Українські
кінематографісти
на війні

Проєкт «Culture Fights Back» розповідає про митців та представників громадського суспільства, які долучилися до лав Збройних Сил України.

У 2022 році кінематографісти, які раніше документували війну та знімали художні фільми, самі взяли зброю до рук.

Олена Максьом

Олена Максьом – українська режисерка і документалістка, яка добровільно приєдналася до Національної Гвардії України захищати нашу країну і знімати правду про воєнні злочини Росії.

До війни Олена разом зі своїм другом і колегою Адріаном Пірву з Румунії зняла свій перший повнометражний документальний фільм “Не все буде добре” (2020) про наслідки Чорнобильської катастрофи, який отримав відзнаки “Найкращий український повнометражний фільм” та “Найкращий режисер” на Одеському Міжнародному кінофестивалі у 2020 році, а також нагороду Міжнародної федерації кінокритиків FIPRESCI Award на Міжнародному кінофестивалі в Румунії. Тепер всі кошти від перегляду фільму йдуть на потреби батальйону, де зараз служить режисерка.

З перших днів війни Олена стала волонтером громадської організації “Fight For Right” і допомагала людям з інвалідністю евакуюватися з Харківської, Чернігівської, Київської та Донецької областей, доставляла гуманітарну допомогу та документувала воєнні реалії. Олена зрозуміла, що може зробити більше для боротьби з агресором, і, не маючи жодного військового досвіду, вирішила записатися у добровольчий батальйон.

“Це було свідоме рішення, хоча й швидке. Так я опинився в лавах Національної гвардії. І в перші дні ми потрапили на Луганщину, тобто відразу в пекло. Тоді все стало ясно. Але не про все мені легко говорити. А насправді війна – це дуже брудна і страшна штука. І там реально багато хороших людей, які реально мають право, повинні жити, повинні розвиватися, але саме ці люди ухвалили рішення захищати країну, всіх людей”.

На передовій Олена документує роботу українських воїнів під постійними обстрілами, допомагає знайти боєприпаси та автомобілі, евакуює поранених під час бойових дій. Також Олена пише англійською мовою у своєму профілі у Facebook про війну та життя на передовій. У воєнному щоденнику у фейсбуку вона називає себе коротко – солдат Гелена. Ви можете прочитати її думки та історії з фронту за посиланням.

Фото:
Facebook-сторінка Олени Максьом