З 11 по 14 травня 2023 року у Празі відбувся 28 міжнародний книжковий ярмарок і літературний фестиваль «Світ книги» 

Про подію

Основна тема фестивалю – автори без кордонів. Вона віддзеркалює сьогодення, коли кордони – фізичні, культурні, соціальні, сексуальні, жанрові чи політичні – стають дедалі більш розмитими. Тому почесним гостем фестивалю цього року стала не якась країна, а автори, які переступають умовні кордони.  

«Продовжуємо розповідати свою історію через літературу та мистецтво як частину європейської спільноти з особливою увагою на кримськотатарській культурі й ідентичності, котрі Росія намагається послідовно знищити. У фокусі досвід «проживання» війни – виставка плакатів, «Інтернат», «Оленка тікає від війни» (CZ-UA проект). Українська стійкість в умовах кризи проявляється і у видавничій сфері: активна участь українських акторів книжкової сфери у професійній програмі фестивалю, книжкові новинки на українському стенді»,

Програма українського стенду

На українському стенді KB 207 відвідувачі могли придбати українські книги для дітей і дорослих, а також чеські переклади української літератури й англомовні книги про Україну. 

У фестивалі взяла участь українська дитяча письменниця, авторка серії книг «36 і 6 котів» Галина Вдовиченко. Сергій Жадан презентував чеський переклад роману «Інтернат», а також виступив з харківським гуртом «Жадан і Собаки». Свої твори читали українські письменниці, що проживають у Празі: Каріна Армлос й Оксана Маслова.  Окрема увага приділена літературі кримськотатарського народу. Була нагода послухати поезії Павла Коробчука й Ірини Загладько. 

«Світ Книги 2023 продовжує підтримувати Україну, мета фестивалю – допомогти українським біженцям утримувати зв’язок зі своєю мовою та літературою. Головною зіркою української програми буде один із найвідоміших сучасних українських письменників Сергій Жадан. Він постане перед аудиторією і як письменник, і як рокер»,

У межах української програми відбулась виставка воєнних плакатів #SupportUkrainePIC українського об’єднання ілюстраторів Pictoric. Його співзасновниця Олена Старанчук розробила дизайн українського стенду. 

Під час фестивалю вперше відбувся дводенний форум для професійної аудиторії «Центрально-Східноєвропейський книжковий ринок», у ньому візяли участь представники українських видавництв: «ВСЛ», «Vivat», «Книги XXI», «UAComix». Міжнародний фестиваль «Книжковий арсенал» у рамках форуму також представив свою діяльність.   

Підготовка українського стенду та програми відбулася у співпраці фестивалю «Світ книги», Українського інститутукнигарні Books-UA, Посольства України в Чеській Республіці за фінансової підтримки чеського благодійного фонду PPF. 

Україна на «Світі книги» у Празі
Україна на «Світі книги» у Празі
Україна на «Світі книги» у Празі
Україна на «Світі книги» у Празі
Україна на «Світі книги» у Празі
Україна на «Світі книги» у Празі
Україна на «Світі книги» у Празі
Україна на «Світі книги» у Празі

Фото: Svět knihy

11 травня / четвер 

17:00 – 17:50 Ательє «Європа» 

Нерідною мовою: поетичні читання Ірини Загладько й Зофії Балдиги. 

Українська поетка Ірина Загладько та польська поетка Зофія Балдига кілька років тому переїхали до Праги, де кожна з них зробила складний і важливий крок у власній творчості – обидві почали писати чеською. Ірина Загладько представить свою останню збірку “Tváření” (Protimluv, 2023), Софія Балдига також чекає на вихід першої чеської книги. 

 

12 травня /п’ятниця 

10:30 – 11:15 Стенд КВ103 

«Оленка втікає від війни». Презентація книги за участі письменниці Ленки Рожновської й ілюстраторки Ганни Ковтун. 

Непросто писати дитячі книги на складні теми, але письменниці Ленці Рожновської це вдається напрочуд вдало. Її делікатні історії допомагають маленьким читачам краще зрозуміти складність різних життєвих ситуацій. У новій книзі Рожновська пише про українську дівчинку, що втікає від війни. Спільно з ілюстраторкою Ганною Ковтун авторка розповість про історію написання цієї незвичної оповіді. 

 

17:00 – 17:50 Великий зал 

Сергій Жадан «Інтернат»: презентація чеського перекладу та зустріч з автором. (Argo, 2023) модератор – Радка Рубіліна  

Воєнна проза одного з найважливіших авторів сучасної Європи, лауреата Премії миру німецьких книгопродавців. Сергій Жадан у романі-подорожі «Інтернат» пише про війну на Донбасі в 2014 році. Історія вчителя, який посеред пекла війни їде забрати з інтернату свого племінника, стає апокаліптичним пророцтвом для українського прикордоння по сусідству з агресивною росією.  

 

18:00 – 18:50 Стенд КЕ202 

Автограф-сесія Сергія Жадана на стенді видавництва Argo. 

 

19:00 – 21:00 Великий зал 

Поетичний слем. Чеські поети й Павло Коробчук. 

Спеціальний вечір слем-поезії за участі чеських слемерів (Dr. Filipich, Pan Fenek, Ondra Hrabal, Thea a Tim Postovit) та зіркових гостей з Іспанії (Ольза Ользета, переможець чемпіонату Європи в 2020 році) й України (Павло Коробчук, кількаразовий чемпіон України). За фінансової підтримки грантової програми Міністерства культури Чехії Slam poetry International 2023. 

 

13 травня /субота 

19:30 – 21:30 клуб «GAUČ VE STROMOVCE» 

Концерт гурту «Жадан і Собаки». Вхід – 500 крон. 

«Жадан і Собаки» – відомий український гурт, який майстерно поєднує музичний жанр панк-року та вірші відомого українського письменника Сергія Жадана. Празький концерт гурту відбудеться у рамках серії акції на підтримку українського народу, а тому весь прибуток з проданих квитків буде передано на підтримку добровольчого формування «Хартія» у Харкові. Вартість квитка – 500 крон. Квитки можна придбати онлайн на сайті svetknihy.cz чи безпосередньо на місці перед концертом. 

Повна фестивальна програма. 

11 травня / четвер 

16:00 – 16:50 

Трава пробиває землю. Вечір кримськотатарської літератури. Модерує Дмитро Бабешко.  

На події звучатимуть уривки знакових творів кримських татар мовою оригіналу та в перекладах українською і чеською. Коротко проведемо паралель між становищем кримськотатарської культури у 1944 році після депортації та після незаконної тимчасової окупації Криму у 2014 році Росією. 

 

12 травня / п’ятниця  

16:00 – 16:50 

Презентація українського перекладу роману «Гроші від Гітлера» Радки Денемаркової («Комора», 2022) за участі авторки.  Модерує Ірина Забіяка.  

«Гроші від Гітлера» – роман про історію та її здатність ламати людські життя. Скільки разів можна пережити власну смерть і не збожеволіти, не збайдужіти, не зламатися? Епохальний роман Радки Денемаркової, що став знаковим твором чеської літератури кінця ХХ століття, вийшов в українському перекладі Марії Севрук в видавництві «Комора». 

 

13 травня / субота 

11:00 – 11:50  

Неймовірні історії про «36 і 6 котів»

Наймолодші українські читачі першими дізнаються продовження серії пригод про 36 і 6 котів, креативний світ якої вигадала дитяча письменниця Галина Вдовиченко. Представниця «Видавництва Старого Лева» Саломе Енгибарян прочитає уривок з нової, п’ятої книги популярної дитячої серії «36 і 6 котів», яка лише готується до друку.

Дитяча театральна студія при Divadlo v Dlouhé представить коротку виставу за мотивами книги. Письменниця Галина Вдовиченко доєднається до зустрічі онлайн.

16:00 – 16:50  

Презентація роману Каріни Армлос «Дорослі дівчата» («Книги ХХІ», 2021) за участі авторки. 

Презентація сімейної саги «Дорослі дівчата». Бесіда з авторкою Каріною Армлос про важливість сімейної історії як складової історії цілої нації. 

 

14 травня /неділя11:00 – 11:50

«Що на світі найтепліше?»

Представниця «Видавництва Старого Лева» Саломе Енгибарян проведе літературну зустріч для дітей і батьків за мотивами книги Галини Вдовиченко «Життя іграшкових овечок». Діти зможуть власноручно виготовити улюблену іграшку.

 

12:00 – 12:50  

Оксана Маслова «Товариство загублених рукавичок». Презентація книги. 

«Товариство загублених рукавичок» – перша дитяча книга української журналістки та кураторки Оксани Маслової. Це історія Маленької Синьої Рукавички, яка загубилась в гарному, але чужомі місті. Авторка в форматі казки вчить читачів, як можна та треба просити про допомогу. Ця книга про загублених, які знаходять своїх. Книга вийшла одночасно чеською та українською мовами.  

Четвер, п’ятниця, субота 09:30 – 19:00  

Неділя: 09:30 – 16:00  

за місцевим часом  

Адреса:  

Výstaviště Praha  

Křižíkovy pavilony 

Praha 7 – Holešovice 

Зупинка трамваїв Výstaviště або станція метра Nádraží Holešovice 

Вхід на фестиваль платний. Квитки (одноденні, дводенні, сімейні, на концерт «Жадана і Собак») за посиланням.