Програма підтримки українських студій імені І. Лисяка-Рудницького

Заявки приймаються до

31 грудня 2023 року

Довгострокова програма підтримки проєктів з україністики для освітніх, наукових, культурних інституцій та аналітичних центрів

Програма покликана

  • поглибити знання і розуміння України та її культурного спадку серед різних іноземних аудиторій;
  • сприяти зростанню експертного знання про Україну;
  • сприяти новим дослідженням у сфері україністики та збільшити видимість існуючих;
  • посилити міжкультурну та наукову комунікацію;
  • розширити використання цифрових технологій у гуманітаристиці.

Репутація країни, серед іншого, залежить від представлення її в академічному та інтелектуальному середовищі, що визначається рівнем досліджень, кількістю і якістю перекладів та освітніх курсів в іноземних університетах. Щоб набути суб’єктності у міжнародному публічному полі та вийти з тіні Росії, необхідно посилити експертне знання про Україну, її минуле та сьогодення. Водночас, українські студії важливі для розуміння широкого кола наукових тем історії та культури регіону Центральної та Східної Європи.

Партнери

Програма реалізується Українським інститутом  у партнерстві з Благодійним Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» за фінансової підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”.

Програма підтримки українських студій імені І. Лисяка-Рудницького

Про Лисяка-Рудницького

Програма носить ім’я американського та канадського історика українського походження Івана Лисяка-Рудницького (1919-1984). Публічний інтелектуал, Лисяк-Рудницький зробив значний внесок у розвиток українських студій за кордоном. Ще з 1950-х років він доводив обмеженість російськоцентричного підходу до історії Східної Європи, який панував у Північній Америці. Акцентуючи мультиетнічність Російської імперії та Радянського Союзу, він виокремлював українські сюжети та українську перспективу на події минулого. Його численні есе з української політичної та інтелектуальної історії мали вагомий вплив на становлення сучасної української історіографії.

Проєкти-переможці 2023-2024

Заявник: ГО Союз прихильників Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького 

У рамках проєкту буде створено серію листівок із репродукціями  найбільш знакових, хрестоматійних творів з фондів Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького для безкоштовного розповсюдження у європейських музеях та культурних інституціях. Кожна листівка міститиме QR-код, який вестиме на фахову відео-лекцію від музейних експертів про твір, зображений на листівці та історичний контекст його створення. Проєкт буде реалізовано у співпраці з Zakład Narodowy im. Ossolińskich (Вроцлав), Church Heritage Museum (Вільнюс), Kunstgewerbemuseum (Берлін), Państwowe Muzeum Etnograficzne (Варшава), Narodowa Galeria Sztuki (Варшава).

Заявник: ФОП Люлько.

У рамках проєкту буде створено веб-сайту, який збере матеріали, що в доступний документальний спосіб розкриватимуть долю мешканців українського міста-мільйонника Харкова під час Другої світової війни. Осердя платформи становитимуть вже готові чотири серії документального міні серіалу «Про Харків і про себе: досвіди і долі великого міста в усних історіях його мешканців». Освітній онлайн проект «Мовою свідків» спрямований на протидію російській імперській пропаганді та поновлення історичної справедливості щодо німецької відповідальності перед Україною за злочини націонал-соціалізму. 

Заявник: кафедра літературознавства ім. В. Моренця НаУКМА 

Проєкт передбачає серію подій – представлень, обговорень та публікацій за участі провідних українських та іноземних літературознавців, журналістів, юристів, що працюють з питаннями війни та свідчення. Мета проєкту: виходячи із важливості ролі художніх та документальних текстів, як прояву “м’якої сили” та основи свідчень на майбутніх юридичних процесах, долучитись до чинників впливу на міжнародні обговорення та формування думки представленням українських позицій щодо цієї тематики. Цю міжнародну міждисциплінарну англомовну ініціативу створено Національним університетом «Києво-Могилянська академія» у партнерстві з Массачусетським університетом у Бостоні (США). 

Заявник: ФОП Кислий.

Проєкт полягає у підготовці, публікації англійською мовою та презентації консолідованого дослідження «Кримські татари в умовах окупації та повномасштабної війни (2014–2023)» для закордонної академічної аудиторії. В основі публікації два якісних дослідження, сфокусованих на кримських татарах: тих, хто перебуває на тимчасово окупованій території Криму, та тих, хто був вимушений виїхати. Мета проєкту – заповнити прогалини у соціогуманітарних науках щодо Криму та надати дослідникам обґрунтовані фахові висновки щодо стану корінного народу України – кримських татар – в умовах окупації. 

Заявник: КНУ ім. Т. Шевченка  та Європейський університет Віадріна 

Проєкт передбачає розробку та проведення он-лайн курсу «Буття України в літературі: історія, філософія, культура» та перекладу англійською мовою супровідних навчальних матеріалів у формі хрестоматії. Матеріали, що будуть створені у рамках проєкту – курс та перекладені тексти – можуть бути використані для викладання в університетах Німеччини та інших європейських країн, а також стануть пілотним досвідом для подальших досліджень у царині україністики та німецько-польських досліджень центральної і західної Європи. Проєкт буде реалізовано у партнерстві з Європейським Університетом Віадріна (Німеччина). 

Заявник: міський комунальний заклад культури Дніпровський планетарій – (Planetaruim Noospherе) 

У рамках проєкту буде створено серію з 15 аудіо матеріалів англійською мовою про історію української астрономії як частину культурної спадщини країни. Метою проекту є розширити знання європейської та світової аудиторії про Україну, зокрема такий прояв її культури, як народна астрономія і внесок в загальноєвропейську і загальнолюдську астрономічну культуру і науку. Подкасти поширюватимуться мережею європейських планетаріїв-партнерів та будуть доступними для усіх охочих на міжнародних подкаст-платформах.  

Заявник: ГО Центр прикладної антропології 

З січня 2023 року на сайті «Україна Модерна» у рубриці «У вирі війни» друкуються інтерв’ю з професійними істориками (антропологами, етнологами), які самі опинились у вирі історичних подій. Проєктом передбачено перекласти частину матеріалів трьома мовами та провести презентації цього проєкту для студентів, викладачів та наукових працівників щонайменше 5 університетів Швейцарії. Онлайн-збірник інтерв’ю буде у вільному доступі й сприятиме утвердженню української візії війни та зміцненню авторитету України у Швейцарії завдяки сильним голосам українських інтелектуалів. 

Програма 2023-2024​

Програму реалізовано в партнерстві з Благодійним Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» за фінансової підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”.

Розмір фінансування становитиме до 400 000 грн. (фінальна сума залежатиме від бюджетного запиту конкурсанта та результатів оцінювання проєктної пропозиції експертною комісією) з урахуванням усіх загальнообов’язкових податків та зборів.

Звертаємо вашу увагу, що подаватися на програму 2023-2024 можуть лише  зареєстровані в Україні аналітичні центри, університети, громадські організації, культурні та освітні установи, фізичні особи-підприємці, які працюють у сфері культури, аналітики, освіти чи науки.  

Перевагою проєктів є наявність іноземного партнера та співфінансування в розмірі до 30% від бюджету проєкту. В заявці має бути вказано обсяг зобов’язань партнера та пояснено його внесок у залучення іноземної аудиторії. 

Заявки на програму чекаємо до 31 грудня 2023 року. Результати конкурсу буде оголошено на початку лютого 2024 року. 

Проєкт має бути реалізований до 30 червня 2024 року.  

Щоб взяти участь у конкурсі, надішліть листа з темою “Програма_українських_студій_Лисяка_Рудницького” на адресу: [email protected]. 

До листа, будь ласка, долучіть такі документи:  

  • заявку на участь у конкурсі (за формою);  
  • копію статуту чи іншого установчого документу, документ про реєстрацію юридичної особи чи виписку з реєстру ФОП; 
  • проєктну пропозицію; 
  • кошторис проєкту з деталізацією та обґрунтуванням витрат (за такою формою);  
  • довідку на бланку юридичної особи за такою формою (скан-копію підписаного документу у PDF форматі).  

При поданні проєктних пропозицій аплікант має врахувати можливість продовження воєнного стану і, отже, обмежень на здійснення валютних операцій з України (Постанова НБУ від 24.02.2022 № 18 постанова Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 590). Відповідно, витрати на втілення проєкту мають бути розподілені таким чином, щоб гарантувати реалізацію проєкту. 

Поданий на конкурс проєкт має бути зорієнтований передовсім на іноземну аудиторію (не включаючи українську діаспору) та передбачати заходи з публічного представлення результатів проєкту.  

  • переклади наукових та науково-популярних текстів з  української на іноземні мови; 
  • видання оригінальних текстів з української тематики іноземними мовами;  
  • організація публічних дискусій та лекцій (зокрема онлайн);  
  • організація конференцій та круглих столів (зокрема онлайн);  
  • виготовлення та поширення онлайн контенту (публікації, інфографіка, подкасти, відео експлейнери та відео лекції тощо) з української тематики з метою досягнення цілей Українського інституту; 
  • написання та публікація рецензій на видання з української тематики. 
  1. деколонізація української культури; деколонізація знання про Україну за кордоном;  
  2. роль України у європейській та світовій культурі, історії та політиці; 
  3. кримськотатарські студії; 
  4. історія та культура національних меншин (спільнот) в Україні;  
  5. новітня історія України, демократичний розвиток після 1991 року; 
  6. досвід війни: соціальні, культурні, безпекові, політичні, екологічні виміри української життєзарадності (resilience).  

Розмір фінансування становитиме до 400 000 грн. (фінальна сума залежатиме від бюджетного запиту конкурсанта та результатів оцінювання проєктної пропозиції експертною комісією) з урахуванням усіх загальнообов’язкових податків та зборів.

Проєкти-переможці 2022-2023

Російське повномасштабне вторгнення завдало величезних руйнувань культурному та науковому сектору України. Тому привернення уваги європейської  спільноти до  викликів, що постали перед культурними індустріями України та безпосередньо Харкова, а також консолідація державних та громадських інституцій в подоланні цих викликів є важливим завданням і опинилися у фокусі міжнародної конференції креативних інституцій.  

За словами Сергія Жадана, «культура не має ставитися на паузу», а для цього важливе об’єднання зусиль культурної та наукової спільноти, керівників культурних інституцій, державних установ. За два дні, що тривала конференція, було проведено 3 секції, які містили 12 панельних дискусій (програма), зокрема на такі теми: наративи української культури, нові формати креативних індустрій, зв’язок бізнесу та культури, інтеграція української культури в європейську та позбавлення її російських впливів. 37 спікерів з 4 країн (України, Литви, Італії, Словаччини) та представники культурної спільноти Харкова не лише обговорили перспективи та формати розвитку культурних проєктів, а й налагодили комунікацію та знайшли точки співпраці у майбутньому.    

Проєкт став можливим завдяки кооперації Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка з Teatro del Buratto з Мілану, Литовським національним театром опери та балету та Харківським національним педагогічним університетом ім. Г. С. Сковороди. 

У 10 річницю початку Євромайдану, яка припадає на листопад 2023 року, Центр міської історії Центрально-Східної Європи ініціював та втілив проєкт з удоступнення для англомовних дослідників, викладачів та студентів понад 100 розмов з учасниками та учасницями Революції Гідності. Перекладені англійською мовою та тематично організовані інтерв’ю дозволяють  зрозуміти, як проживалось і що означало бути протестувальником на Майдані, які переконання поділяли і чого прагнули досягти люди на вулицях Києва, Харкова та Львова. Переклад бази «Особисті хронології Євромайдану» посилює голоси громадян і громадянок України, показує їхню агентність та суб’єктність, відтак протистоїть наративам дегуманізуючої пропаганди. Ці англомовні матеріали додають видимості Україні в глобальних наративах про демократичні процеси, розвиток громадянського суспільства, цінності прав людини, спротив авторитаризму. 

Ресурс зручний у використанні, а категорії пошуку зосереджені на відповідях респондентів, а не на питаннях. Такий підхід дозволяє глибше зрозуміти досвід протестів та суспільної мобілізації,  покращити наше розуміння витоків суспільних рухів. 

Колекція «Особисті хронології Євромайдану» на ресурсі Міського медіаархіву Центру міської історії є важливим джерелом для тих, хто досліджує та викладає історію України, а також тематичні освітні курси та порівняльні студії протестних рухів, активізму, солідарності за кордоном. 

Платформа для знайомства з українською культурою «UCulture» ініційована Довгою Ларисою Михайлівною, докторкою філософських наук, професоркою кафедри культурології Національного університету «Києво-Могилянська Академія».  

UCulture – це простір, що зосереджує понад 100 лекцій, інтерв’ю та текстових матеріалів, створених професійними дослідниками культури з різних сфер – археологами, економістами, істориками, культурологами, художниками, критиками та іншими спеціалістами. Академічні лекції та розмови презентують найновіші візії провідних українських і світових дослідників гуманітарних і суспільних наук  та дозволяють по-справжньому зрозуміти українську культуру в європейському культурно-освітньому контексті.  

Польськомовна сторінка UCulture  орієнтована на  польську аудиторію – студентів, викладачів, спеціалістів у галузі культури й усіх, хто цікавиться актуальними питаннями української історії та мистецтва. Матеріали платформи вже використовуються у навчальному процесі в Польщі та в Україні, крім того, вона є майданчиком розвитку академічної співпраці між українськими та польськими дослідниками.  Партнерами проєкту є кафедра польсько-українських студій факультету міжнародних і політичних студій Ягеллонського університету. 

Міжнародна дводенна конференція креативних індустрій проєкту Харків. Культура. Залізобетон: виклики, можливості, перспективи.

Російське повномасштабне вторгнення завдало величезних руйнувань культурному та науковому сектору України. Тому привернення уваги європейської  спільноти до  викликів, що постали перед культурними індустріями України та безпосередньо Харкова, а також консолідація державних та громадських інституцій в подоланні цих викликів є важливим завданням і опинилися у фокусі міжнародної конференції креативних інституцій.  

За словами Сергія Жадана, «культура не має ставитися на паузу», а для цього важливе об’єднання зусиль культурної та наукової спільноти, керівників культурних інституцій, державних установ. За два дні, що тривала конференція, було проведено 3 секції, які містили 12 панельних дискусій (програма), зокрема на такі теми: наративи української культури, нові формати креативних індустрій, зв’язок бізнесу та культури, інтеграція української культури в європейську та позбавлення її російських впливів. 37 спікерів з 4 країн (України, Литви, Італії, Словаччини) та представники культурної спільноти Харкова не лише обговорили перспективи та формати розвитку культурних проєктів, а й налагодили комунікацію та знайшли точки співпраці у майбутньому.    

Проєкт став можливим завдяки кооперації Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка з Teatro del Buratto з Мілану, Литовським національним театром опери та балету та Харківським національним педагогічним університетом ім. Г. С. Сковороди. 

Фото: Олександр Заклецький

У 10 річницю початку Євромайдану, яка припадає на листопад 2023 року, Центр міської історії Центрально-Східної Європи ініціював та втілив проєкт з удоступнення для англомовних дослідників, викладачів та студентів понад 100 розмов з учасниками та учасницями Революції Гідності. Перекладені англійською мовою та тематично організовані інтерв’ю дозволяють  зрозуміти, як проживалось і що означало бути протестувальником на Майдані, які переконання поділяли і чого прагнули досягти люди на вулицях Києва, Харкова та Львова. Переклад бази «Особисті хронології Євромайдану» посилює голоси громадян і громадянок України, показує їхню агентність та суб’єктність, відтак протистоїть наративам дегуманізуючої пропаганди. Ці англомовні матеріали додають видимості Україні в глобальних наративах про демократичні процеси, розвиток громадянського суспільства, цінності прав людини, спротив авторитаризму. 

Ресурс зручний у використанні, а категорії пошуку зосереджені на відповідях респондентів, а не на питаннях. Такий підхід дозволяє глибше зрозуміти досвід протестів та суспільної мобілізації,  покращити наше розуміння витоків суспільних рухів. 

Колекція «Особисті хронології Євромайдану» на ресурсі Міського медіаархіву Центру міської історії є важливим джерелом для тих, хто досліджує та викладає історію України, а також тематичні освітні курси та порівняльні студії протестних рухів, активізму, солідарності за кордоном. 

Створення польськомовної версії інноваційної освітньої платформи «UCulture» 

Платформа для знайомства з українською культурою «UCulture» ініційована Довгою Ларисою Михайлівною, докторкою філософських наук, професоркою кафедри культурології Національного університету «Києво-Могилянська Академія».  

UCulture – це простір, що зосереджує понад 100 лекцій, інтерв’ю та текстових матеріалів, створених професійними дослідниками культури з різних сфер – археологами, економістами, істориками, культурологами, художниками, критиками та іншими спеціалістами. Академічні лекції та розмови презентують найновіші візії провідних українських і світових дослідників гуманітарних і суспільних наук  та дозволяють по-справжньому зрозуміти українську культуру в європейському культурно-освітньому контексті.  

Польськомовна сторінка UCulture  орієнтована на  польську аудиторію – студентів, викладачів, спеціалістів у галузі культури й усіх, хто цікавиться актуальними питаннями української історії та мистецтва. Матеріали платформи вже використовуються у навчальному процесі в Польщі та в Україні, крім того, вона є майданчиком розвитку академічної співпраці між українськими та польськими дослідниками.  Партнерами проєкту є кафедра польсько-українських студій факультету міжнародних і політичних студій Ягеллонського університету. 

Програма 2022-2023​

Програма має на меті підтримати три проєкти, що в результаті експертного оцінювання наберуть вищі бали відносно інших, у розмірі до 450 000 грн з урахуванням усіх загальнообов’язкових податків та зборів.

 

  • деколонізація української культури;
  • роль України у світовій історії та політиці;
  • найвидатніші явища української культури;
  • український культурний вимір Російської імперії та Радянського Союзу (митці, письменники;
  • травматичний досвід України ХХ століття: громадянська війна, сталінські репресії, Голодомор, Перша та Друга світові війни, депортації;
  • історія та культура кримських татар;
  • історична відповідальність перед Україною імперій і держав, які прагнули завоювати українські території;
  • новітня історія України, демократичний розвиток України після 1991 року
  • проекти, присвячені російсько-українській війні (з 2014) та вторгненню Росії в Україну (2022) які покращують розуміння причин війни і наслідків агресії Росії проти України для світової спільноти.

Звертаємо вашу увагу, що подаватися на програму 2022-2023 можуть лише зареєстровані в Україні аналітичні центри, університети, громадські організації, культурні та освітні установи, фізичні особи-підприємці, які працюють у сфері культури, аналітики, освіти чи науки.

Перевагою проєктів є наявність іноземного партнера та співфінансування у розмірі до 30% від вартості проєкту. У заявці має бути вказаний обсяг зобов’язань партнера, розкрито його вклад у досягненні іноземної аудиторії. Заявки на програму приймаються до 23 січня 2023 року. Результати конкурсу будуть оголошені у середині лютого 2023 року.

Проєкт має бути реалізований до 30 червня 2023 року.

[Приймання заявок завершено]

Щоб податися на участь у конкурсі, надішліть на адресу листа з темою “Програма_українських_студій_Лисяка_Рудницького” за адресою: [email protected].

До листа, будь ласка, долучіть такі документи:

  • Заявка на участь у конкурсі (за формою);
  • Копія статуту чи іншого установчого документу, документ про реєстрацію юридичної особи чи виписку з реєстру ФОП.
  • Проєктна пропозиція.
  • Кошторис проєкту з деталізацією та обґрунтуванням витрат (за такою формою)
  • Довідка на бланку юридичної особи за такою формою (скан-копія підписаного документу у PDF форматі).

При поданні проєктних пропозицій аплікант має врахувати можливість продовження воєнного стану і, отже обмежень на здійснення валютних операцій з України (Постанова НБУ від 24.02.2022 № 18 постанова Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 590) Відповідно витрати на втілення проєкту мають бути розподілені таким чином, щоб убезпечити реалізацію проєкту.

Поданий на конкурс проєкт має бути зорієнтований в першу чергу на іноземну аудиторію (не включаючи українську діаспору) та передбачити заходи щодо публічного представлення результатів проєкту.

Можливі формати проєктів:

  • переклади наукових та науково-популярних текстів з української на іноземні мови;
  • видання оригінальних текстів з української тематики іноземними мовами;
  • організація публічних дискусій та лекцій (зокрема онлайн);
  • організація конференцій та круглих столів (зокрема онлайн);
  • виготовлення та поширення онлайн контенту (публікації, інфографіка) з української тематики з метою досягнення цілей Українського інституту;
  • написання та публікація рецензій на видання з української тематики.

Детально про програму.

Результати програми 2020 року

0

Програма підтримки українських студій імені І. Лисяка-Рудницького

Переможці 2020 року

0

Програма підтримки українських студій імені І. Лисяка-Рудницького
Ukraine ver­ste­hen. Auf den Spuren von Terror und Gewalt
Видавничий проєкт з культури пам’яті в Україні (Німеччина)
 

Збірка нарисів від провідних іноземних та українських істориків, інтелектуалів, публіцистів «Зрозуміти Україну. Слідами терору та насилля» про важливі події з історії України, зокрема, у відносинах України і Німеччини. Проєкт здійснений аналітичним центром Zentrum Liberale Moderne, робота якого присвячена темі демократії, свободі особистості та космополітизму, захисту та відновленню відкритого суспільства. Центр також працює з міжнародними, суспільно-політичними, історичними та культурними питаннями.

Ознайомитися зі змістом.
Дивитися презентацію.

Програма підтримки українських студій імені І. Лисяка-Рудницького
Серія відеороликів (Велика Британія)
Проєкт «10 речей, які кожен має знати про Україну» розповідає про визначних осіб, історичні та культурні події України ХІХ-ХХІ століття. Провідні вчені запрошують переосмислити відомі та звичні для України явища у локальному та світовому контекстах, зрозуміти їхню роль у становленні сучасної України та місце у європейських та світових культурних тенденціях. Серію роликів підготував Український інститут Лондона у співпраці з провідними експертами у сфері українських студій. У відеороликах використані оригінальні архівні кадри Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного.
Програма підтримки українських студій імені І. Лисяка-Рудницького
Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki
Польське видання книги «Чому в українському мистецтві є великі художниці» (Польща)
Книга «Чому в українському мистецтві є великі художниці» досліджує присутність жінок в українському мистецтві ХХ та ХХІ століть. Авторки книги розкрили різні грані досвіду українських художниць, представили труднощі самореалізації мисткинь, вплив середовища на їхню творчість і розповіли про їхній творчий спадок. Вперше книга вийшла в Україні у 2019 році, а у 2020 році у рамках Програми підтримки українських студій ім. Лисяка-Рудницького була перекладена польською і презентована у мистецькому середовищі Польщі. Ініціатором перекладу та промоції книги у Польщі стала Фундація Катажини Козири, яка підтримує жінок у мистецтві, відкриває та переосмислює творчий спадок жінок-художниць, з особливим фокусом на мистецтві Центральної та Східної Європи.
Програма підтримки українських студій імені І. Лисяка-Рудницького
Urban XX Century: spatial, visual, local and everydaу
Мультимедійний проєкт (Австрія-Україна)
 
Проєкт «Міське ХХ століття: просторове, візуальне, локальне і щоденне» надасть  англомовній аудиторії доступ до ресурсів з історії та культури України. Натхненники проєкту мають на меті доповнити глобальні процеси XX століття новою перспективою через персональні досвіди і локальні контексти. Освітня платформа, що містить матеріали з міської історії України ХХ століття, перш за все Львова і Києва, допоможе створювати нові та доповнювати гуманітарні програми та курси, зокрема, в іноземних університетах. Проєкт здійснюється львівським представництвом Центру міської історії Центрально-Східної Європи. Приватна фундація д-р Гаральда.
Програма підтримки українських студій імені І. Лисяка-Рудницького
Zero Point Ukraine: Four Essays on World War II
Англомовне видання книги Олени Стяжкіної «Рокада: чотири нариси з історії Другої світової» (Німеччина)
Переклад і видання книги «Рокада: чотири нариси з історії Другої світової» історикині та письменниці Олени Стяжкіної відбувся майже одночасно з виходом книги українською у 2020 році. Книга складається з чотирьох есе, які розкривають український досвід переживання Другої світової війни, а також включають події в Україні в європейський контекст. Авторка аналізує питання методології дослідження, підходів до осмислення подій війни, хронологію і термінологію, яку ми використовуємо, розповідаючи про Другу світову війну, мобілізацію та мілітаризацію радянського суспільства, досвід окупаційних режимів на українських землях. Англійський переклад «Zero Point Ukraine: Four Essays on World War II» вийшов друком у міжнародному академічному видавництві ibidem-Verlag у серії «Ukrainian Voices», яка знайомить західну аудиторію з українськими дослідженнями та інтерпретаціями минулих та сучасних процесів. В межах Програми примірники книги розповсюджено серед 20 бібліотек та університетів Німеччини.
Програма підтримки українських студій імені І. Лисяка-Рудницького
Ukrainian Dissidents: An Anthology of Texts
Англомовне видання книги «Дисиденти. Антологія текстів» (Німеччина)
Книга «Дисиденти. Антологія текстів», укладена Олексієм Сінченком, Леонідом Фібергом, Дмитром Стусом та Мирославом Мариновичем, розкриває складність дисидентського руху в радянській Україні. До книги увійшли публіцистичні твори, поезія, публічні виступи, судові промови, спогади про перебування в тюрмах, психлікарнях і таборах, написані у 1960-1980х роках. Ці тексти розкривають феномен інакомислення, моральні та естетичні переконання їхніх авторів. Англійський переклад «Ukrainian Dissidents: An Anthology of Texts» вийшов друком у міжнародному академічному видавництві ibidem-Verlag у серії «Ukrainian Voices», яка знайомить західну аудиторію з українськими дослідженнями та інтерпретаціями минулихта сучасних процесів. В межах Програми примірники книги розповсюджено серед 20 бібліотек та університетів Німеччини.
Програма підтримки українських студій імені І. Лисяка-Рудницького
Forum on Race and Postcolonialism in Ukraine
Програмування та наповнення вебресурсу «Forum on Race and Postcolonialism in Ukraine» на сайті «Критика» (Канада)
«Форум з расових питань та постколоніалізму в Україні» має на меті зробити більш доступними якісні дослідження з теми постколоніалізму, культурного та національного різноманіття України як для наукової, так і широкої аудиторії. Платформа сприятиме налагодженню комунікації між науковими центрами та дослідниками України і Північної Америки. Проєкт здійснюється Канадським інститутом українознавства Університету Альберти у співпраці з журналом і видавництвом «Критика».
Програма підтримки українських студій імені І. Лисяка-Рудницького
Lesja Ukrajinka i ukrajinska moderna
Видання хорватською книги «Леся Українка та український модерн» (Хорватія)
Книга «Леся Українка та український модерн» складається з науково-популярних текстів українських дослідників про особу та творчість Лесі Українки, а також драми Лесі Українки «Бояриня», що була перекладена хорватською. У 2021 році до 150-річчя з дня народження видатної української драматургині, книга буде представлена та розповсюджена серед громадських та наукових осередків Хорватії. Проєкт реалізовано Товариством «Хорватсько-українське співробітництво» (ХОРУС) при Кафедрі української мови і літератури Філософського факультету Загребського університету. До підготовки видання були долучені Музей видатних діячів української культури (Київ) та студенти-україністи Загребського університету.