Звернення членів Наглядової Ради Українського інституту
до Міністра закордонних справ України
01 квітня 2020 року


Шановний Дмитре Івановичу!

У зв'язку з перспективою скорочення видатків державного бюджету на забезпечення діяльності Українського інституту, викликаного поширенням коронавірусної хвороби Covid-19 у світі і карантинними заходами в Україні, звертаємось до Вас із проханням сприяти збереженню фінансування Інституту на рівні, який дозволить установі продовжувати роботу над системною репрезентацією України за кордоном.

Усвідомлюючи необхідність економії бюджетних коштів, а також неможливість реалізації низки публічних заходів за кордоном, Український інститут підготував пропозиції про скорочення запланованого бюджету на 40% (до 49,8 млн грн). Проте ефективна дистанційна робота і орієнтація на онлайн-формати дозволить збільшити охоплення аудиторії втричі (до 35 млн) порівняно з 2019 роком.

У проекті Закону про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» №3279 від 29.03.2020 пропонується скоротити видатки за загальним фондом державного бюджету за програмою МЗС 1401110 «Фінансова підтримка забезпечення міжнародного позитивного іміджу України, забезпечення діяльності Українського інституту, заходи щодо підтримки зв'язків з українцями, які проживають за межами України» зі 133,4 млн грн до 32,4 млн грн, з яких лише 27-29 млн можуть бути спрямовані на діяльність Інституту. Станом на сьогодні бюджет Інституту становить 78,4 млн грн.

Утім, діяльність Українського інституту може бути ефективно продовжена за рахунок проектів, що не потребують проведення публічних подій. Серед них — широка культурна презентація України у світі через медійні та онлайн платформи; промоційні онлайн кампанії; дослідження сприйняття України за кордоном; підготовка і промоція публікацій, каталогів і онлайн баз даних про українську музику, кіно, театр, візуальне мистецтво, кулінарну дипломатію; розробка дизайн-концептів українського мерчу і сувеніру; розробка і запуск нових програмних форматів на 2021 рік.

Окрім того, продовження програмної діяльності Інституту означатиме нові замовлення для сотень фахівців у сфері культури і науки, які через економічну кризу і скорочення бюджетів державних інституцій опинились на межі виживання, проте можуть співпрацювати з Інститутом дистанційно. Серед них, наприклад, експерти, дослідники і перекладачі, які братимуть участь у проекті з наповнення Вікіпедії іншомовними статтями про українську культуру й історію.

Командою Інституту було підготовлено пропозиції щодо скорочення частини бюджету та проект нового плану заходів на 2020 рік. В частині витрат на забезпечення діяльності Інституту пропонується скоротити видатки на оренду додаткової офісної площі, поточний ремонт в новому офісному приміщенні, більшість закордонних відряджень, закупівлю непріоритетних товарів і послуг тощо.

В частині проектної діяльності пропонується зменшити кількість заходів з 109 (відповідно до чинного плану заходів) до 65, які охоплюють 12 країн світу. Переважна більшість проектів не передбачають проведення публічних заходів і можуть бути втілені дистанційно.

Попри меншу кількість заходів, їхні формати передбачають охоплення широкої медійної та онлайн аудиторії в Україні і за кордоном — 35 млн осіб (втричі більше, ніж у 2019 році), а саме користувачів Вікіпедії, Facebook, YouTube, платформ Google, спеціалізованих онлайн ресурсів для музикантів, науковців, художників тощо.

Таким чином, оптимальна структура бюджету на 2020 рік є такою:

  • Касові видатки і взяті зобов'язання станом на 01.04.2020: 25,4 млн грн, в тому числі оплата праці);
  • Планові адміністративно-господарські та інші поточні видатки: 1,5 млн грн;
  • Видатки на реалізацію заходів і проектів: 22,8 млн грн (60% від поточного бюджету);
  • РАЗОМ: 49,7 млн грн (63% від поточного бюджету).

Наглядова рада Інституту розглянула згадані пропозиції і вважає їх виваженим компромісом між потребою заощадити кошти та необхідністю продовжувати активну діяльність Інституту і надалі зміцнювати його інституційну спроможність. Зазначений рівень фінансування дозволить зберегти інституційну сталість, команду кваліфікованих фахівців, не допустити репутаційних втрат, а також забезпечить безперервність розвитку культурної дипломатії України як важливої функції зовнішньої і гуманітарної політики України.

Просимо Вас внести відповідні пропозиції до Міністерства фінансів і комітету Верховної Ради України з питань бюджету щодо збільшення обсягу фінансування Українського інституту в 2020 році до 49,7 млн грн.


З повагою,


Лілія Млинарич
Голова Наглядової Ради Українського інституту,
Президентка фестивалю «Джаз Коктебель»

Ахтем Сеїтаблаєв
Член Наглядової Ради,
Режисер, актор, директор Державного підприємства «Кримський дім»

Володимир Єрмоленко
Член Наглядової Ради,
Директор європейських проектів ГО «Інтерньюз-Україна», журналіст, філософ, письменник

Ірина Подоляк
Членкиня Наглядової Ради,
Політикиня

Наталія Попович
Членкиня Наглядової Ради,
Співзасновниця Українського кризового медіа-центру та Української академії лідерства, засновниця One Philisophy Group of Companies, експертка з комунікацій

Олеся Островська-Люта
Членкиня Наглядової Ради,
Генеральна директорка Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький Арсенал»

Ольга Сагайдак
Членкиня Наглядової Ради,
Співзасновниця Dofa fund (БФ "Мистецькі надра"), керівниця проекту міжрегіональних культурних форумів, мистецтвознавиця

Таміла Ташева
Членкиня Наглядової Ради,
Співзасновниця КримSOS, правозахисниця, громадська діячкаМіністру закордонних справ України
Д.Кулебі