Isolyatsia: must speak

Про проєкт

10 грудня 2020 року Міністерство закордонних справ України у співпраці з Українським інститутом, Міжнародним благодійним фондом ІЗОЛЯЦІЯ та журналістом, письменником і колишнім політв’язнем Станіславом Асєєвим презентували проєкт «Isolyatsia: must speak».  

Мета проєкту

Привернути увагу міжнародної спільноти до фактів застосування тортур та антигуманної діяльності в незаконній в’язниці «Ізоляція». Її створила окупаційна влада Російської Федерації на території однойменного культурного центру після захоплення Донецька у 2014 році. Комплексна кампанія передбачає роботу за кількома напрямами – політичним, громадським та інформаційним.

«Порушення прав людини, незаконні арешти, сфальсифіковані судилища й неймовірні вироки по двадцять років за сфабрикованими звинуваченнями стали звичними елементами російської репресивної політики на окупованих територіях на Донбасі і в Криму. Ми докладаємо максимум зусиль, аби тримати це в полі зору наших міжнародних партнерів та спонукати до покарання усіх відповідальних. У цьому зв’язку ми вітаємо оголошений три дні тому Санкційний механізм ЄС у сфері прав людини. Працюватимемо над тим, щоб застосувати його до нашого кейсу»,

Презентаціїя проєкту «Isolyatsia: must speak»

Під час презентації проєкту «Isolyatsia: must speak» Станіслав Асєєв представив свою книгу «Світлий шлях. Історія одного концтабору», яка є документальним свідоцтвом воєнних злочинів, що відбувались в цьому сучасному концтаборі.

Книга «Світлий шлях. Історія одного концтабору» була перекладена англійською мовою завдяки Посольству Канади в Україні.  

“Людей катують не лише для того, щоб вибити потрібні показання. Специфіка ізоляції в тому, що навіть коли ви вже все підписали, над вам продовжують знущатися”,

Віце-прем’єр-міністр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Рєзніков висловив повну підтримку проєкту.

«Наразі у нашому міністерстві вже на виході законопроєкт, який буде регулювати державну політику стосовно перехідного періоду, пов’язаного з тимчасовою окупацією українських територій. В цьому законі буде чітко прописано, хто не буде підпадати ані під амністію, ані під помилування. Особи, які вчинили злочини геноциду, злочини проти людяності, воєнні злочини та злочин агресії, злочини проти життя та здоров’я, волі, честі та гідності, проти статевої свободи та статевої недоторканості людини, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку – нестимуть відповідальність. Ми застосуємо оонівські принципи перехідного правосуддя, в яких зафіксовано право жертви на правду і справедливість»,

Крім того, він зауважив, що згаданим законопроєктом передбачено створення Центру документування наслідків міжнародного збройного конфлікту.

«Слід розуміти, що до моменту повної деокупації українських територій списки полонених будуть постійно зростати. Це треба враховувати у перемовній стратегії. І боротися за звільнення не тільки нині арештованих, але й тих, кого заарештують вже завтра. Тому важливі такі проміжні кроки, як доступ Міжнародного комітету Червоного хреста, закриття таємних тюрем, забезпечення базової медичної допомоги тощо»,

Партнери проєкту

До реалізації кампанії у 2021 році були залучені Міністерство закордонних справ України, дипломатичні представництва України за кордоном, Український інститут та Міжнародний благодійний фонд “ІЗОЛЯЦІЯ”. 

Директорка фонду ІЗОЛЯЦІЯ Оксана Саржевська-Кравченко відзначила, що фонд у своїй роботі активно долучається до висвітлення теми нелегальних тюрем на тимчасово окупованих територіях: “На прикладі Ізоляції ми можемо бачити, як місце свободи перетворилося на катівню”. Вона наголосила, що, окремої уваги потребує і комеморація жертв цих антигуманних закладів.

Заступник Генерального прокурора України Гюндуз Мамедов заявив, що таких місць, як Ізоляція, наразі близько 160: «3,5 тисячі осіб пройшли Ізоляцію, з них 1,6 тисяч – цивільні особи. Ми намагаємося жоден факт не залишати поза увагою, ми все фіксуємо і відкриваємо кримінальні провадження».

Про Ізоляцію

ІЗОЛЯЦІЯ — це неприбуткова недержавна платформа культурних ініціатив, заснована у 2010 році в Донецьку на території колишнього заводу ізоляційних матеріалів, якому фонд завдячує своїм ім’ям. ІЗОЛЯЦІЯ є платформою для дослідження, обговорення та презентації актуальних соціально-політичних проблем на різних локальних і глобальних рівнях. ІЗОЛЯЦІЯ здійснює проекти на перетині сучасного мистецтва і громадянського суспільства та працює у таких напрямах: дослідження, проектна та виставкова діяльність, резиденції.  

У червні 2014 року територію ІЗОЛЯЦІЇ захопили озброєні представники незаконних збройних формувань, після чого інституція перебралася до Києва. Приміщення ІЗОЛЯЦІЇ було перетворене на незаконну в’язницю (концтабір) окупаційною владою Російської Федерації. За даними звіту Управління Верховного комісара ООН з прав людини, в “Ізоляції” ув’язнених піддають тортурам та сексуальному насиллю.