Стадіон «Донбас-арена»
Стадіон «Донбас-арена»
м. Донецьк Стадіон «Донбас-арена»

Донбас-арена — домашній стадіон українського футбольного клубу «Шахтар», який став першим стадіоном категорії «Еліт» не лише в Україні, а й у всій Східній Європі. 

 

Місцезнаходження:
м. Донецьк
Офіційний статус:
Не перебуває на обліку
Тип:
Стадіон
Побудований:
2006-2009 рр.
Дата знищення:
07.04.2014
Зброя:
Занепад
Історія

До 7 квітня, 2014.

Донбас-арена — домашній стадіон українського футбольного клубу «Шахтар». Спроєктований і побудований згідно зі стандартами УЄФА, він також став першим стадіоном категорії «Еліт» не лише в Україні, а й у всій Східній Європі.   

 

Його дизайн розробляла британська компанія ArupSport, яка створила стадіони «Манчестер Сіті» в Англії, «Сідней» в Австралії, «Альянц Арена» в Німеччині. Зовні «Донбас-арена» нагадує інопланетну літальну тарілку або величезний діамант. Споруда має унікальний засклений фасад та яскраво виблискує як удень, так і ввечері. Її дах спеціально нахилений з півночі на південь, що посилює природне освітлення та провітрювання поля. 

 

Стадіон був ретельно спроєктований так, щоб органічно вписатися в навколишній ландшафт. Споруду оточує великий затишний парк, де висадили понад 70 тисяч кущів та дерев, спеціально привезених із найстаріших розсадників Німеччини Lappen і Lorberg. Тут встановили каскад водоспадів, світлодинамічні фонтани, облаштували штучне озеро та сад каменів. Та головною окрасою зони відпочинку став величезний 28-тонний футбольний м’яч, що обертався під тиском двох потужних струменів води. Цю конструкцію спроєктували німецькі майстри з граніту особливої породи Tittlinger. 

 

Стадіон звели у рекордний термін — із 2006 по 2009 роки. Розрахований він був на понад 50 тисяч глядачів. А газон, на якому пізніше відбувалися видовищні та емоційні матчі, завезли зі Словаччини. Його вирощували і вночі з використанням системи штучного сонячного світла — першій у Східній Європі. 

 

«Донбас-арена» стала символом і центром життя Донецька. Тут вболівали за улюблені футбольні клуби, підспівували українським та іноземним музикантам на концертах, зустрічалися з близькими людьми та насолоджувалися життям. На базі стадіону відкрили фітнес-центр, а також найбільший в Україні спортивний інтерактивний музей, присвячений ФК «Шахтар». У 2012 році він став фіналістом престижного європейського конкурсу European Museum of the Year Award й увійшов до 45 кращих нових музеїв Європи.   

Після 7 квітня, 2014. Фото: 5.ua

2010 року стадіон отримав премію «Кращий проєкт Mobotix 2009 року у світі» та «Краща будівля 2009 року в Україні». А церемонія відкриття «Донбас-арени» була визнана подією року за версією Stadium Business Awards. Тож не дивно, що стадіон внесли до переліку арен для проведення матчів Євро 2012. Після закінчення чемпіонату Європейський футбольний союз назвав «Донбас-арену» найкращим стадіоном Євро 2012. 

 

За 5 років існування «Донбас-арена» отримала багато нагород, здобула світове визнання футбольних професіоналів і любов сотень тисяч уболівальників. А 2014 року Росія розпочала військове вторгнення на Сході України. У серпні, а потім і в жовтні 2014 року російські війська обстріляли стадіон, завдавши йому значних пошкоджень. Відтоді спортивне життя тут зупинилося. Утім «Донбас-арена» стала центром розподілу гуманітарної допомоги для жителів Донбасу, що опинилися в окупації. Так було до 2017 року, аж поки стадіон не захопила влада так званої ДНР. 

 

Із того часу серце «Донбас-арени» завмерло, як і життя окупованої частини Донеччини. Єврокубки, шалене скандування трибун — усе це залишилося в минулому. Парк перетворився на занедбану, порослу травою пустку із розмальованими лавками, засміченим озером. За 8 років зросло нове покоління українських футбольних зірок, які вже підкорили світові арени, але жодного разу не зіграли на Донбас-арені — у себе вдома. Колись у них буде така можливість — у вільному українському Донецьку. 

 

А поки те, що берегло пам’ять, саме перетворюється на спогад. 

 

Go to Top