Між Києвом і Віднем: історії людей, ідей і об'єктів в обігу та русі

Міжнародна конференція, Відень, 5-8 грудня 2019 р.
Публічні заходи в рамках конференції:
Сергій Плохій: Атомна енергія та людська зарозумілість
Між Києвом і Віднем
6 грудня 2019
19:00
IWM Library, Spittelauer Lände 3 1090 Vienna/Austria

Уранці 26 квітня 1986 року світ став свідком найстрашнішої ядерної катастрофи в історії — вибуху реактора на Чорнобильській АЕС в радянській Україні. Десятки людей загинули від радіаційного отруєння. Викиди забруднили половину континенту, внаслідок чого тисячі захворіли.

Під час лекції Сергій Плохій розкриє недоліки радянської ядерної промисловості, шукаючи зв'язки між ядерною катастрофою та авторитарним характером правління Комуністичної партії, контролю режиму над науковою інформацією та акценту на економічний розвиток.

Плохій стверджує, що сьогодні існує ризик виникнення нових "чорнобилів" внаслідок некомпетентного менеджменту ядерної енергетики у країнах, що розвиваються.

Вхід вільний. Обов'язкова реєстрація за посиланням: https://www.iwm.at/events/event/atomic-energy-and-the-arrogance-of-man/

Східно-Західна вулиця: пісня добра і зла
Між Києвом і Віднем
7 грудня 2019
20:00
Muth - concert hall of the Vienna Boys' Choir Am Augartenspitz 1, 1020 Wien, Austria

«Східно-Західна вулиця» досліджує витоки «геноциду» та «злочинів проти людства», а також шляхи історичної справедливості. «The Ratline», продовження попередньої книги, має вийти у квітні 2020 року.

Вистава зосереджена на житті та ідеях трьох осіб із судових процесів: академіка Герша Лаутерпахта, прокурора Рафаеля Лемкіна та адвоката Гітлера Ганса Франка, а також музиці, яка поєднала чоловіків з протилежних сторін судової зали.

Після світового турне постановки «Східно-Західна вулиця: Пісня добра і зла», прем'єра постановки відбудеться в Австрії за участі відомої німецької акторки Катьї Ріман, Філіпа Сендса та режисерки Ніни Бразір.
Перший бас-баритон Лоран Наурі та відомий джазовий піаніст Гійом де Шассі виконають музичні твори, зокрема Баха, Бетховена, Рахманінова та Леонарда Коена.

Режисерка: Ніна Бразір
Сценарій: Філіп Сендс
Розповідач: Філіп Сендс
Розповідачка: Катья Ріман
Бас-баритон: Лоран Наурі
Фортепіано: Гійом де Шассі

Квитки: https://muth.at/events/east-west-street-a-song-of-good-evil-20191207/

Людство та катастрофа: обговорення за участі Філіпа Сендса та Сергія Плохія
Між Києвом і Віднем
8 грудня 2019
11:00
Cafe Book Shop Singer e.U., Rabensteig 3, 1010 Відень

У своїй книзі «Східно-Західна вулиця» Філіпп Сендс намагається зрозуміти, яку роль відіграв закон у судових процесах щодо жахів Голокосту, простежуючи життя трьох адвокатів, причетних до формування понять «геноциду» та «злочинів проти людства»: двоє з них вивчали право Першої світової війни та міжвоєнне право Лемберга/Львова. Обидва були польськими євреями, а третій – кого вони притягли до кримінальної відповідальності – був підсудним у Нюрнберзі. Сендс підкреслює заплутаність особистих біографій, політичних контекстів, інтелектуальних генеалогій та їхніх відгомонів у відповіді міжнародної спільности на нацистські злочини.

Взаємовідносини між людиною, групою та катастрофою також лежать в основі «Чорнобиля» Сергія Плохія, який з'ясовує екологічні та людські наслідки поразки дуалістичної системи: політичної та наукової. Він демонструє, як окремі вчені та бюрократи працювали, увічнювались і стикалися зі смертельно хибною радянською інституційною структурою – і як чорнобильська катастрофа сприяла краху радянської системи.

Обидві книги отримали премію Бейлі Ґіффорд у жанрі нехудожньої літератури у 2016 та 2018 роках відповідно. Рік культури «Австрія-Україна 2019» об'єднує двох письменників, щоб запропонувати цьому двосторонньому формату ширші рамки та урізноманітнити важливі теми, як для внутрішніх, так і для глобальних дискусій. Під час дискусії двоє авторів розмірковують про системні та особисті аспекти масштабної катастрофи, взаємозв'язок між мовчанням та пам'яттю, а також уроки майбутнього людства.

Сергій Плохій — український та американський історик, професор української історії Гарвардського університету, де він також займає посаду директора Гарвардського українського наукового інституту. Його книга «Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи» отримала премію Бейлі Ґіффорд у 2018 році в жанрі нехудожньої літератури та російську книжкову премію Пушкінського дому в 2019 році. Його остання книга — Forgotten Bastards of the Eastern Front: An Untold Story of World War II (Лондон: Penguin, 2019).

Філіпп Сендс — професор юридичного факультету Університетського коледжу Лондона та адвокат в Матрікс Чемберс. Його книга «Східно-Західна вулиця» здобула премію за Бейлі Ґіффорд 2016 року та премію Монтень 2018 року. Його нову книгу «The Ratline» буде опубліковано в квітні 2020 року.

Модератори:
Софія Дяк (Центр міської історії, Львів) та Кетрін Янґер (Інститут наук про людину, Відень).

Реєстрація на подію за посиланням.

Український інститут (Київ), Інститут наук про людину (Institut für die Wissenschaften vom Menschen) (Відень) і Центр міської історії (Львів) організовують конференцію, яка відбудеться у Відні 5-8 грудня 2019 р. Конференція організовується у співпраці з Центром польських та європейських студій ім. Єжи Гедройця НаУКМА (Київ) і Центрально-Європейським університетом (Будапешт/Відень).
Ця багатодисциплінарна конференція відбудеться у рамках "Двостороннього року культури Австрія-Україна 2019" та прагне дослідити сучасну та історичну динаміку, яка сформувала Австрію, Україну і простір поміж ними та довкола, крізь призму обігу і руху.
Ще якихось десять років тому Україну називали "лабораторією транснаціональної історії", розширюючи наше розуміння того, що можна включити в історію держави, ставлячи Україну у ширший європейський контекст. Конференція має на меті вибудовувати лінію обговорень на основі цієї концепції, розширити оптику та включити регіон, яким колись правили імперії Габсбургів, Романових та Османів. Поглянувши ширше на регіон, який сьогодні є частинами багатьох національних держав у межах кордонів ЄС і поза ними – від Польщі до Албанії, від Італії до Туреччини, від Росії до Румунії, і звісно, від України до Австрії – ми отримуємо нове розуміння важливих тем, які сформували сучасну історію цього регіону, Європи і світу.
Визнаючи постійно змінний, плинний і динамічний характер досліджуваного простору, конференція робить наголос на обігу, рухові та взаємодії, чи то упродовж певного періоду, чи в певний момент. Ми прагнемо надати майданчик, де розглянемо людей, які переміщалися в межах, за межі цього регіону і до нього, аналізуючи чинники, якими вони керувалися, і наслідки їх переїздів; дослідимо потік ідей, які тут висловлювалися і приводилися в рух та резонували у прожитий досвід, як в регіоні, так поза ним; а також поставимо питання, про те, як обіг матеріальних об'єктів, товарів і ресурсів вплинув на суспільства і довкілля, формуючи відносини і ієрархії між місцями і людьми.

Запрошуємо дослідників подавати свої заявки, які розглядають питання, пов'язані з поняттями обігу і руху в регіоні, який загально окреслюємо для цієї конференції поняттям "між Києвом і Віднем", зупинившись на такому перелікові тематичних напрямків, які включають, але не обмежуються таким:
  • Люди: професіоналізація і криміналізація мобільності: праця, послуги, законодавча база, технології; (не)видимість переміщень і подорожей: ієрархії та репрезентації, особиста агентність та зустрічі;
  • Ідеї: знання, наука, дослідження і транснаціональний і міжнародний потік ідей; інтелектуальні і культурні експерименти: тексти, артефакти, твори мистецтва, митці, продукція;
  • Об'єкти: знаходження, розподіл, управління і користування товарами, ресурсами і капіталом; живучи на основі і живучи разом з довкіллям: практики визнання і використання, довкілля і технологічні досягнення і невдачі.


Більше інформації, у тому числі і розширений опис програми, можна знайти тут.

Для зголошення:
Подавайте свої заявки, які мають включати назву, резюме доповіді (до 250 слів) та резюме (CV) на [email protected] до 5 серпня 2019 р.
Заохочуємо подання від докторантів (аспірантів) на завершальному етапі дисертаційних проектів, молодих науковців та досвідчених дослідників.

Важливі дати:
Термін подачі заявок: 5 серпня 2019 р.
Повідомлення про прийом: до 1 вересня 2019 р.
Тексти доповідей приймаються до: 15 листопада 2019 р.

Практична інформація:
Робоча мова конференції – англійська. Тексти доповідей (3000-4000 слів) очікуються до 15 листопада 2019 р. Організатори конференцій покривають транспортні витрати і проживання; частково буде забезпечено харчування.

Наглядова рада:
Олена Бетлій (НУ "Києво-Могилянська академія")
Гаральд Біндер (Центр міської історії)
Алісон Франк Джонсон (Гарвардський університет)
Тімоті Снайдер (Єльський університет/IWM)
Балаш Тренчений (Центрально-Європейський університет)
Володимир Шейко (Український інститут)
Посол Олександр Щерба (Посольство України у Австрії, Відень)

Оргкомітет:
Олександр Виноградов (Український інститут)
Софія Дяк (Центр міської історії)
Катерін Янгер (IWM)

Логістика:
Лідія Акришора (IWM)
Мар'яна Мазурак (Центр міської історії)

Ілюстрація: Міст над рікою Прут біля Любківців, вид знизу / Цифрові колекції бібліотек Південного методистського університету