д-р Галина Гринь, президент Наукового товариства імені Шевченка: The New Frontiers of the Ukrainian Studies in North America
10:35 Відео History and role of Ukrainian studies programs in the USA
10:40 Перша панельна дискусія: Bridging Scholarship and Policy or Why Do We Need Ukrainian Studies Today More Than Ever Before?
- Д-р Юджин М. Фішель, Університет Джорджа Мейсона
- Д-р Юлія Ладигіна, Penn State
- Д-р Йоханан Петровський-Штерн, Північно-Західний університет
- Д-р Сара Д. Філліпс, Університет Індіани в Блумінгтоні
- Д-р Вільям Е. Померанц, Інститут Кеннана, Центр Вільсона
- Модератор: Посол Джон Гербст, директор Євразійського центру Атлантичної ради
11:45 Друга панельна дискусія: Planning Ahead: Academic Partnerships for a Stronger Tomorrow
- Д-р Камілла П. Бенбоу, декан факультету освіти та людського розвитку Університету Вандербільта
- Посол Майкл А. Макфол, Стенфордський університет
- Д-р Євген Кудрявець, перший заступник Міністра освіти і науки України
- Д-р Ольга Полюхович, віце-президент з наукової та академічної роботи Києво-Могилянської Академії
- Володимир Шейко, генеральний директор Українського інституту
- Модераторка: Д-р Катерина Смаглій, перший секретар Посольства України в США
12:30 Завершальне слово:
- Д-р Аллан Е. Гудман, генеральний директор Інституту міжнародної освіти