«Крим, 5 ранку»

Документальний перформанс

«Крим, 5 ранку» / Crimea 5 am – це інформаційна кампанія, спрямована на те, щоб якомога більше людей в Україні та за кордоном дізнались про громадських діячів та журналістів –  кримських татар, незаконно арештованих і утримуваних окупаційною владою Росії у Криму. 

Про «Крим, 5 ранку»

У межах інформаційної кампанії була створена інсталяція на підтримку незаконно арештованих – 11 зламаних дверей як символ 11 зламаних життів, та  документальний перформанс на основі п’єси українських авторок Наталки Ворожбит та Анастасії Косодій.

Проєкт «Крим, 5 ранку» був ініційований Українським інститутом та Міністерством закордонних справ України у рамках Кримської платформи, у співавторстві з Дмитром Костюминським та театральною компанією «Dollmen». Проєкт продовжується, згуртовуючи довкола усе більше митців, професіоналів та просто небайдужих людей. 

Інформаційна кампанія

21 лютого 2022 року зламані двері були виставлені перед будівлею російського посольства у Києві, щоб показати всьому світу, як Росія руйнує життя мешканців півострова. А вже за кілька днів держава-агресор вдарила своїми ракетами по всій території України. Акції “Ukraine 5 a.m.” відбулися у Варшаві (24-25 лютого) та Берліні (26 лютого) на підтримку України.

Інформаційна кампанія “Crimea 5 a.m.”  реалізована креативною агенцією ISD Group.

Акція у Києві

(фото Kulakovska)

Документальний інтерактивний перформанс  – «Крим, 5 ранку»
Документальний інтерактивний перформанс  – «Крим, 5 ранку»
Документальний інтерактивний перформанс  – «Крим, 5 ранку»
Документальний інтерактивний перформанс  – «Крим, 5 ранку»
Документальний інтерактивний перформанс  – «Крим, 5 ранку»

Акція у Варшаві

Документальний інтерактивний перформанс  – «Крим, 5 ранку»
Документальний інтерактивний перформанс  – «Крим, 5 ранку»
Документальний інтерактивний перформанс  – «Крим, 5 ранку»
Документальний інтерактивний перформанс  – «Крим, 5 ранку»

Акція у Берліні

Документальний інтерактивний перформанс  – «Крим, 5 ранку»
Документальний інтерактивний перформанс  – «Крим, 5 ранку»
Документальний інтерактивний перформанс  – «Крим, 5 ранку»

Відзнаки інформаційної кампанії

У 2023 році кампанія здобула нагороди на міжнародних рекламних фестивалях:

● Золото у категорії Design на премії The One Show, церемонія якої відбулась у під час Creative Week 2023 у Нью-Йорку (США). The One Show входить до трійки найкращих світових програм у сфері реклами, дизайну та цифрового маркетингу.
● Best of Contest та срібло на Київському міжнародному фестивалі реклами Kyiv International Advertising Festival.
● Бронзи у категорії «Design» за «Experiential», «Installations or displays» та бронзу у категорії «Single entry» на Creasta Awards.
● Дві бронзи на ADCE Awards 2023.

Про документальний перформанс

Крізь особисті історії, свідчення любові й боротьби в теперішньому Криму п’єса зосереджується на порушеннях прав людини та життєво важливих питаннях правосуддя й культурної свободи на півострові після незаконної тимчасової окупації Криму Росією. З 2014 року громадські активісти, зокрема представники корінного народу Кримського півострова – кримські татари, зазнають переслідувань з боку російських окупаційних військ. 

Під час перфомансів лунають історії політв’язнів, журналістів і їхніх сімей. Ми чуємо від дружин політичних в’язнів про їхнє життя, дружбу та любов. Про те, як вони берегли свої домівки, заручившись підтримкою згуртованої жіночої спільноти, а також про те, як цей досвід їх змінив та зробив ще сильнішими. 

Читайте історії на сайті проєкту. 

Про авторок п’єси, написаної для проєкту

Наталка Ворожбит — українська драматургиня і сценаристка, яка працює в Києві. Її п’єси ставилися в Україні, Литві, Польщі, Великій Британії, Німеччині та США, і були перекладені дев’ятьма мовами. У 2017 році в лондонському «Royal Court Theatre» відбулася прем’єра її п’єси «Погані дороги», яка, як і вистава «Монолог №1» — висвітлює російську агресію, зокрема впливу війни на жінок. «Погані дороги» також стала повнометражним режисерським дебютом Наталі, який у 2021 році номінували на премію «Оскар». 

Анастасія Косодій – драматургиня і режисерка, що працює у Києві. Її п’єси ставили в театрах України та Європи. Свою кар’єру розпочала як співзасновниця театру «Запорізька нова драма» у рідному місті. У 2017 році стала учасницею проєкту «Krieg im Frieden» (Війна в мирі) у Берліні. Згодом стала головною драматургинею київського театру «PostPlay». Була однією з драматургів проекту «City To Go», створеного у містах Донецької та Луганської областей (Бахмут, Попасна, Миколаївка) з дітьми у місцевих школах. Анастасія – одна зі співзасновників Театру драматургів. Кураторка міжнародних театральних проєктів у Німеччині (Максим Горькі Театр, Мюнхенський Камершпіле) та Великій Британії (Театр Роял Корт). 

Вистави «Крим, п’ята ранку»

Лондон

Перфоманс у Лондоні – частина Сезону культури Велика Британія/Україна, організованого спільно Британською Радою та Українським інститутом. Читання «Крим, 5 ранку» продюсується Dash Arts та фінансово підтриманий театром «Kiln». Режисерка Джозефін Бартон. 

Читайте блог Dash Arts про проєкт.

Вистава у Лондоні відбулася 16 січня 2023 року.

  • Марія Романенко, українська журналістка та письменниця. Hromadske International, BBC, ITV, Sky News. 
  • Пітер Джукс, письменник, драматург і сценарист, генеральний директор Byline Media, співзасновник Byline Festival і Byline Times. 
  • Олександра Холл Холл, колишня Посол Великобританії у Грузії, авторка Byline Media. 
  • Чіраз Айх грала в численних п’єсах, зокрема про Шекспіра французькою та англійською. 
  • Кристина Каталина, румунсько-німецька акторка, продюсерка і перекладачка. 
  • Ясмін Аудішо Граві — акторка і театральна діячка, народилася в Іраку. 
  • Лана Біба, шведсько-українська акторка, режисерка та тренерка, співзасновниця компанії 2Theatre та London Physical Theatre School. 
  • Валід Елгаді, британсько-суданський актор і письменник із більш ніж 20-річним акторським досвідом. 
  • Лайла Алдж, акторка театру та кіно, письменниця. Виросла у Касабланці, Марокко. 
  • Лаура Ханна, британсько-єгипетська виконавиця і лауреатка багатьох нагород (класична, поп, арабська і бразильська музика). 
  • Хемі Єрохам, актор зі Стамбула, відомий за фільмом «Мамма Мія!» (2008), «Замкнуте коло» (2013) і «Тиран» (2014). 
  • Джемма Барнетт, акторка та письменниця, відзначена багатьма нагородами. 
  • Калін Бло, міжнародний актор і диктор з більш ніж 10-річним досвідом роботи. (серіал «Проект Лазар», драма Netflix «Мрії на льоду», серіал BBC «Вбиваючи Єву». 

Більше про акторів перфомансу за посиланням.

Джозефін Бартон — режисерка перфомансу та мисткиня. Джозефін зрежисерувала понад 80 творів, що були відзначені нагородами національного та міжнародного масштабу. Серед основних робіт 2022 року «Бар Дідо», спродюсований спільно з «The Royal Docks Team» і «Oxford Contemporary Music», «Велика таємниця Міддлмарча» і міжнародні «Пісні для Бабиного Яру» (за підтримки Гете інституту та Українського інституту. Співзасновниця та художня керівниця «Dash Arts», музична радниця «PRS Foundation» та професійна вокалістка.

Після читань відбулася пост-шоу розмова, за участі Мартіна Брайта, головного редактора «Index on Censorship»; Рорі Фіннін, «Cambridge Ukrainian Studies»; Марії Романенко, режисерки Джозефін Бертон та Олександри Холл Холл. Онлайн доєднався Алім Алієв, заступник генерального директора Українського інституту та співзасновник організації КримSOS. 

«5 ранку – це той час доби, коли темні сили можуть увірватися у вашу дім в Криму, коли всі ще сплять, перевернути все догори дном і забрати вашого батька, сина чи чоловіка у в’язницю. Сьогодні там 140 політв’язнів із Криму, деякі з їхніх історій ми розповідаємо в нашому проекті. Ця війна почалася в Криму і закінчиться на вільному українському півострові»,

Кельн

Виставу показали 7 жовтня 2022 року на фестивалі сценічного мистецтва URBÄNG! 2022. У фокусі фестивалю були українські митці на війні та в екзилі.  

Берлін

Читання у Берліні у травні 2022 доповнили дописами з військового щоденника українського театрального драматурга Павла Ар’є.   

Актори Німецького театру читали уривки з тексту та щоденникові записи (переклад німецькою Лідією Нагель) під художнім керівництвом Марини Шубарт. Першу частину читання музично та візуалізуально у прямому ефірі супроводжувала художниця-аніматорка Софія Мельник.    

Митці переосмислювали твір у контексті повномасштабного нападу росіян на територію України, який розпочався вісім років тому з незаконної анексії Росією Криму та окупації сходу України.    

Після перфомансу на панельній дискусії обговорили такі питання:  

  • Чи була нинішня повномасштабна війна лише логічним наслідком подій у Криму та на Донбасі?  
  • Як досвід насильства змінює людей і суспільство?   
  • Як передати досвід війни Європі та як зберегти солідарність європейського громадянського суспільства?      

Читання проводилися у співпраці Фондом імені Гайнріха Бьолля, Німецьким театром у Берліні, Dokumentartheater у Берліні та Європейською академією у Берліні. 

До панельної дискусії долучилися:     

  • Елен Убершер, президентка Фонду імені Гайнріха Бьолля  
  • Алім Алієв, Український інститут, Київ   
  • Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини Zmina, Київ   
  • Міріам Космель, старша експертка зі Східної Європи, Фонд Бертельсманна, Берлін   
  • Йоганнес Восвінкель, директор Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні, Київ/Берлін

Перфоманс та обговорення можна переглянути онлайн на YouTube-каналі Фонду імені Гайнріха Бьолля німецькою та англійською. 

Варшава

У грудні 2021 року відбулося перформативне читання у Польщі. Режисер – Єжи Лях. До перформансу у Варшаві долучаилися актори Польського театру Марта Домбровська, Ева Доманська, Катажина Скажанка, Дорота Ландовська та інші й польські лідери думок. 

У Польщі проєкт реалізували у співпраці з Молодіжною театральною компанією Доллмен, Посольством України в Республіці Польща та Польським театром у Варшаві, за інформаційної підтримки Фонду «Наш вибір». 

Запис перфомансу можна переглянути за посиланням. 

Фото: Krzysztof Buczek

Київ

Українська прем’єра документального перформансу відбулася 2 листопада 2021 року, у Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів, в Українському домі у Києві за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Меджлісу кримськотатарського народу. 

Перший перфоманс «Крим, 5 ранку» можна переглянути за посиланням.