#UkraineEverywhere: Український інститут оголошує переможців конкурсу
Український інститут обрав чотири проєкти, які представлять українське візуальне мистецтво онлайн. Кожен переможець отримає до 900 000 грн на реалізацію ідеї.
Конкурс відбувся в рамках Ukraine Everywhere (Україна Всюди) — міждисциплінарної програми Українського інституту, яка через онлайн-проєкти розповідатиме про внесок України до світової культури. Україна присутня в історіях та культурах різних країн і спільнот, та не завжди ці культурні явища і постаті відомі за кордоном як українські. Програма Ukraine Everywhere створена, щоб висвітлити такі явища і розповісти більше про Україну світові.

За якими критеріями обирали переможців, розповідає керівник напряму «Візуальне мистецтво» Українського інституту Олександр Виноградов:

«З-поміж низки чудових проєктів ми обрали чотири, що найкраще відповідають задуму програми Ukraine Everywhere. Проєкти-переможці не просто презентують українську культуру іноземним аудиторіям, а запрошують до діалогу про важливе. Визнання внеску жінок в історію мистецтва, так само як і визнання ролі дисидентів і нонконформістів у суспільному поступіце процеси, що тривають сьогодні у багатьох країнах світу й не залишають людей байдужими. Обрані проєкти звертаються до своїх тем у доволі невимушений спосібчерез гру, анімацію чи оповідання персональних історій. В апокаліптичному інфополі 2020-го такі проєкти будуть справжніми оазами для спраглих.»


За рішенням конкурсної комісії перемогу здобули такі проєкти:
Харківська школа фотографії: від радянської цензури до нової естетики
Онлайн-платформа, що познайомить із Харківською школою фотографії — явищем українського мистецтва від 1970-х років до сьогодення. Проєкт запропонує іноземному читачеві новий погляд на Україну та її художній контекст, розкриє історію боротьби з радянською «естетичною монополією», а також покаже роль мистецтва для виходу суспільства за межі тоталітарної матриці мислення. Ресурс буде цікавим як для фахової аудиторії, так і для широкого кола людей, які цікавляться темами тоталітарного спадку, пошуком нових візуальних форм висловлювання, переосмислення сприйняття краси тощо. Портал складатиметься із галереї фотографій та кураторських текстів.

Організатори проєкту: PR-аґенція "Bagels & Letters", VASA Project.
Фото: Борис Михайлов, Червона серія/Red series
60. Втрачені скарби
Через анімацію та інтерактивну гру проєкт розкаже про п'ятьох українських художниць-шістдесятниць — Аллу Горську, Любов Панченко, Людмилу Семикіну, Галину Севрук та Галину Зубченко, які відіграли значну роль у розвитку не лише української, а й світової культури. Шістдесятників часто представляють як героїв-мучеників, натомість «60. Втрачені скарби» прагне показати їх з іншого боку — не лише героями, а й хуліганами у мистецтві, які не підкорялися нудним стереотипним образам, притаманним радянському мистецтву, були молодими, освіченими, стильними та творчими людьми з власним світобаченням і смаком. Вони зробили внесок у здобуття Україною незалежності, оскільки продовжували творити, незважаючи на постійний страх перед покаранням та боротьбу із системою. Аби донести правдиві факти не лише із життя мисткинь, а й із історії України, робота над проєктом проводитиметься у тісній співпраці з науковцями.

Організатор проєкту: Громадська спілка «Українська анімаційна асоціація»
Авторка зображення: Ліза Сенькова

The Fantastic Adventure through Art History of Ukraine
Онлайн-виставка у форматі гри, де кожен користувач обиратиме власний шлях просування інтерактивним алгоритмом та сформує власне бачення розвитку українського мистецтва. Глядач грає роль митця, який трансформує суспільні явища та політичні події у твори мистецтва. Виставка представить українських художників, у чиїх роботах конструюються альтернативні, фантастичні, спекулятивні реальності: минулого, теперішнього або майбутнього. Художні роботи, представлені на виставці, створені від 1920-их до сьогодні.

Організатор проєкту: Кураторське об'єднання OK Projects
Кураторки: Ксенія Малих, Валерія Шиллер
Програмна розробка: Photinus Studio
Ілюстратор: Даніїл Ревковський
Комунікації: Департамент діджитал просування агенції BILESUHE
Автор зображення: Даніїл Ревковський.

UA View
Інтерактивна карта української культури, що не обмежується кордонами країни. Проєкт оприявнить мистецький слід, який залишили українські художники на світовій мапі. Через архівні фото, відео, зображення художніх творів він розкаже історії, що пов'язані із конкретними локаціями. Користувач почне свій шлях з місця, де перебуває у реальному часі, і рухатиметься траєкторіями українських митців по всьому світу. UA View допоможе дізнатися, у яких місцях бував Олександр Архипенко в Парижі, чому навчав у власній Школі мистецтв у Берліні і який слід залишив у Чикаго. Натискаєш на мітки – і дізнаєшся, що про ці місця, міста та регіони розповідають мистецькі твори відомих українців. Далі «ниточка» розповіді розкручується і відкриває українське мистецтво, Україну, її культурні феномени.

Організатор проєкту: ГО «Музей сучасного мистецтва»
Команда проєкту: Лідія Аполлонова, Ольга Балашова, Валентина Клименко, Ілля Заболотний

Зображення: Марія Башкірцева. В студії (Академія Жуліана). 1881 р. Полотно, олія. Дніпропетровський художній музей (Ймовірно майстерня за адресою вул. Вівьєн, 51, Париж)

Всього у конкурсі взяли участь 27 проєктів. Усі проєкти будуть реалізовані до кінця 2020-го року.