Україна у фокусі Единбурзького міжнародного культурного саміту

Щороку у серпні у приміщенні Парламенту Шотландії відбувається Edinburgh International Culture Summit – кількаденна закрита подія за участі міністрів культури та ключових фахівців сфери культури з усього світу.

Про проєкт

Цього року Український інститут та Британська Рада у співпраці з керівництвом Саміту та у рамках Сезону культури Велика Британія/Україна організували українську програму під назвою «Культура та свобода». Відбувся ряд подій, присвячених Україні, повоєнному відновленню сфери культури та потребі переосмислити сучасний світовий порядок. 

Захист культурного розмаїття є ключовим принципом Единбурзького саміту та його партнерів. Ми прагнемо представити різні точки зори, а не єдину позицію з порядком денним, який є свідомо позапартійним, і відзначати неоціненну цінність плюралістичного світу. Вторгнення в Україну зосередило світові уми на культурній ідентичності та свободі самовираження.

Програма

На Саміті делегації з усього світу зустрілися з членами Парламенту Шотландії, зокрема спікеркою Елісон Джонстон, заступником першого міністра Шотландії Джоном Свіні, а також прем’єр-міністром Великобританії Борисом Джонсоном та членом Палати лордів Стівеном Паркінсоном. Подія відбувалася з 26 по 28 серпня 2022 року, трансляція відкриття та деяких публічних сесій була доступна на scottishparliament.tv з 16:00 за Києвом. 

Ранок 26 серпня розпочався з Діалогу культурного лідерства. У закритій події візяли участь міністри культури, представники культурної галузі України та уряду Великобританії. Діалог сприяв зміцненню культурних зв’язків між Україною та країнами, що поділяють великий інтерес до її майбутнього.  

«Свобода слова – це основоположна цінність, гарантована Конституцією України. Агресія Російської Федерації проти України позбавляє нас права на свободу, на власну історію та культуру. Українські митці, представники креативного сектору та журналісти борються не лише за свою країну, а й за демократичні цінності вільного світу, за культурне розмаїття та наше спільне майбутнє. Тому нам потрібно об’єднати зусилля для підтримки українських культури та медіа вже зараз».

Українські спікери на офіційному відкритті Саміту

На офіційному відкритті Саміту з промовами виступили українська письменниця та поетеса Оксана Забужко та професорка і Генеральний директор ЮНЕСКО 2009-2017 Ірина Бокова. 

Співачка Марина Круть (відома як КРУТЬ) виступила перед гостями Саміту у залі засідань Шотландського парламенту. 

«У той час, як усе українське суспільство постраждало від російської агресії, митці та творчі люди є одними з найбільш вразливих груп. Вторгнення Росії, а також інші війни та конфлікти у світі – це напад на наші основні свободи та цілісність пан’європейських і глобальних культурних відносин. Ми не повинні протистояти цим викликам наодинці».