Проєкт

UKRAINE LAB – онлайн-резиденція для письменників/ць на ранніх етапах кар’єри з України та Великої Британії

Кінцевий термін подачі заявок: 30/05/2022 

Дата

Вересень 2022

Місце

Онлайн

Напрям діяльності

Мистецькі програми

Сектор

Література

Про проєкт

Український інститут у Лондоні у партнерстві з Українським ПЕН та Українським інститутом організовує UKRAINE LAB – онлайн-резиденцію для шести письменників/ць на ранніх етапах кар’єри з Великої Британії та України (або осіб, що мусили виїхати з України через війну). Резиденція забезпечить фінансову підтримку та професійний розвиток для написання текстів у жанрі творчий нон-фікшн, що розглянуть світові виклики через призму України. Цей проєкт створено за підтримки Британської Ради та Українського інституту в рамках Сезону культури Велика Британія / Україна 2022. Кінцевий термін подачі заявок: 30 травня 2022.

Через успішний опір російській військовій агресії у безпрецедентних масштабах цінність українського досвіду та знань неможливо заперечити. Вчитися в України є нагальною екзистенційною потребою для решти світу. Українська лабораторія надає саме таку можливість. 

Проєкт, що був задуманий у 2021 році, було переосмислено через повномасштабне вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022. Новий дедлайн подачі заявок – 30 травня 2022. Оупен кол можна переглянути нижче. З англійською версією можна ознайомитися на сайті Українського інституту в Лондоні.

Програма заходів

Коли йдеться про виклики, з якими стикається людство сьогодні – від екологічних криз на зразок Чорнобильської аварії до кремлівських дезінформаційних кампаній та впливу війни на суспільство, – Україну часто називають лабораторією. Українці реагують на ці виклики, демонструючи стійкість і креативність та перетворюючи Україну на скарбницю культурних стратегій опору. Український досвід критично важливий, щоб адекватно розуміти і відповідати на сучасні глобальні загрози у сферах довкілля, безпеки та дезінформації.

Освітня частина

Протягом освітньої частини резиденції учасниці/ки вивчатимуть український досвід культурного спротиву під керівництвом міжнародних експерток/ів. На них чекають тематичні семінари: 

  • Після Чорнобиля: культурний ландшафт постнуклеарної доби (Тамара Гундорова)
  • Війна та брехня: кремлівські дезінформаційні кампанії (Пітер Померанцев) 
  • Театр війни: художні рефлексії воєнної травми (Олеся Хромейчук)
  • Майстерня психодинамічної терапії: невербальні репрезентації тем Української лабораторії (Хобір Вайсман-Голдштейн)
  • Воркшоп Британської бібліотеки: українські колекції (Кейті МакЕлвані)

Творча частина

Під час творчої частини резиденції учасниці/ки працюватимуть у трьох парах, розподілених тематично. Вони розроблятимуть свої тексти під супроводом кураторки Української лабораторії (Саша Довжик), під час сесій внутрішнього рецензування та воркшопів із професійними письменницями з України (Ірина Шувалова) та Великої Британії  (Джулія Белл). Фотограф Мстислав Чернов інтерпретує тексти учасниць/ків візуально. Результатом резиденції стане публікація написаних протягом резиденції творів українськими та англомовними медіапартнерами (Критика, Коридор, Тиждень; openDemocracy, MIR, The Ecologist).

Робоча мова резиденції – англійська. Резиденти/ки писатимуть рідною мовою (англійською та українською), після чого з їхніми текстами працюватимуть професійні перекладачi/ки. Всі воркшопи та сесії рецензування відбуватимуться англійською мовою, тому важливо, щоб усі учасниці/ки вільно володіли англійською.

Оплата

Учасники/ці з України отримають гонорари. Резиденція передбачає, що учасниці/ки будуть задіяні приблизно три робочі дні протягом шести тижнів резиденції. Орієнтовні дати онлайн резиденції: 4 липня – 15 серпня 2022.

Ключові дати 

30 травня 2022:

дедлайн подачі заявок 

15 червня 2022:

оголошення відібраних учасниць(ків) 

19 червня – 24 червня 2022

6-тижнева письменницька резиденція (онлайн)  

10 вересня – 4 жовтня 2022:

6-тижнева письменницька резиденція (онлайн)  

Жовтень 2022:

публічні презентації в трьох містах України та Лондоні 

Українське журі 

Андрій Курков

письменник, президент Українського ПЕН 

Тетяна Огаркова

літературознавиця, есеїстка, журналістка 

Оксана Луцишина

письменниця, літературознавиця, перекладачка

Вимоги до кандидатів/ок 

  • Вільне володіння англійською  
  • Дві (або більше) публікації (онлайн або друк). Жанри публікацій можуть включати короткі оповідання, есеї та інші форми творчого нон-фікшн. Оскільки резиденція розрахована на письменниць/ків на ранньому етапі кар’єри, заявки від авторок/ів, що вже мають опубліковану книгу, НЕ будуть розглядатися 
  • Інтерес до тем Української лабораторії (довкілля, дезінформація, сучасна війна через призму України) та кроскультурного діалогу

Як подати заявку?

До 30 травня 2022 кандидати/ки мають заповнити онлайн-форму заявки та додати до неї мотиваційний лист і зразок свого письма. З додатковими питаннями можна звертатися до кураторки проєкту Саші Довжик: dovzhyk@ukrainianinstitute.org.uk. 

У банері використано роботу Олександра Хвостенка-Хвостова, сценічна установка до вистави “МОБ” (за Е. Сінклером), 1924. Колекція Мистецького Арсеналу, Київ. 

Nature.

Blossoming Flowers

The structural intricacies of flowers
Explore the Project

Forest Mushrooms

The shapes, colors and scents of mushrooms
Explore The Project