Про проєкт

«Izolyatsia: must speak» – комплексний проєкт, який об’єднує політичну і інформаційну кампанію з мистецькою складовою. Проєкт започаткований в грудні 2020 року Міністерством закордонних справ України і проводиться разом з МБФ «Ізоляція», Українським інститутом та журналістом, письменником і колишнім політв’язнем Станіславом Асєєвим.

Мета проєкту

Посилити увагу міжнародного співтовариства до конкретних фактів порушення прав людини та застосування тортур на тимчасово окупованих Росією територіях України, зокрема у Донецькій та Луганській областях, щоб домогтися якомога швидшого закриття незаконної в’язниці «Ізоляція» (де-факто – концтабору) та інших подібних об’єктів.

Про незаконну вʼязницю

«Ізоляція» – незаконна в’язниця, яку Російська Федерація облаштувала на місці колишнього заводу ізоляційних матеріалів на тимчасово окупованій території України в Донецьку. До російського вторгнення в український Донбас у 2014 в цьому просторі знаходився культурний фонд «Ізоляція».

  • Ознайомитися з інформацією про існування незаконної в’язниці «Ізоляція» можна на сайті проєкту.

Презентаціїя проєкту «Isolyatsia: must speak»

Презентація проєкту «Isolyatsia: must speak» відбулася в грудні 2020 року. Станіслав Асєєв представив свою книгу «Світлий шлях. Історія одного концтабору», яка є документальним свідоцтвом воєнних злочинів, що відбувались в цьому сучасному концтаборі.

Книга «Світлий шлях. Історія одного концтабору» була перекладена англійською мовою завдяки Посольству Канади в Україні.  

«Порушення прав людини, незаконні арешти, сфальсифіковані судилища й неймовірні вироки по двадцять років за сфабрикованими звинуваченнями стали звичними елементами російської репресивної політики на окупованих територіях на Донбасі і в Криму. Ми докладаємо максимум зусиль, аби тримати це в полі зору наших міжнародних партнерів та спонукати до покарання усіх відповідальних. У цьому зв’язку ми вітаємо оголошений три дні тому Санкційний механізм ЄС у сфері прав людини. Працюватимемо над тим, щоб застосувати його до нашого кейсу»,

“Людей катують не лише для того, щоб вибити потрібні показання. Специфіка ізоляції в тому, що навіть коли ви вже все підписали, над вам продовжують знущатися”,

Віце-прем’єр-міністр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Рєзніков висловив повну підтримку проєкту.

«Наразі у нашому міністерстві вже на виході законопроєкт, який буде регулювати державну політику стосовно перехідного періоду, пов’язаного з тимчасовою окупацією українських територій. В цьому законі буде чітко прописано, хто не буде підпадати ані під амністію, ані під помилування. Особи, які вчинили злочини геноциду, злочини проти людяності, воєнні злочини та злочин агресії, злочини проти життя та здоров’я, волі, честі та гідності, проти статевої свободи та статевої недоторканості людини, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку – нестимуть відповідальність. Ми застосуємо оонівські принципи перехідного правосуддя, в яких зафіксовано право жертви на правду і справедливість»,

Крім того, він зауважив, що згаданим законопроєктом передбачено створення Центру документування наслідків міжнародного збройного конфлікту.

«Слід розуміти, що до моменту повної деокупації українських територій списки полонених будуть постійно зростати. Це треба враховувати у перемовній стратегії. І боротися за звільнення не тільки нині арештованих, але й тих, кого заарештують вже завтра. Тому важливі такі проміжні кроки, як доступ Міжнародного комітету Червоного хреста, закриття таємних тюрем, забезпечення базової медичної допомоги тощо»,

Партнери проєкту

До реалізації кампанії у 2021 році були залучені Міністерство закордонних справ України, дипломатичні представництва України за кордоном, Український інститут та Міжнародний благодійний фонд “ІЗОЛЯЦІЯ”. 

Директорка фонду ІЗОЛЯЦІЯ Оксана Саржевська-Кравченко відзначила, що фонд у своїй роботі активно долучається до висвітлення теми нелегальних тюрем на тимчасово окупованих територіях: “На прикладі Ізоляції ми можемо бачити, як місце свободи перетворилося на катівню”. Вона наголосила, що, окремої уваги потребує і комеморація жертв цих антигуманних закладів.

Заступник Генерального прокурора України Гюндуз Мамедов заявив, що таких місць, як Ізоляція, наразі близько 160: «3,5 тисячі осіб пройшли Ізоляцію, з них 1,6 тисяч – цивільні особи. Ми намагаємося жоден факт не залишати поза увагою, ми все фіксуємо і відкриваємо кримінальні провадження».

Про фонд «Ізоляція»

Фонд «Ізоляція» — неприбуткова недержавна платформа культурних ініціатив, заснована 2010 року в Донецьку на території колишнього заводу ізоляційних матеріалів. Саме заводу фонд завдячує своїм ім’ям.

У червні 2014 року представники російської окупаційної адміністрації на території Донецької області захопили територію колишнього заводу і розмістили снайпера на верхівці терикона фонду «Ізоляції».
Фонд «Ізоляція» евакуював членів команди і продовжив діяльність у Києві, а після 7 років роботи в Києві фонд «Ізоляція» вирішив сфокусувати активність на регіонах і проєктах з децентралізації. Тому, 2021-го фонд відкрив офіс у місті Соледар Донецької області і далі реалізує свою місію там.

Більше про фонд «Ізоляція» за посиланням.