Ukrainian contemporary music festival

17 – 19 березня, Kaufman Music Center, м. Нью-Йорк

Про фестиваль

Ukrainian Contemporary Music Festival — щорічний фестиваль сучасної української музики в м. Нью-Йорк.

Вперше відбувся 2020 року.

Мета

  • привернути увагу до унікального внеску України в академічну музику 
  • ознайомлення аудиторії з творами молодшої генерації українських композиторів 

Цільова аудиторія

Цільовою аудиторією заходу є професійна музична спільнота Нью-Йорку та США загалом; аудиторія, що цікавиться українською культурою та Україною; аудиторія, що цікавиться академічною музикою.  

Ukrainian contemporary music festival 2023

Український фестиваль сучасної музики відбудеться учетверте у Kaufman Music Center, м.Нью-Йорк, з 17 по 19 березня. Цьогоріч фетиваль присвячений пам’яті «батька» модерної української музики Бориса Лятошинського. 

Лятошинський — один із найвизначніших музичних педагогів України, який виховав декілька композиторських поколінь. На фестивалі буде представлено музику класика, зокрема його струнні квартети, а також твори його учнів, учнів його учнів та сучасних композиторів, творчість яких знаходиться під впливом доробку цього майстра. 

Народжений в Житомирі в 1895 році, Борис Лятошинський був одним з перших студентів нововідкритої Київської консерваторії, де навчався у відомого композитора Рейнгольда Глієра. Сам Лятошинський провів більшу частину своєї кар’єри в Києві, за винятком короткого періоду, коли він обіймав посаду професора в Московській консерваторії. Його музика охоплює широкий спектр жанрів і стилів, від ранніх фортепіанних імпресіоністичних творів до атональних експериментів; симфоній і опер. Лятошинський також був впливовим педагогом, який навчав представників неформального об’єднання шістдесятників «Київський авангард» — покоління композиторів-дисидентів, які чинили мистецький опір засадам соцреалізму. До цієї когорти увійшли такі українські композитори, як Валентин Сильвестров, Леонід Грабовський, Віталій Годзяцький тощо. 

Програма фестивалю 2023

Фестиваль відкриється концертом «Inspiration | Натхнення», поєднавши в програмі його твори із музикою композиторів, які надихали його, зокрема з Альбаном Бергом, а також учнями Лятошинського — Валентином Сильвестровим і Володимиром Загорцевим, членами неформального об’єднання шістдесятників «Київський авангард». 

Другий концерт «Evolutions | Еволюції» покаже розмаїття шляхів розвитку української музики після смерті Лятошинського, таким чином презентуючи музику його «нащадків». Прозвучать твори сучасних українських композиторів, які є новим поколінням композиторської школи, що бере свій початок від педагогічної роботи класика, зокрема Сергія Вілки, Олексія Войтенка, Анни Аркушиної та Яни Шлябанської. 

У фінальному концерті «Conversations | Розмови» будуть представлені Третій і Четвертий струнні квартети Лятошинського разом зі Струнним квартетом №3 Бели Бартока, з яким Борис Миколайович поділяв інтерес до національної музики, а також Секстетом американського композитора Аарон Копленда. У музиці Лятошинського відкриваються захоплюючі паралелі із західною класичною музикою. 

Вартість квитків від 15 доларів, їх можна придбати на веб-сайті Kaufman Music Center або за телефоном +001 (212) 501-3330. 

Більше інформації на сайті.

Kaufman Music Center, Merkin Hall 

129 W 67th St, New York, NY 10023  

«Inspirations | Натхнення», п’ятниця, 17 березня, 19:00 

Борис Лятошинський, Соната для скрипки, ор. 19 (1926)  

Альбан Берг, Vier Stücke для кларнета та фортепіано, op.5 (1913) 

Борис Лятошинський, Два романси, ор. 8 (1921) [Світова прем’єра німецького тексту] 

Борис Лятошинський, Дві п’єси для альта та фортепіано, op.65 (1965) 

Валентин Сильвестров, Mystères (1964) 

Володимир Загорцев, Volumes (1965) 

Борис Лятошинський, Концертний етюд-рондо, op.55 (1962, перероб. 1967) 

«Evolutions | Еволюції», субота, 18 березня, 20:00 

Сергій Вілка, Switchings (2020) [прем’єра в США] 

Олексій Войтенко, GZI, (2009, ред. 2014) [прем’єра в США] 

Андрій Дідоренко, Сім українських народних пісень (2022) 

Анна Аркушина, “…So they grow like sunflowers”, (2022) [прем’єра в США] 

Олена Ільницька, Ноктюрн для фортепіано-соло (2019) [прем’єра в США] 

Яна Шлябанська, «atropa belladonna» (2022) [прем’єра в США] 

Duo SAS 

«Conversations | Розмови», неділя, 19 березня, 15:00 

Борис Лятошинський, Квартет № 3, ор. 21 (1928) 

Бела Барток, квартет № 3 (1927) 

Борис Лятошинський, Квартет № 4, ор. 43 («Сюїта на українські теми») (1943) 

Аарон Копленд, Секстет (1937) 

Ukrainian contemporary music festival 2022

Фестиваль сучасної української музики відбувся втретє з 18 по 20 березня 2022 року. Фестиваль повернувся до офлайн формату та пройшов у новому постійному місці — Музичному центрі Кауфмана, що в Нью-Йорку.

Програма фестивалю була сформована задовго до вторгнення росії в Україну і була звернена до теми «Ландшафт», що задало тон усьому музичному порядку денному. Концерти мандрували давніми українськими краєвидами, розкривали міфологічну культуру природи та багатовікове аграрне життя з поверненням у сучасне місто. Під час трьох днів фестивалю висвітлювалася музична взаємодія людини з природою та було охоплено три види ландшафтів — ліс, поле та місто.

Повна програма фестивалю доступна на сайті фестивалю.

Значна частина виконавців не змогла приїхати до Нью-Йорка, щоб зіграти на фестивалі. Зокрема, й відомі діячі музичного театру Роман Григорів та Ілля Разумейко мали презентувати в Музичному центрі Кауфмана свою «Чорнобильдорфську партиту». Вони надіслали відео свого перформансу, зафільмованого під час перебування у сховищі вже після повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Фестиваль познайомив світ з досягненнями української музики та виступив майданчиком для збору допомоги для України.

 

Ukrainian contemporary music festival 2021

У 2021 році на базі Ukrainian Contemporary Music Festival у Нью-Йорку відбувся онлайн фестиваль сучасної української академічної музики. Фестиваль був присвячений 30-й річниці незалежності України.  

Тема фестивалю: Voices Across Generations, (dedicated to 30 Years of Ukraine’s Independence) / Голоси через покоління (присвячені 30-ій річниці незалежності України) 

Програма фестивалю складалась із трьох концертів:  

  • Voices of the New Millenium / Голоси нового тисячоліття  
  • Український Авангард  
  • Electronic Voices  

У фестивалі взяли участь такі наступні колективи та музиканти: Talea Ensemble,  Wash Heights, Chamber Orchestra, Desdemona, MIVOS Quartet, Гліб Канасевич, Медісон Грінстоун, Люсі Віткова, Юлія Базіс та Андрій Дідоренко, Лієра Шолохова, Анна Шелест, Трістан Кастен-Краузе, Ріта Міцель, Хізер О’Донован,  Дженніфер Глір, Йоанна Мелешко, Герсон де ла Роза, Лавінія Павліш, Ліндсі Еккенрот.  

Також в межах фестивалю відбулась міні лекція Любові Морозової — української музикознавиці, критикині, художньої керівниці Kyiv Symphony Orchestra . 

Ukrainian contemporary music festival 2020

У 2020 році, з 28 лютого по 1 березня, у Нью-Йорку вперше відбувся Український фестиваль сучасної музики / Ukrainian contemporary music festival.

Захід реалізований у взаємодії між Українським інститутом та організацією Razom Inc 

У межах фестивалю українську музику було представлено творами композиторів від пізнього радянського періоду до сьогодення.

Протягом тьрох днів фестивалю гості відвідали 3 концерти сучасної академічної української музики.

На Мангеттені прозвучали композиції Мирослава Скорика, Валентина Сильвестрова, Святослава Луньова, Людмили Юріної, Євгена Станковича, Анни Корсун та багатьох інших. Загалом, у фестивалі взяли участь понад 30 музикантів із Нью-Йорку та України.  

Усі три івенти відбулися на різних локаціях. Мистецькими майданчиками для дискусій і концертів стали Гантер-колледж (Hunter Сollege, приймаюча сторона), Центр випускників (Graduate Center) та Український музей на Мангеттені.

«Ідея створення фестивалю з'явилася у мене минулого року, коли я приїжджала в Україну, щоб дослідити, як українська музика змінилася після Революції Гідності. За умовами ґранту від Міського університету Нью-Йорка, який зробив можливою цю мандрівку, я також мала організувати тематичний публічний захід. Щасливим поєднанням цих двох обставин став The Ukrainian Contemporary Music Festival 2020»

Дискусії в межах Ukrainian contemporary music festival 2020

Окрім концертів сучасної академічної музики, у межах Ukrainian contemporary music festival 2020 відбулися дискусії за участі науковців та дослідників, які вивчають українську культуру.  

Зокрема, гості фестивалю змогли побувати на тьрох дискусіях:

  • арт-дискусії «50 років української культури: музика, література та мистецтво» за участі Марка Андрущика (Колумбійський університет), Олени Мартинюк (Колумбійський університет) та Оксани Нестеренко (Університет Нью-Йорку Стоні-Брук) та ін.;  
  • дискусії на тему “Музика та революція в Україні”, участь в якій взяли др. Інесса Базаєв (відомий знавець творчості Валентина Сильвестрова), др. Пітер Шмельц і нью-йоркська організаторка UCMF-2020, професорка Гантер-коледжу др. Лія Бетстоун;
  • дискусійній панелі між українськими композиторами, у ході якої разом із легендарним Леонідом Грабовським про сучасне мистецтво та музику розмірковували композитори Анна Корсун (нині доцент Музичної консерваторії в Амстердамі, Нідерланди), Святослав Луньов і Людмила Юріна.

Кожен дискутивний блок і круглий стіл супроводжувався концертом із творів, які пов’язаних із темою попередньої дискусії.  

Ukrainian contemporary music festival
Ukrainian contemporary music festival
Ukrainian contemporary music festival
Ukrainian contemporary music festival
Ukrainian contemporary music festival
Ukrainian contemporary music festival
Ukrainian contemporary music festival