Презентація виставки «У центрі бурі. Модернізм в Україні 1900–1930-х»

15 червня о 16:00 у фонді Beyeler (Базель, Швейцарія) відбудеться презентація виставки «У центрі бурі. Модернізм в Україні 1900–1930-х», проведення якої заплановано на осінь 2022 року.

Виставка має на меті підкреслити самобутність українського модернізму, що довгий час перебував у тіні тогочасних російських мистецьких течій. Вона спирається на глибоке дослідження українського мистецтва XX століття та буде представлена у музеї Тиссена-Борнемісса (Мадрид, Іспанія).

На виставці будуть представлені близько 100 експонатів з провідних українських музеїв та державних і приватних колекцій Західної Європи (Великобританії, Німеччини, Нідерландів, Австрії). «У центрі бурі. Модернізм в Україні 1900–1930-х» буде реалізований у партнерстві з українськими музеями: Національним художнім музеєм України, Музейним комплексом «Мистецький Арсенал», Національним центром Олександра Довженка та іншими українськими установами.

Український інститут долучається до підготовки публічної програми подій, що супроводжуватиме виставку. Програма складатиметься з лекцій, дискусій, кінопоказів та концертів. До виставки буде видано каталог англійською мовою.

До виставки увійдуть роботи таких українських митців, як Олександр Богомазов, Олександра Екстер, Володимир та Давид Бурлюки, Михайло Бойчук, Вiктор Пальмов, Василь Єрмилов, Анатоль Петрицький, Вадим Меллер та iнші.

До кураторської групи увійшли Костянтин Акінша, доктор мистецтвознавства, співзасновник Фонду вивчення авангарду, Катерина Денисова, докторант Інституту мистецтв Курто, Олена Кашуба-Вольвач, кандидат мистецтвознавства, завідувач науково-дослідного відділу мистецтва ХІХ – поч. ХХ ст. Національного художнього музею України.

Окрім кураторів у презентації візьмуть участь: Гільєрмо Солана, арт-директор Національного музею Тіссен-Борнеміса в Мадриді, Андрій Адамовський, український меценат, колекціонер, Джеймс Баттервік, британський, колекціонер, експерт у галузі української модерністської традиції, Тетяна Філевська, креативна директорка Українського інституту, Наталія Шпитковська, директорка Центру сучасного мистецтва М17, Київ.

Організатором презентації українського проєкту в фонді Beyeler виступили благодійний фонд «Art for Victory UA» та Центр сучасного мистецтва М17 у Києві.

Партнерами презентації є Фонд Beyeler, Фонд Наталії Коли, Український інститут, Фонд “Artcult”, Artelia consultancy, український проєкт “Strong & Precious”.

Фонд Beyeler керує художньою колекцією Хільди та Ернста Бейелер, що містить сучасне та примітивне племінне мистецтво, а також фонди робіт 19 – 21 століть.

Музей Тиссена-Борнемісса є художнім музеєм у Мадриді, Іспанія, з понад 1600 творами мистецтва. У колекції представлені роботи провідних художників епохи Відродження, Бароко та Рококо, європейських і північноамериканських митців 18-19 століть.

Національний художній музей України є державною культурною інституцією з провідною колекцією українського мистецтва від Середньовіччя до сьогоднення. Головними аспектами діяльності музею є збір, вивчення, збереження, експонування та надання освітніх послуг у культурній сфері.

Музейний комплекс “Мистецький Арсенал” є флагманською українською інституцією культури, яка у своїй діяльності інтегрує різні види мистецтва – від сучасного мистецтва, нової музики й театру до літератури та музейної справи, та сприяє модернізації українського суспільства й інтеграції України до світового контексту, спираючись на ціннісний потенціал культури.

Національний центр Олександра Довженка – найбільший кіноархів України, в якому зберігається більше 7000 найменувань художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів та тисячі архівних документів з історії українського кіно.

Український інститут – державна установа при Міністерстві закордонних справ України, діяльність якої спрямована на покращення розуміння і сприйняття України у світі засобами культурної дипломатії. Інститут сприяє покращенню міжнародних зв’язків між людьми та установами й створює можливості для взаємодії та співпраці України зі світом.

 

Центр сучасного мистецтва М17 – культурна інституція, що прагне стати місцем діалогу для фахових кіл, платформою для вивчення та дослідження історичних і сучасних культурних процесів. Разом з українськими та міжнародними експертами ми воліємо навчати та надихати українське суспільство; через виставки, різноманітні мистецькі й освітні практики сприяти його позитивній трансформації. ЦСМ підтримує художні експерименти, колаборації та міжнародні обміни для експертів і митців різних напрямів задля інтеграції українського мистецтва до світового контексту.

 

Фонд Наталії Коли, створений меценаткою Наталією Колою. Фонд був заснований у 2019 році для підтримки інституцій, які цінують традиції та водночас популяризують сучасних митців; цінностями фонду є прийняття будь-якого способу мислення та вільний дискурс. Зараз Наталія співпрацює з галереєю Серпентин і Королівською академією мистецтв.

“Strong & Precious”, український мистецький проєкт, що репрезентує Україну як країну з потужним творчим потенціалом. Основна ідея “Strong & Precious” – шляхом консолідації талановитих українських дизайнерів ювелірних виробів популяризувати українські мистецькі традиції на міжнародній арені.

“Art for Victory UA” Charity Foundation – незалежний, некомерційний, благодійний фонд, організований українською та міжнародною культурною спільнотою з метою підтримки існування та виживання українського культурного сектору в умовах війни.