Міждисциплінарна програма Українського інституту, яка через онлайн-проєкти розповість про внесок України до світової культури.
Мета програми – у доступний спосіб представити іноземним аудиторіям українські явища, імена і контексти, що залишили слід у світовій культури, але не завжди відомі за кордоном як українські.
Через українську культуру й мистецтво ми прагнемо висвітлювати глобальні теми й виклики сьогодення.
Ukraine Everywhere – це спроба оприявнити й систематизувати присутність України в історіях та культурах різних країн та спільнот, повернути належну атрибуцію ‘Made in Ukraine’ тим постатям, речам і явищам, які не сприймалися як українські через тривалу відсутність суб’єктності України.
Всього у конкурсі взяли участь 27 проєктів. За рішенням конкурсної комісії перемогу здобули наступні проєкти, які будуть реалізовані до кінця 2020-го року.
Онлайн-платформа, що познайомить із Харківською школою фотографії — явищем українського мистецтва від 1970-х років до сьогодення. Проєкт запропонує іноземному читачеві новий погляд на Україну та її художній контекст, розкриє історію боротьби з радянською «естетичною монополією», а також покаже роль мистецтва для виходу суспільства за межі тоталітарної матриці мислення. Ресурс буде цікавим як для фахової аудиторії, так і для широкого кола людей, які цікавляться темами тоталітарного спадку, пошуком нових візуальних форм висловлювання, переосмислення сприйняття краси тощо. Портал складатиметься із галереї фотографій та кураторських текстів.
Організатори проєкту: PR-аґенція “Bagels & Letters”, VASA Project.
Фото: Борис Михайлов, Червона серія/Red series
Через анімацію та інтерактивну гру проєкт розкаже про п’ятьох українських художниць-шістдесятниць — Аллу Горську, Любов Панченко, Людмилу Семикіну, Галину Севрук та Галину Зубченко, які відіграли значну роль у розвитку не лише української, а й світової культури. Шістдесятників часто представляють як героїв-мучеників, натомість «60. Втрачені скарби» прагне показати їх з іншого боку — не лише героями, а й хуліганами у мистецтві, які не підкорялися нудним стереотипним образам, притаманним радянському мистецтву, були молодими, освіченими, стильними та творчими людьми з власним світобаченням і смаком. Вони зробили внесок у здобуття Україною незалежності, оскільки продовжували творити, незважаючи на постійний страх перед покаранням та боротьбу із системою. Аби донести правдиві факти не лише із життя мисткинь, а й із історії України, робота над проєктом проводитиметься у тісній співпраці з науковцями.
Дивитися проєкт: www.treasures.ui.org.ua
Організатор проєкту: Громадська спілка «Українська анімаційна асоціація»
Авторка зображення: Ліза Сенькова
Онлайн-виставка у форматі гри, де кожен користувач обиратиме власний шлях просування інтерактивним алгоритмом та сформує власне бачення розвитку українського мистецтва. Глядач грає роль митця, який трансформує суспільні явища та політичні події у твори мистецтва. Виставка представить українських художників, у чиїх роботах конструюються альтернативні, фантастичні, спекулятивні реальності: минулого, теперішнього або майбутнього. Художні роботи, представлені на виставці, створені від 1920-их до сьогодні.
Організатор проєкту: Кураторське об’єднання OK Projects
Кураторки: Ксенія Малих, Валерія Шиллер
Програмна розробка: Photinus Studio
Ілюстратор: Даніїл Ревковський
Комунікації: Департамент діджитал просування агенції BILESUHE
Автор зображення: Даніїл Ревковський.
Інтерактивна карта української культури, що не обмежується кордонами країни. Проєкт оприявнить мистецький слід, який залишили українські художники на світовій мапі. Через архівні фото, відео, зображення художніх творів він розкаже історії, що пов’язані із конкретними локаціями. Користувач почне свій шлях з місця, де перебуває у реальному часі, і рухатиметься траєкторіями українських митців по всьому світу. UA View допоможе дізнатися, у яких місцях бував Олександр Архипенко в Парижі, чому навчав у власній Школі мистецтв у Берліні і який слід залишив у Чикаго. Натискаєш на мітки – і дізнаєшся, що про ці місця, міста та регіони розповідають мистецькі твори відомих українців. Далі «ниточка» розповіді розкручується і відкриває українське мистецтво, Україну, її культурні феномени.
Організатор проєкту: ГО «Музей сучасного мистецтва»
Команда проєкту: Лідія Аполлонова, Ольга Балашова, Валентина Клименко, Ілля Заболотний
Зображення: Марія Башкірцева. В студії (Академія Жуліана). 1881 р. Полотно, олія. Дніпропетровський художній музей (Ймовірно майстерня за адресою вул. Вівьєн, 51, Париж)
Програма Ukraine Everywhere передбачає декілька напрямів реалізації:
→ Створення веб-сторінки ui.org.ua/ukraine_everywhere, на якій розміщуватимуться тематичні онлайн-проєкти;
→ Співпраця з міжнародними ЗМІ зі створення спецпроєктів про українську культуру;
→ Колаборації з іншими онлайн-платформами над створенням тематичних проєктів.
У 2020 році Український інститут оголошує конкурс на створення першого онлайн-проєкту в сфері візуального мистецтва, що буде розміщено на сторінці програми Ukraine Everywhere. Проєктні пропозиції, що подаються до розгляду, повинні містити:
→ кураторську концепцію,
→ формат технічної реалізації проєкту (веб-розробка),
→ комунікаційну стратегію.
Максимальний розмір кошторису проєкту – 900 000 гривень, включно з усіма необхідними загальнообов’язковими податками та зборами, які повинні бути сплачені у відповідності до чинного законодавства України.
→ онлайн-реконструкція;
→ онлайн-проєкт у соціальних мережах (за умови створення лендинг-сторінки та архівування результатів);
→ структуроване в інший спосіб кураторське висловлювання у сфері візуального мистецтва України, створене для веб-середовища, доступне для перегляду через браузер з будь-яких пристроїв (комп’ютер, планшет, смартфон тощо).
→ рекламна кампанія без кураторської концепції та попереднього дослідження;
→ оцифрований твір, початково не створений для вебсередовища (друковані видання, переведені в онлайн-формат без адаптації; існуючі фізичні виставки, оцифровані у 3D тощо);
→ застосунок для мобільних пристроїв, що не можна відкрити з інтернет-браузера;
→ проєкт, що вимагає для перегляду додаткового обладнання (VR-окулярів тощо).
→ Заявник представляє не лише кураторський задум, але й інституційних/організаційних партнерів, котрі відповідатимуть за технічну розробку та втілення проєкту, а також комунікаційну стратегію. Перевага надаватиметься проєктам, у яких передбачена співпраця куратора/кураторів з креативною/рекламною/digital агенцією.
→ Проєкт повинен базуватися на наявному дослідженні та/або публікаціях.
→ Проєкт має актуальний формат та тему; відповідає світовим трендам, запитам визначеної цільової аудиторії; заохочує до діалогу і дискусії стосовно викликів минулого, теперішнього та майбутнього та/або пов’язаний з важливими й актуальними явищами не тільки української культури, але і глобального порядку денного.
→ Проєкт представляє сучасну українську культуру та/або працює з актуальною і фаховою інтерпретацією культурного надбання. Бажаним є залучення до проєкту сучасних українських митців.
→ Куратор(ка) та інституційні партнери проєкту мають підтверджений попередній досвід роботи з онлайн-проєктами.
→ Концепція проєкту відповідає стратегії, принципам та цінностям Українського інституту та не порушує чинне законодавство України.
Проєкт-переможець має бути реалізований до 1 грудня 2020 року.
Розгляд пропозицій здійснює Український інститут. Після визначення проєкту-переможця Український інститут може доопрацювати його концепцію спільно з переможцем конкурсу.
Для забезпечення фінансування проєкту з переможцем конкурсу укладається договір про надання послуг. Оплата послуг буде здійснюватися після їх надання. Можливість часткової передплати узгоджується індивідуально з переможцем відповідно до потреб конкретного проєкту.
Подати проєктні пропозиції можуть юридичні особи всіх форм власності та фізичні особи-підприємці, зареєстровані в Україні.
Щоб подати заявку, необхідно не пізніше 3 серпня 2020 року, 23:59 за київським часом надіслати на електронну пошту [email protected] заповнену електронну форму (шаблон за посиланням). До листа необхідно долучити:
→ Портфоліо організаторів/кураторів поданої проєктної пропозиції (pdf-файл обсягом не більше 10 Мб);
→ (Бажано) візуалізація проєкту (pdf-файл обсягом не більше 10 Мб).
Не допускаються до участі у конкурсі проєкти, подані:
→ фізичними особами;
→ юридичними особами, які зареєстровані за кордоном;
→ юридичними особами, які зареєстровані як в Україні, так і за її межами, що мають стосунок до держави-агресора – Російської Федерації, яка визнана такою згідно з Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18 січня 2018 року, а саме:
- бенефіціарами яких є фізичні особи – громадяни держави агресора Російської Федерації чи юридичні особи, пов’язані із державою агресором Російською Федерацією;
- юридичні особи або фізичні особи-бенефіціари – засновники та/або учасники таких осіб або фізичні особи, до яких застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції» та рішень Ради національної безпеки і оборони.
Всі заявники отримають лист-підтвердження та за потреби запит на додаткові документи або уточнюючу інформацію.
Оголошення проєкту-переможця відбудеться не пізніше 31 серпня 2020 року.