Ознайомчий англомовний онлайн-курс про українську культуру

Про курс

Що спадає на думку, коли думаєте про українську культуру? Традиційний одяг? Декілька художників чи письменників? Це лише невеличка частина того, що являє собою українська культура.

У цьому короткому курсі десять науковців представляють десять тем, що охоплюють важливі аспекти української культури. Розуміння культурних і соціальних основ сучасного українського суспільства допоможе осягнути те, що відбувається сьогодні.

Українська нація формувалася століттями. Кожна відеолекція висвітлює певний ракурс цього процесу. Курс також торкається питання політичного та культурного домінування імперських держав, як воно вплинуло на українське суспільство.

Окрім відеолекцій, курс надає слухачам список літератури, тексти, відеопосилання та онлайн-ресурси, які дозволяють більш ґрунтовно ознайомитися з темами лекцій. Завдяки цим матеріалам ви отримаєте збалансоване знання про українську культуру, ідентичність та суспільство. Зрозумієте, у чому особливість українського суспільства та у яких історичних умовах формувалася українська культура.

Що ви дізнаєтеся

  • Коріння української мови та зв’язки з іншими слов’янськими мовами   
  • Основні цінності українців, та як вони формували суспільство 
  • Вплив візантійської традиції та католицького світу на релігійні практики України   
  • Роль української жінки в минулому та сьогоденні країни   
  • Як різні цивілізації, нації та етнічні групи формували український культурний простір   
  • Які корені міфу про українців як «націю селян», і яким був взаємозв’язок міського та сільського в українській культурі
  • Українська кухня, та як травматичні історичні події сформували культуру харчування в Україні  
  • Культурне відродження 1920-1930-х років і найвидатніший митець авангарду 
  • Як російська війна вплинула на українську культуру  
  • Найвідоміший прояв української культури на світовій арені

Відео про курс

Голос промо-відео - Олексій Сафін, перекладач

Структура курсу

Чому варто вивчати українську культуру? Хто головні герої українського суспільства? У яких історичних умовах формувалася українська культура? Спадщина яких колишніх імперських влад з’являється у розповіді про українську культуру та суспільство?  

Географічне положення мало важливе значення для історії України. Україна була як кордоном, так і центром великих історичних подій і взаємозв’язків між європейським та азійським світами. Це відео присвячене темі мультикультуралізму, культурних обмінів та взаємодії, впливу Сходу та Заходу на культуру України.  

У цьому відео йдеться про походження однієї з найдавніших мов світу, про її зв’язки з іншими слов’янськими мовами, про культурні та політичні обставини її розвитку. Також про становлення української літературної традиції, ролі літератури в політичному та суспільному житті українців.

Різноманітність релігійних обрядів, поєднання різних церков і конфесій, необхідність їх мирного співіснування – усе це характеризує українську культуру. Але як це сталося? Які наслідки для України мало прийняття християнства з Візантії? Що таке Унійна церква? Чим українське православ’я відрізнялося від московського? Яка роль у цьому католицької традиції?

Одним із міфів російської пропаганди є те, що українська культура може існувати лише в контексті села як якась етнографічна дивина. Це відео розповідає про історичне підґрунтя цього міфу, спростовує його через утвердження української міської культури. Йдеться про роль міста та села у формуванні сучасного українського суспільства.

Їжа займає своє унікальне місце в українській культурі. Це відео присвячене ставленню українців до їжі та особливостям сучасної української кухні з особливим акцентом на травматичний досвід ХХ століття, який суттєво вплинув на культуру харчування України.

Лекція присвячена таким важливим для українців цінностям, як свобода, гідність та солідарність. Дізнайтеся про історичне коріння та хронологію розвитку, а також роль і значення цінностей у становленні сучасної української нації.    

У цій лекції йдеться про складний досвід українських жінок у минулому та сьогоденні. Жінки в Україні стали рушійною силою у багатьох сферах. Їхній внесок в українську культуру, науку та політику, їхня роль у подоланні найскладніших історичних періодів України стають усе більш помітними. Ця лекція заохочує познайомитися з цими захоплюючими історичними постатями, розкриваючи та визнаючи їхні досягнення.

Лекція присвячена розвитку авангардного мистецького руху в Україні, який залишається джерелом натхнення для митців в Україні та за кордоном. Ви дізнаєтесь, яка подія знаменує початок авангарду в Україні. Хто став найвідомішим митцем? Чому цей рух було придушено радянською владою, і які наслідки це мало для української мистецької сцени? 

Початок російської війни проти України вказав на необхідність документування політичного та соціального ландшафту, що швидко змінюється. Відео представляє найновіші арт-проекти та документальні фільми, спрямовані на рефлексію на теми руйнування та насильства, а також солідарності та трансформації ідентичності в Україні після 2014 року.

Це відео допоможе наново відкрити деякі з найвидатніших зразків української культури. Обговорення їхнього українського походження піднімає важливі питання культурних впливів і зв’язків. Цей курс заохочує роздуми про основні способи говорити про мистецтво, національну приналежність митців, а також про національний внесок у світову культуру. 

Курс був розроблений у співпраці з науковцями

Ukrainian Culture: Understanding the Country and its People

Ольга Дубчак. Лекція «Українська мова та література: виникнення та розвиток».

Кандидатка філологічних наук, співзасновниця, співвласниця та головна редакторка видавництва «Віхола». Здобула ступінь магістра української мови та літератури в Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова. Захистила кандидатську дисертацію на тему «Концептуальна опозиція 'Свій' – 'Чужий' в українській мовній картині світу».

Ukrainian Culture: Understanding the Country and its People

Вахтанг Кебуладзе. Лекція «Свобода, гідність і солідарність в культурі України».

Професор кафедри теоретичної та практичної філософії Національного університету ім. Т.Г. Шевченка, доцент катедри філософії та релігієзнавства Національного університету «Києво-Могилянська Академія», письменник та філософ.

Ukrainian Culture: Understanding the Country and its People

Володимир Маслійчук. Лекції «Між Візантією та Римом: Релігія в Україні» та «Україна на перетині культур».

Доктор історичних наук, доцент кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія», лектор Українського католицького університету. Член управління Харківського історико-філологічного товариства.

Ukrainian Culture: Understanding the Country and its People

Оксана Кісь. Лекція «Українські жінки в історії».

Історикиня і антропологиня, докторка історичних наук, старша наукова співробітниця, завідувачка відділу соціальної антропології Інституту народознавства НАН України, президентка Української асоціації дослідниць жіночої історії. Авторка книги «Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти».

Ukrainian Culture: Understanding the Country and its People

Ігор Лильо. Лекція «Місто і село».

Доктор історичних наук, директор ГО «Інститут Галицької кухні», автор наукових монографій та популярних видань. Співавтор книги «Україна: їжа та історія», що була номінована на Gourmand world coolbook awards 2022. Візитуючий професор Ягеллонського університету (Краків) та Університету Каліфорнії у Сан-Дієго (США).

Ukrainian Culture: Understanding the Country and its People

Олена Брайченко. Лекція «Їжа в українській культурі».

Кандидатка історичних наук, дослідниця гастрономічної культури, засновниця проєкту про гастрономічну культуру України «їzhakukultura». Ведуча програми «У своїй тарілці» на Радіо Культура. Авторка книги «Українське застілля» та співавторка «Украна. Їжа та історія».

Ukrainian Culture: Understanding the Country and its People

Тетяна Філевська. Лекція «Авангард в Україні та спадок розстріляного Відродження».

Креативна директорка Українського інституту, арт-менеджерка та кураторка. Має філософську освіту з досвідом у сучасному мистецтві та історії українського мистецтва 20 століття. Авторка книг «Казимир Малевич. Київський період 1928-1930», «Казимир Малевич. Київський аспект» та «Дмитро Горбачов. Случаї».

Ukrainian Culture: Understanding the Country and its People

Світлана Бєдарєва. Лекція «Українське мистецтво і війна».

Ph.D історії мистецтв, куртаторка та мисткиня. Запрошена наукова співробітниця Університету Джорджа Вашингтона та CEC ArtsLink. Світлана курувала виставку «На лінії фронту. Українське мистецтво, 2013-2019 рр.» у Мексиці та Канаді.

Ukrainian Culture: Understanding the Country and its People

Олена Гусейнова. Лекція «Українська культура у світі».

Письменниця, радіоведуча та радіопродюсерка, очільниця відділу літературних програм на Радіо Культура. Олена отримала ступінь магістра з філософії у Національному університеті «Києво-Могилянська академія».

Онлайн курс «Крим: історія та люди»

Олександра Гайдай

Кандидатка історичних наук, керівниця напряму «Академічні програми» Українського інституту, фахівчиня із студій пам’яті, випускниця Національного університету «Києво-Могилянської академії» та Гарвардського Українського Літнього інституту. Авторка книги «Кам’яний гість: Ленін у Центральній Україні» (2016).

Оповідач

Ukrainian Culture: Understanding the Country and its People

Марк Реймонд Вілкінс

перкладач, режисер

Куратори проєкту від Українського інституту: Тетяна Філевська та Олександра Гайдай

Онлайн-курс «Ukrainian Culture: Understanding the Country and its People» розроблено Українським інститутом та студією онлайн-освіти EdEra за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» у межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу»

Усі візуальні, фото та відеоматеріали взяті з відкритих джерел і використовуються виключно в освітніх цілях.

Розробники

Розробники

Перший англомовний онлайн-курс про Україну