Запустили проєкт про культурних діячів у Збройних силах України

Український інститут у співпраці з Міністерством закордонних справ та Ukraïner запустив проєкт «Culture Fights Back», що розповідатиме іноземцям про митців та мисткинь, а також представників/ць громадянського суспільства, які долучилися до лав Збройних Сил України.

Після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року на захист держави стали не лише професійні військові, а тисячі звичайних громадян, які залишили цивільне життя в минулому та взяли до рук зброю. Культурні діячі, які збирали концертні зали, проводили читання та прем’єри, були змушені поставити творчість на паузу та вирушити на передову. Це створило величезний виклик для культурного сектору зараз та у майбутньому. Проте навіть це не зупинило їх, і в окопах вони продовжують писати вірші, обдумувати сценарії фільмів та розповідати світові про всі звірства російської армії.

«Задумуючи проєкт «Culture Fights Back», ми прагнули показати іноземцям, що боротьба за свободу та державність об’єднує людей абсолютно різних професій. Він є маніфестацією цілісності українського суспільства, де кожен розуміє необхідність боротьби. Також ми хочемо привернути увагу міжнародної спільноти до втрат, яких зазнає українська культура», — наголосила перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова.

Про проєкт

У проєкті «Culture Fights Back» зібрані історії українських культурних діячів за напрямками: кіно, музика, література, громадянське суспільство, перформативне та візуальне мистецтво. Кожну історію доповнюють фото героїв/нь: одне з професійного цивільного життя, а друге — з військової служби, часто зроблене побратимами. Також можна одразу перейти до робіт митців та мисткинь та познайомитися з їхніми персоналіями та творчістю ближче. Ми хочемо пояснити іноземцями, що це демонструє цілісність українського суспільства — де кожен розуміє необхідність боротьби.   

«У час, коли нашу культуру намагаються знищити, особливо важливо говорити про неї якомога гучніше. Ми хочемо показати міжнародній аудиторії хоробрість та красу наших людей, наших митців та мисткинь. Прагнемо нагадати, хто стоїть за цією боротьбою — співаки, яких вони могли вже чути, письменники, у чиї твори могли закохатися, чи актори, чиєю грою б захоплювалися», – коментує Ксенія Калина, керівниця комунікаційного відділу Українського інституту.

Зараз доступні 30 історії, але згодом інформація доповнюватиметься. Серед митців, на жаль, є загиблі герої, зокрема артисти балету Олександр Шаповал та Вадим Хлуп’янець, режисер Віктор Онисько, оперний співак Василь Сліпак та громадський активіст Роман Ратушний. Ми повинні усвідомлювати та пояснювати іноземній аудиторії масштаб врат, яких зазнає Україна та українська культура. 

Команда Українського інституту також планує фотовиставки за кордоном — адже саме через особисті історії культурних діячів можна зацікавити закордонну аудиторію, привернувши більше уваги до стану української культури під час війни та злочинів Росії.   

Віжуал