Ukrainian contemporary music festival
17 – 19 березня, Kaufman Music Center, м. Нью-Йорк
Про фестиваль
Ukrainian Contemporary Music Festival — щорічний фестиваль сучасної української музики в м. Нью-Йорк.
Вперше відбувся 2020 року.
Мета
- привернути увагу до унікального внеску України в академічну музику
- ознайомлення аудиторії з творами молодшої генерації українських композиторів
Цільова аудиторія
Цільовою аудиторією заходу є професійна музична спільнота Нью-Йорку та США загалом; аудиторія, що цікавиться українською культурою та Україною; аудиторія, що цікавиться академічною музикою.
Ukrainian contemporary music festival 2023
Український фестиваль сучасної музики відбудеться учетверте у Kaufman Music Center, м.Нью-Йорк, з 17 по 19 березня. Цьогоріч фетиваль присвячений пам’яті «батька» модерної української музики Бориса Лятошинського.
Лятошинський — один із найвизначніших музичних педагогів України, який виховав декілька композиторських поколінь. На фестивалі буде представлено музику класика, зокрема його струнні квартети, а також твори його учнів, учнів його учнів та сучасних композиторів, творчість яких знаходиться під впливом доробку цього майстра.
Народжений в Житомирі в 1895 році, Борис Лятошинський був одним з перших студентів нововідкритої Київської консерваторії, де навчався у відомого композитора Рейнгольда Глієра. Сам Лятошинський провів більшу частину своєї кар’єри в Києві, за винятком короткого періоду, коли він обіймав посаду професора в Московській консерваторії. Його музика охоплює широкий спектр жанрів і стилів, від ранніх фортепіанних імпресіоністичних творів до атональних експериментів; симфоній і опер. Лятошинський також був впливовим педагогом, який навчав представників неформального об’єднання шістдесятників «Київський авангард» — покоління композиторів-дисидентів, які чинили мистецький опір засадам соцреалізму. До цієї когорти увійшли такі українські композитори, як Валентин Сильвестров, Леонід Грабовський, Віталій Годзяцький тощо.
Програма фестивалю 2023
Фестиваль відкриється концертом «Inspiration | Натхнення», поєднавши в програмі його твори із музикою композиторів, які надихали його, зокрема з Альбаном Бергом, а також учнями Лятошинського — Валентином Сильвестровим і Володимиром Загорцевим, членами неформального об’єднання шістдесятників «Київський авангард».
Другий концерт «Evolutions | Еволюції» покаже розмаїття шляхів розвитку української музики після смерті Лятошинського, таким чином презентуючи музику його «нащадків». Прозвучать твори сучасних українських композиторів, які є новим поколінням композиторської школи, що бере свій початок від педагогічної роботи класика, зокрема Сергія Вілки, Олексія Войтенка, Анни Аркушиної та Яни Шлябанської.
У фінальному концерті «Conversations | Розмови» будуть представлені Третій і Четвертий струнні квартети Лятошинського разом зі Струнним квартетом №3 Бели Бартока, з яким Борис Миколайович поділяв інтерес до національної музики, а також Секстетом американського композитора Аарон Копленда. У музиці Лятошинського відкриваються захоплюючі паралелі із західною класичною музикою.
Вартість квитків від 15 доларів, їх можна придбати на веб-сайті Kaufman Music Center або за телефоном +001 (212) 501-3330.
Більше інформації на сайті.
Kaufman Music Center, Merkin Hall
129 W 67th St, New York, NY 10023
«Inspirations | Натхнення», п’ятниця, 17 березня, 19:00
Борис Лятошинський, Соната для скрипки, ор. 19 (1926)
Альбан Берг, Vier Stücke для кларнета та фортепіано, op.5 (1913)
Борис Лятошинський, Два романси, ор. 8 (1921) [Світова прем’єра німецького тексту]
Борис Лятошинський, Дві п’єси для альта та фортепіано, op.65 (1965)
Валентин Сильвестров, Mystères (1964)
Володимир Загорцев, Volumes (1965)
Борис Лятошинський, Концертний етюд-рондо, op.55 (1962, перероб. 1967)
«Evolutions | Еволюції», субота, 18 березня, 20:00
Сергій Вілка, Switchings (2020) [прем’єра в США]
Олексій Войтенко, GZI, (2009, ред. 2014) [прем’єра в США]
Андрій Дідоренко, Сім українських народних пісень (2022)
Анна Аркушина, “…So they grow like sunflowers”, (2022) [прем’єра в США]
Олена Ільницька, Ноктюрн для фортепіано-соло (2019) [прем’єра в США]
Яна Шлябанська, «atropa belladonna» (2022) [прем’єра в США]
Duo SAS
«Conversations | Розмови», неділя, 19 березня, 15:00
Борис Лятошинський, Квартет № 3, ор. 21 (1928)
Бела Барток, квартет № 3 (1927)
Борис Лятошинський, Квартет № 4, ор. 43 («Сюїта на українські теми») (1943)
Аарон Копленд, Секстет (1937)
Ukrainian contemporary music festival 2022
Фестиваль сучасної української музики відбувся втретє з 18 по 20 березня 2022 року. Фестиваль повернувся до офлайн формату та пройшов у новому постійному місці — Музичному центрі Кауфмана, що в Нью-Йорку.
Програма фестивалю була сформована задовго до вторгнення росії в Україну і була звернена до теми «Ландшафт», що задало тон усьому музичному порядку денному. Концерти мандрували давніми українськими краєвидами, розкривали міфологічну культуру природи та багатовікове аграрне життя з поверненням у сучасне місто. Під час трьох днів фестивалю висвітлювалася музична взаємодія людини з природою та було охоплено три види ландшафтів — ліс, поле та місто.
Повна програма фестивалю доступна на сайті фестивалю.
Значна частина виконавців не змогла приїхати до Нью-Йорка, щоб зіграти на фестивалі. Зокрема, й відомі діячі музичного театру Роман Григорів та Ілля Разумейко мали презентувати в Музичному центрі Кауфмана свою «Чорнобильдорфську партиту». Вони надіслали відео свого перформансу, зафільмованого під час перебування у сховищі вже після повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Фестиваль познайомив світ з досягненнями української музики та виступив майданчиком для збору допомоги для України.
Ukrainian contemporary music festival 2021
У 2021 році на базі Ukrainian Contemporary Music Festival у Нью-Йорку відбувся онлайн фестиваль сучасної української академічної музики. Фестиваль був присвячений 30-й річниці незалежності України.
Тема фестивалю: Voices Across Generations, (dedicated to 30 Years of Ukraine’s Independence) / Голоси через покоління (присвячені 30-ій річниці незалежності України).
Програма фестивалю складалась із трьох концертів:
- Voices of the New Millenium / Голоси нового тисячоліття
- Український Авангард
- Electronic Voices
У фестивалі взяли участь такі наступні колективи та музиканти: Talea Ensemble, Wash Heights, Chamber Orchestra, Desdemona, MIVOS Quartet, Гліб Канасевич, Медісон Грінстоун, Люсі Віткова, Юлія Базіс та Андрій Дідоренко, Лієра Шолохова, Анна Шелест, Трістан Кастен-Краузе, Ріта Міцель, Хізер О’Донован, Дженніфер Глір, Йоанна Мелешко, Герсон де ла Роза, Лавінія Павліш, Ліндсі Еккенрот.
Також в межах фестивалю відбулась міні лекція Любові Морозової — української музикознавиці, критикині, художньої керівниці Kyiv Symphony Orchestra .
Ukrainian contemporary music festival 2020
У 2020 році, з 28 лютого по 1 березня, у Нью-Йорку вперше відбувся Український фестиваль сучасної музики / Ukrainian contemporary music festival.
Захід реалізований у взаємодії між Українським інститутом та організацією Razom Inc.
У межах фестивалю українську музику було представлено творами композиторів від пізнього радянського періоду до сьогодення.
Протягом тьрох днів фестивалю гості відвідали 3 концерти сучасної академічної української музики.
На Мангеттені прозвучали композиції Мирослава Скорика, Валентина Сильвестрова, Святослава Луньова, Людмили Юріної, Євгена Станковича, Анни Корсун та багатьох інших. Загалом, у фестивалі взяли участь понад 30 музикантів із Нью-Йорку та України.
Усі три івенти відбулися на різних локаціях. Мистецькими майданчиками для дискусій і концертів стали Гантер-колледж (Hunter Сollege, приймаюча сторона), Центр випускників (Graduate Center) та Український музей на Мангеттені.
«Ідея створення фестивалю з'явилася у мене минулого року, коли я приїжджала в Україну, щоб дослідити, як українська музика змінилася після Революції Гідності. За умовами ґранту від Міського університету Нью-Йорка, який зробив можливою цю мандрівку, я також мала організувати тематичний публічний захід. Щасливим поєднанням цих двох обставин став The Ukrainian Contemporary Music Festival 2020»
— про ініціативу створення події розповіла директорка фестивалю та дослідниця Лія Бетстоун
Дискусії в межах Ukrainian contemporary music festival 2020
Окрім концертів сучасної академічної музики, у межах Ukrainian contemporary music festival 2020 відбулися дискусії за участі науковців та дослідників, які вивчають українську культуру.
Зокрема, гості фестивалю змогли побувати на тьрох дискусіях:
- арт-дискусії «50 років української культури: музика, література та мистецтво» за участі Марка Андрущика (Колумбійський університет), Олени Мартинюк (Колумбійський університет) та Оксани Нестеренко (Університет Нью-Йорку Стоні-Брук) та ін.;
- дискусії на тему “Музика та революція в Україні”, участь в якій взяли др. Інесса Базаєв (відомий знавець творчості Валентина Сильвестрова), др. Пітер Шмельц і нью-йоркська організаторка UCMF-2020, професорка Гантер-коледжу др. Лія Бетстоун;
- дискусійній панелі між українськими композиторами, у ході якої разом із легендарним Леонідом Грабовським про сучасне мистецтво та музику розмірковували композитори Анна Корсун (нині доцент Музичної консерваторії в Амстердамі, Нідерланди), Святослав Луньов і Людмила Юріна.
Кожен дискутивний блок і круглий стіл супроводжувався концертом із творів, які пов’язаних із темою попередньої дискусії.