«Крим, 5 ранку»
Документальний перформанс
«Крим, 5 ранку» — це документальний перформанс на основі п’єси українських авторок Наталки Ворожбит та Анастасії Косодій та інформаційна кампанія за участі видатних осіб.
Мета
Зробити більш видимими проблеми політичних в’язнів і переслідувань громадських журналістів у Криму.
Про проєкт
Крізь особисті історії, свідчення любові й боротьби в теперішньому Криму п’єса зосереджується на порушеннях прав людини та життєво важливих питаннях правосуддя й культурної свободи на півострові після незаконної тимчасової окупації Криму Росією. З 2014 року громадські активісти, зокрема представники корінного народу Кримського півострова – кримські татари, зазнають переслідувань з боку російських окупаційних військ.
Під час перфомансів лунають історії політв’язнів, журналістів і їхніх сімей. Ми чуємо від дружин політичних в’язнів про їхнє життя, дружбу та любов. Про те, як вони берегли свої домівки, заручившись підтримкою згуртованої жіночої спільноти, а також про те, як цей досвід їх змінив та зробив ще сильнішими.
Читайте історії на сайті проєкту.
Проєкт «Крим, 5 ранку» був ініційований Українським інститутом та Міністерством закордонних справ України у рамках Кримської платформи, у співавторстві з Дмитром Костюминським та театральною компанією «Dollmen». Проєкт продовжується, згуртовуючи довкола усе більше митців, професіоналів та просто небайдужих людей.
Про авторок п’єси, написаної спеціально для проєкту
Наталка Ворожбит — українська драматургиня і сценаристка, яка працює в Києві. Її п’єси ставилися в Україні, Литві, Польщі, Великій Британії, Німеччині та США, і були перекладені дев’ятьма мовами. У 2017 році в лондонському «Royal Court Theatre» відбулася прем’єра її п’єси «Погані дороги», яка, як і вистава «Монолог №1» — висвітлює російську агресію, зокрема впливу війни на жінок. «Погані дороги» також стала повнометражним режисерським дебютом Наталі, який у 2021 році номінували на премію «Оскар».
Анастасія Косодій – драматургиня і режисерка, що працює у Києві. Її п’єси ставили в театрах України та Європи. Свою кар’єру розпочала як співзасновниця театру «Запорізька нова драма» у рідному місті. У 2017 році стала учасницею проєкту «Krieg im Frieden» (Війна в мирі) у Берліні. Згодом стала головною драматургинею київського театру «PostPlay». Була однією з драматургів проекту «City To Go», створеного у містах Донецької та Луганської областей (Бахмут, Попасна, Миколаївка) з дітьми у місцевих школах. Анастасія – одна зі співзасновників Театру драматургів. Кураторка міжнародних театральних проєктів у Німеччині (Максим Горькі Театр, Мюнхенський Камершпіле) та Великій Британії (Театр Роял Корт).
Вистави «Крим, п’ята ранку»
Лондон
Перфоманс у Лондоні – частина Сезону культури Велика Британія/Україна, організованого спільно Британською Радою та Українським інститутом. Читання «Крим, 5 ранку» продюсується Dash Arts та фінансово підтриманий театром «Kiln». Режисерка Джозефін Бартон.
Читайте блог Dash Arts про проєкт.
Вистава у Лондоні відбулася 16 січня 2023 року.
- Марія Романенко, українська журналістка та письменниця. Hromadske International, BBC, ITV, Sky News.
- Пітер Джукс, письменник, драматург і сценарист, генеральний директор Byline Media, співзасновник Byline Festival і Byline Times.
- Олександра Холл Холл, колишня Посол Великобританії у Грузії, авторка Byline Media.
- Чіраз Айх грала в численних п’єсах, зокрема про Шекспіра французькою та англійською.
- Кристина Каталина, румунсько-німецька акторка, продюсерка і перекладачка.
- Ясмін Аудішо Граві — акторка і театральна діячка, народилася в Іраку.
- Лана Біба, шведсько-українська акторка, режисерка та тренерка, співзасновниця компанії 2Theatre та London Physical Theatre School.
- Валід Елгаді, британсько-суданський актор і письменник із більш ніж 20-річним акторським досвідом.
- Лайла Алдж, акторка театру та кіно, письменниця. Виросла у Касабланці, Марокко.
- Лаура Ханна, британсько-єгипетська виконавиця і лауреатка багатьох нагород (класична, поп, арабська і бразильська музика).
- Хемі Єрохам, актор зі Стамбула, відомий за фільмом «Мамма Мія!» (2008), «Замкнуте коло» (2013) і «Тиран» (2014).
- Джемма Барнетт, акторка та письменниця, відзначена багатьма нагородами.
- Калін Бло, міжнародний актор і диктор з більш ніж 10-річним досвідом роботи. (серіал «Проект Лазар», драма Netflix «Мрії на льоду», серіал BBC «Вбиваючи Єву».
Більше про акторів перфомансу за посиланням.
Джозефін Бартон — режисерка перфомансу та мисткиня. Джозефін зрежисерувала понад 80 творів, що були відзначені нагородами національного та міжнародного масштабу. Серед основних робіт 2022 року «Бар Дідо», спродюсований спільно з «The Royal Docks Team» і «Oxford Contemporary Music», «Велика таємниця Міддлмарча» і міжнародні «Пісні для Бабиного Яру» (за підтримки Гете інституту та Українського інституту. Співзасновниця та художня керівниця «Dash Arts», музична радниця «PRS Foundation» та професійна вокалістка.
Після читань відбулася пост-шоу розмова, за участі Мартіна Брайта, головного редактора «Index on Censorship»; Рорі Фіннін, «Cambridge Ukrainian Studies»; Марії Романенко, режисерки Джозефін Бертон та Олександри Холл Холл. Онлайн доєднався Алім Алієв, заступник генерального директора Українського інституту та співзасновник організації КримSOS.
«5 ранку – це той час доби, коли темні сили можуть увірватися у вашу дім в Криму, коли всі ще сплять, перевернути все догори дном і забрати вашого батька, сина чи чоловіка у в’язницю. Сьогодні там 140 політв’язнів із Криму, деякі з їхніх історій ми розповідаємо в нашому проекті. Ця війна почалася в Криму і закінчиться на вільному українському півострові»,
– сказав Алім Алієв.
Кельн
Виставу показали на фестивалі сценічного мистецтва URBÄNG! 2022, у фокусі фестивалю були українські митці на війні та в екзилі.
Берлін
Читання у Берліні у травні 2022 доповнили дописами з військового щоденника українського театрального драматурга Павла Ар’є.
Актори Німецького театру читали уривки з тексту та щоденникові записи (переклад німецькою Лідією Нагель) під художнім керівництвом Марини Шубарт. Першу частину читання музично та візуалізуально у прямому ефірі супроводжувала художниця-аніматорка Софія Мельник.
Митці переосмислювали твір у контексті повномасштабного нападу росіян на територію України, який розпочався вісім років тому з незаконної анексії Росією Криму та окупації сходу України.
Після перфомансу на панельній дискусії обговорили такі питання:
- Чи була нинішня повномасштабна війна лише логічним наслідком подій у Криму та на Донбасі?
- Як досвід насильства змінює людей і суспільство?
- Як передати досвід війни Європі та як зберегти солідарність європейського громадянського суспільства?
Читання проводилися у співпраці Фондом імені Гайнріха Бьолля, Німецьким театром у Берліні, Dokumentartheater у Берліні та Європейською академією у Берліні.
До панельної дискусії долучилися:
- Елен Убершер, президентка Фонду імені Гайнріха Бьолля
- Алім Алієв, Український інститут, Київ
- Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини Zmina, Київ
- Міріам Космель, старша експертка зі Східної Європи, Фонд Бертельсманна, Берлін
- Йоганнес Восвінкель, директор Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні, Київ/Берлін
Перфоманс та обговорення можна переглянути онлайн на YouTube-каналі Фонду імені Гайнріха Бьолля німецькою та англійською.
Варшава
Режисер перформативного читання у Польщі – Єжи Лях. До перформансу у Варшаві долучаилися актори Польського театру Марта Домбровська, Ева Доманська, Катажина Скажанка, Дорота Ландовська та інші й польські лідери думок.
У Польщі проєкт реалізували у співпраці з Молодіжною театральною компанією Доллмен, Посольством України в Республіці Польща та Польським театром у Варшаві, за інформаційної підтримки Фонду «Наш вибір».
Запис перфомансу можна переглянути за посиланням.
Фото: Krzysztof Buczek
Київ
Українська прем’єра документального перформансу відбулася 2 листопада, у Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів, в Українському домі у Києві за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Меджлісу кримськотатарського народу.
Перший перфоманс «Крим, 5 ранку» можна переглянути за посиланням.
Куратори проєкту – Алім Алієв та Надія Соколенко