Мета премії — звернути увагу на досягнення жінок, які працюють у мистецтві, публічно подякувати їм за внесок в цю сферу і надихнути на нові досягнення.
Премія заохочує жінок творчих професій в шести номінаціях:
- Жінки в візуальному мистецтві — художниці, скульпторки;
- Жінки в музиці — музикантки, композиторки та виконавиці;
- Жінки в театрі і кіно — режисерки, акторки, сценаристки;
- Жінки в літературі — письменниці, поетки;
- Жінки в культурному менеджменті — кураторки, продюсерки, арт-менеджерки;
- Жінки в культурній журналістиці, критиці та дослідженнях.
«Історично у жінок було менше можливостей для реалізації себе в професіях, зокрема у мистецькій та культурній сферах. Саме тому їхня робота залишається здебільшого невидимою в історії мистецтва та менш доступною для широкого загалу навіть тепер. Ця Премія має на меті встановити нову традицію визнання жіночого внеску в культуру як в Україні, так і за її межами. Водночас, ми хочемо підкреслити важливість зв’язку мисткинь із покоління в покоління», — зауважує Домініка Стояноска, в.о. голови Офісу ООН Жінки в Україні.
Номінація Жінки в культурній журналістиці, критиці та дослідженнях — нова і започаткована лише цього року. Про цьогорічне нововведення розповідає Тетяна Філевська, креативна директорка Українського інституту:
«Премія розвивається, і вже на другий рік ми зрозуміли, що дуже важлива ланка в культурній екосистемі, а саме – культурна журналістика, критика та дослідження – потребує окремого визнання. Навіть всередині мистецької спільноти сфера критики та досліджень зазвичай залишається в тіні, а жінки, які в ній працюють, вкрай рідко отримують належне визнання.
Започаткуванням нової номінації ми хочемо оприявнити роль жінок, які описують, досліджують та аналізують мистецький процес. Без цієї часто невидимої роботи мистецька система не може функціонувати, тому ми прагнемо відзначити внесок критикинь, журналісток, дослідниць та редакторок».
Організатори премії запросили більше 40-ка незалежних експертів та експерток у сферах, які відповідають кожній з номінацій, до відбору номінанток і лауреаток. Організація премії ґрунтується на затвердженому регламенті, що окреслює етапи та критерії відбору. Головними вимогами до конкурсанток є професійні досягнення, репутація, інноваційність та національне чи міжнародне визнання. До оцінки запрошуються експертна рада та журі, які є професіоналами та професіоналками в своїй категорії оцінки, представниками державного сектору і незалежних інституцій. До складу експертного журі увійшли чоловіки і жінки рівною мірою.
Зі списком експертної ради та журі можна ознайомитись за посиланням.
Минулого року перемогу в п’яти номінаціях здобули Ірма Вітовська-Ванца (театр і кіно), Влада Ралко (візуальне мистецтво), Ніна Гаренецька (музика), Катерина Калитко (література), Олеся Островська-Люта (культурний менеджмент).
Результати та імена переможниць стануть відомі в день церемонії нагородження — 12 березня під час святкування другої річниці руху HeForShe в Україні. Церемонію нагородження проведуть Роман Вінтонів (Майкл Щур) та Ярослава Кравченко, які є адвокатами руху в Україні.
Статуетку-нагороду для Премії Women in Arts створила сучасна українська скульпторка Марія Куліковська. Форма статуетки — це кисті жіночих рук, які переплітаються. За словами художниці, жіночі руки символізують підтримку і захист, а також жіночу працю, яка часто залишається непоміченою. Основою для скульптури стали кисті рук самої художниці.
HeForShe — це глобальний рух солідарності в підтримку ґендерної рівності, заснований ООН Жінки, в якому чоловіки та хлопчики стають головними агентами змін. З моменту запуску 2014 року, до кампанії приєдналися глави держав, провідні вчені, керівники глобальних корпорацій, спортсмени, митці та лідери думок, що поділяють філософію ґендерної рівності. В Україні рух започаткували в 2018 році.
Підтримка руху HeForShe в Україні надається Урядом Швеції.