Миколаївська обласна рада
Миколаївська обласна рада
м. Миколаїв Миколаївська обласна рада

Зруйнована російською крилатою ракетою будівля Миколаївської ОДА стала свідченням безжальності ворога та його військових злочинів проти людяності. І водночас — уособленням сміливості й незламності захисників Миколаєва.

Місцезнаходження:
м. Миколаїв
Офіційний статус:
Не перебуває на обліку
Тип:
Громадська будівля
Побудований:
1970-ті рр.
Дата знищення:
29.03.2022
Зброя:
Ракетний удар
Історія

До 29 березня, 2022. Фото: nikvesti.com

Миколаїв — не просто обласний центр на півдні України. Це місто моряків, розвідних мостів, сонячна столиця українських кораблебудівників. Від самого заснування Миколаєва тут розпочала роботу корабельня, а протягом ХІХ століття місто вже було центром суднобудування в регіоні Чорного моря. Що ж до назви, то нею Миколаїв завдячує покровителеві мореплавців — святому Миколаю Мирлікійському.

Обласним центром місто стає 1937 року, коли була утворена Миколаївська область. Утім будівля обласної державної адміністрації на центральній площі міста з’явилася значно пізніше. А все тому, що колись на місці адміністрації був Миколаївський зоопарк. Коли його вирішили розширити й перенесли в іншу частину міста, на центральній площі розпочалася робота зі зведення будинку для ОДА. 

За початковим проєктом будівля мала бути 16-поверховою у вигляді розгорнутої книги. Але обласний комітет комуністичної партії на це не погодився, тому що будинок нібито був би занадто красивим і великим та нависав би над будівлею обласного комітету партії. Тому проєкт переробили: урізали висоту до 9 поверхів, випрямили, додали колонаду. Але і його не затвердили. Натомість погодили план звичайної 9-поверхової будівлі без будь-яких прикрас.

У 2022 році ця споруда стала відомою на весь світ, але не завдяки своїй історії чи здобуткам міста. Миколаївська ОДА стала однією з численних жертв загарбницької війни, яку Росія розв’язала проти України. Свідченням безжальності ворога та його військових злочинів проти людяності. І водночас — уособленням сміливості й незламності захисників Миколаєва.

Війна в Миколаєві розпочалася 24 лютого 2022 року о 4:58 ранку, коли російська артилерія та авіація почала обстрілювати аеропорт Кульбакине та порт «Очаків». Однак завдяки даним розвідки вся авіація аеродрому встигла піднятися в повітря до початку авіанальоту й тому не зазнала втрат. Бої за Миколаївський аеропорт точилися впродовж кількох тижнів. У них ворог втратив сотні одиниць бойової техніки. Лише за два дні в березні — 245 одиниць.

Після 29 березня, 2022. Фото: misto.vn.ua

Російські війська неодноразово намагалися захопити Миколаїв. У місті висаджувався десант, діяли диверсійно-розвідувальні групи, з якими вступали в запеклі бої українські військові й територіальна оборона Миколаєва. А 29 березня російські окупанти запустили по місту крилаті ракети, одна з яких поцілила в будівлю ОДА, зруйнувавши її центральну секцію з першого по дев’ятий поверхи. Розбір завалів та пошук людей тривав майже тиждень. У результаті загинули 37 людей, понад 30 були поранені.

Війська РФ регулярно обстрілюють Миколаїв, зокрема використовуючи заборонені міжнародним законодавством касетні боєприпаси. За перші 4 місяці війни в місті загинули 111 людей, були поранені 502 людини. Близько 400 багатоповерхових і 800 приватних будинків пошкоджені внаслідок обстрілів росіян. У майже півмільйонному місті залишилося менше половини населення. Та попри все це постійні спроби ворога захопити Миколаїв та прокласти через нього сухопутний коридор до Одеси були марними: місто встояло й дало рішучу відсіч ворогу.

24 березня Президент України Володимир Зеленський ушанував подвиг, героїзм та стійкість миколаївців у боротьбі з ворогом, присвоївши Миколаєву відзнаку «Місто-герой України». А будівля ОДА після закінчення війни буде відновлена. Вона назавжди закарбує спогади про героїчну боротьбу українського народу за свою свободу та незалежність, за добро й самé життя. 

Серце міста, яке берегло добробут та спокій сотень тисяч людей, відтепер плекатиме пам’ять. 

Go to Top