Дніпровський будинок органної та камерної музики
Дніпровський будинок органної та камерної музики
м. Дніпро Дніпровський будинок органної та камерної музики

Найвизначніша архітектурна споруда Дніпра початку ХХ століття. Культурний центр органної та класичної музики європейського рівня.

Місцезнаходження:
Дніпро
Офіційний статус:
Пам‘ятка архітектури національного значення
Тип:
Релігійна споруда
Побудований:
XX ст.
Дата знищення:
березень 2022 року
Зброя:
Артилерія
Історія

До 11 березня, 2022.

Будинок органної та камерної музики — найвизначніша архітектурна споруда Дніпра початку ХХ століття й одна з найяскравіших пам’яток міста. Будівля була зведена в період з 1913 по 1915 роки й спочатку не мала жодного стосунку до органної музики. Це була Брянська (Миколаївська) церква, побудована в неокласичному стилі з елементами бароко за проєктом церковного архітектора Полтавської губернії Георгія Туровця. Хрестова, із п’ятьма куполами, триярусною дзвіницею з годинником.

Зсередини та ззовні храм прикрасили оригінальною ліпниною. Дизайн інтер’єрів та, зокрема, позолочений іконостас, створений у стилі Растреллі, розробляв петербурзький художник-архітектор Євстафій Костянтинович. Живописні роботи для храму виконав учень Іллі Рєпіна — Михайло Іванов. Також у будівлі встановили систему парового опалення та електричне освітлення.

Звели церкву всього за 28 тижнів, незважаючи на Першу світову війну, що почалася восени 1914 року. Проте, коли більшовики захопили владу в Україні, вони закрили Миколаївську церкву, як і багато інших релігійних установ. Довгий час храм слугував то будинком піонерів, то спортивною школою чи навіть вугільним складом. Лише наприкінці 70-х років ХХ століття за ініціативи місцевої громади Свято-Миколаївську церкву внесли в реєстр пам’яток архітектури, які охороняє держава. А на початку 80-х ухвалили рішення відновити її первинний архітектурний вигляд та перетворити колишню церкву на органний зал. Так почалося нове життя будівлі — як культурного центру й осередку органної та класичної музики європейського рівня у Дніпрі.

Після 11 березня, 2022. Фото: pivdenukraine.com.ua

Споруду реставрували до 1986 року. Перші розписи не збереглися, тому на стінах з’явилися нові — авторства українських художників В’ячеслава Данилова та Сергія Ісаєва. Ще протягом року після реставрації тривало встановлення органу, за виготовлення якого взялася німецька фірма «Зауер». 12-тонний двомануальний механічний орган із 30-ма регістрами та 2074 трубами різного діаметру й довжини доставили в Дніпро із Франкфурта-на-Одері.

Із моменту першого концерту, що відбувся 1987 року, Будинок органної та камерної музики прийняв величезну кількість міжнародних фестивалів, конкурсів, гастролей виконавців Європи та світу. Щороку 300 концертів, щомісяця — понад 30 000 слухачів, які приходили почути безсмертні твори Баха, Бортнянського, Моцарта, Генделя, Чайковського та інших геніїв. 70 музикантів, 4 оркестри, 4 квартети, 2 музичні лекторії творили й працювали 35 років, щоб люди могли доторкнутися до прекрасного, наповнитися натхненням і сенсом.

Але 11 березня 2022 року орган, занесений до списків культурної спадщини ЮНЕСКО, затихнув. Унаслідок обстрілів російської окупаційної армії під час загарбницької війни Росії проти України стіни та вікна Будинку органної та камерної музики були понівечені уламками снаряду.

Те, що довгі роки берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.

Go to Top