«Україна у фокусі» на Фестивалі європейського кіно у Палічі (Сербія)

Український інститут представив програму українського кіно «Україна у фокусі» на 29-му Фестивалі європейського кіно у Палічі, який відбувся в Сербії з 16 по 22 липня 2022  року. 

Мета проєкту

популяризація українського кіно та культури за кордоном, налагодження міжнародної інституційної співпраці між Україною та Сербією у сфері кінематографу, надання контексту про українські реалії мовою кіно.

Про Palić European Film Festival

Палицький європейський кінофестиваль (Palić European Film Festival) на даний момент є однією з найважливіших культурних подій у Сербії, одним із найважливіших кінофестивалів у регіоні та одним із небагатьох у світі зі 100% європейським кіноконтентом. Мета фестивалю, заснованого у 1992 році містом Суботиця, представити найвизначніші досягнення сучасного європейського кіно та плекати традиції авторського та художнього кіно, щоб зробити внесок у культурне життя не лише міста Суботиця та Республіки Сербія, а й усього регіону. Фестиваль включає дев’ять програм, серед яких програма «Країна у фокусі», де традиційно демонструються найкращі нові стрічки обраної країни.  

У 2022 році Україна стала фокусною країною 29-го кінофестивалю в Паличі.

Програма

Український інститут представив добірку з шести повнометражних стрічок українських режисерів, створених у 2020 та 2021 роках. Також, 1 короткометражну стрічку було показано в іншій програмі фестивалю.  

У рамках програми глядачі фестивалю переглянули такі українські стрічки:

  • «Відблиск» Валентина Васяновича,
  • «Погані дороги» Наталі Ворожбит,
  • «Носоріг» Олега Сенцова,
  • «Стоп-Земля» Катерини Горностай,
  • «Рози. Фільм-кабаре» Ірени Стеценко
  • «Цей дощ ніколи не скінчиться» Аліни Горлової.

Покази відбулися з 17 по 22 липня 2022 року.

Окрім програми «Україна у фокусі» фільми українських режисерів були представлені і в основній програмі та програмі «Паралелі та зустрічі». Фільм «Бачення Метелика» Максима Наконечного став кращим фільмом у програмі «Паралелі та зустрічі», а фільм «Памфір» Дмитра Сухолиткого-Собчука отримав нагороду за найкращу режисуру в основній програмі та спеціальний вибір журі. Обидві стрічки  учасники програми промоції українського кіно за кордоном proMOTION від Українського інституту.  

«Звісно, найбільше публіку хвилювало те, що відбувається в Україні і ті фільми, які ми показали, бо вони демонструють передумови повномасштабного російського вторгнення в Україну. Сербія є складною країною і сприймає війну крізь призму своїх травм та подій, тому наше сприйняття для багатьох стало відкриттям. Максим Наконечний представив свій фільм «Бачення Метелика» особисто, «Памфір» представила виконавиця однієї з ролей Олена Хохлаткіна. Це хороший кейс того, як культурна дипломатія може допомагати доносити важливі меседжі»,