Програма підтримки українських студій імені І. Лисяка-Рудницького
Заявки приймаються до 23 січня 2023 року
Довгострокова програма підтримки проєктів з україністики для освітніх, наукових, культурних інституцій та аналітичних центрів
Програма покликана
- поглибити знання і розуміння України та її культурного спадку серед різних іноземних аудиторій;
- сприяти зростанню експертного знання про Україну;
- сприяти новим дослідженням у сфері україністики та збільшити видимість існуючих;
- посилити міжкультурну та наукову комунікацію;
- розширити використання цифрових технологій у гуманітаристиці.
Репутація країни, серед іншого, залежить від представлення її в академічному та інтелектуальному середовищі, що визначається рівнем досліджень, кількістю і якістю перекладів та освітніх курсів в іноземних університетах. Щоб набути суб’єктності у міжнародному публічному полі та вийти з тіні Росії, необхідно посилити експертне знання про Україну, її минуле та сьогодення. Водночас, українські студії важливі для розуміння широкого кола наукових тем історії та культури регіону Центральної та Східної Європи.

Про Лисяка-Рудницького
Програма носить ім’я американського та канадського історика українського походження Івана Лисяка-Рудницького (1919-1984). Публічний інтелектуал, Лисяк-Рудницький зробив значний внесок у розвиток українських студій за кордоном. Ще з 1950-х років він доводив обмеженість російськоцентричного підходу до історії Східної Європи, який панував у Північній Америці. Акцентуючи мультиетнічність Російської імперії та Радянського Союзу, він виокремлював українські сюжети та українську перспективу на події минулого. Його численні есе з української політичної та інтелектуальної історії мали вагомий вплив на становлення сучасної української історіографії.
Програма 2022-2023
Програма має на меті підтримати три проєкти, що в результаті експертного оцінювання наберуть вищі бали відносно інших, у розмірі до 450 000 грн з урахуванням усіх загальнообов’язкових податків та зборів.
Тематичні рамки
- деколонізація української культури;
- роль України у світовій історії та політиці;
- найвидатніші явища української культури;
- український культурний вимір Російської імперії та Радянського Союзу (митці, письменники;
- травматичний досвід України ХХ століття: громадянська війна, сталінські репресії, Голодомор, Перша та Друга світові війни, депортації;
- історія та культура кримських татар;
- історична відповідальність перед Україною імперій і держав, які прагнули завоювати українські території;
- новітня історія України, демократичний розвиток України після 1991 року
- проекти, присвячені російсько-українській війні (з 2014) та вторгненню Росії в Україну (2022) які покращують розуміння причин війни і наслідків агресії Росії проти України для світової спільноти.
Хто може подаватися
Звертаємо вашу увагу, що подаватися на програму 2022-2023 можуть лише зареєстровані в Україні аналітичні центри, університети, громадські організації, культурні та освітні установи, фізичні особи-підприємці, які працюють у сфері культури, аналітики, освіти чи науки.
Перевагою проєктів є наявність іноземного партнера та співфінансування у розмірі до 30% від вартості проєкту. У заявці має бути вказаний обсяг зобов’язань партнера, розкрито його вклад у досягненні іноземної аудиторії. Заявки на програму приймаються до 23 січня 2023 року. Результати конкурсу будуть оголошені у середині лютого 2023 року.
Проєкт має бути реалізований до 30 червня 2023 року.
Як податися
Щоб податися на участь у конкурсі, надішліть на адресу листа з темою “Програма_українських_студій_Лисяка_Рудницького” за адресою: academic@ui.org.ua.
До листа, будь ласка, долучіть такі документи:
- Заявка на участь у конкурсі (за формою);
- Копія статуту чи іншого установчого документу, документ про реєстрацію юридичної особи чи виписку з реєстру ФОП.
- Проєктна пропозиція.
- Кошторис проєкту з деталізацією та обґрунтуванням витрат (за такою формою)
- Довідка на бланку юридичної особи за такою формою (скан-копія підписаного документу у PDF форматі).
При поданні проєктних пропозицій аплікант має врахувати можливість продовження воєнного стану і, отже обмежень на здійснення валютних операцій з України (Постанова НБУ від 24.02.2022 № 18 постанова Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 590) Відповідно витрати на втілення проєкту мають бути розподілені таким чином, щоб убезпечити реалізацію проєкту.
Поданий на конкурс проєкт має бути зорієнтований в першу чергу на іноземну аудиторію (не включаючи українську діаспору) та передбачити заходи щодо публічного представлення результатів проєкту.
Можливі формати проєктів:
- переклади наукових та науково-популярних текстів з української на іноземні мови;
- видання оригінальних текстів з української тематики іноземними мовами;
- організація публічних дискусій та лекцій (зокрема онлайн);
- організація конференцій та круглих столів (зокрема онлайн);
- виготовлення та поширення онлайн контенту (публікації, інфографіка) з української тематики з метою досягнення цілей Українського інституту;
- написання та публікація рецензій на видання з української тематики.
Проєкти-переможці 2022-2023
«UCulture» – це платформа для поширення знань в царині української культури, напрацьованих провідними українськими та зарубіжними дослідниками. На сайті розміщено концептуальні академічні лекції, а також інтерв’ю з провідними культурологами, істориками, мистецтвознавцями, практиками та експертами з формування культурного простору. Платформа доступна українською мовою. Польськомовна версія матеріалів дозволить наблизити її до польської аудиторії, уможливить використання напрацювань платформи у навчальному процесі. Проєкт важливий, адже актуалізує історичні здобутки української нації в європейському культурно-освітньому контексті.
Проєкт ініційований Довгою Ларисою Михайлівною, доктором філософських наук, професором кафедри культурології Національного університету «Києво-Могилянська Академія». Партнерами проєкту є кафедра польсько-українських студій факультету міжнародних і політичних студій Ягеллонського університету.
Ціллю конференції креативних індустрій є розкрити сучасний стан галузі культури, налагодити співпрацю між українськими та європейськими інституціями, напрацювати шляхи трансформації галузі через створення горизонтальних зв’язків. Проєкт привертає увагу європейської культурної спільноти до руйнувань та викликів, що постали перед культурними індустріями України та безпосередньо Харкова в результаті російського повномасштабного вторгнення. У конференції візьмуть участь культурні та театральні діячі з України, Литви, Італії, Швеції, Нідерландів, Фінляндії, Німеччини.
Проєкт реалізується Харківським національним академічним театром опери та балету імені М.В. Лисенка у співпраці з Teatro del Buratto (Мілан, Італія), Литовським національним театром опери та балету (Вільнюс, Литва) та Харківським національним педагогічним університетом ім. Г. С. Сковороди (Харків, Україна).
Проєкт «Голоси Євромайдану у глобальних студіях протестів та солідарності» передбачає англомовний переклад джерел до вивчення Євромайдану та Революції Гідності, які були зібрані у грудні 2013 — лютому 2014. Переклад допоможе зробити ці джерела доступнішими для дослідників закордоном та сприятиме включенню українського досвіду в тематичні освітні курси та порівняльні студії протестних рухів, активізму, солідарності в іноземних ВНЗ. Проєкт долучиться до поширення інформації про ці події історії України у 10 річницю початку Євромайдану, яка припадає на листопад 2023 року.
Проєкт реалізується Центром міської історії Центрально-Східної Європи.
Результати програми 2020 року
0

Переможці 2020 року
0

Збірка нарисів від провідних іноземних та українських істориків, інтелектуалів, публіцистів «Зрозуміти Україну. Слідами терору та насилля» про важливі події з історії України, зокрема, у відносинах України і Німеччини. Проєкт здійснений аналітичним центром Zentrum Liberale Moderne, робота якого присвячена темі демократії, свободі особистості та космополітизму, захисту та відновленню відкритого суспільства. Центр також працює з міжнародними, суспільно-політичними, історичними та культурними питаннями.
Ознайомитися зі змістом.
Дивитися презентацію.






