UKRAINE LAB – Онлайн-резиденція для письменників

Про проєкт

У рамках Сезону культури Велика Британія/Україна відбулася онлайн-резиденція UKRAINE LAB. Письменники створювали тексти в жанрі творчого нон-фікшну про вирішення глобальних викликів крізь призму України.

Резиденція розпочалася 5 липня та тривала 6 тижнів. Фінальні твори письменників будуть опубліковані медіапартнерами проєкту, а згодом і антологізовані.

Проєкт реалізовано Українським інститутом Лондона в партнерстві з ПЕН Україна та Українським інститутом (Київ).

Проєкт, що був задуманий у 2021 році, було переосмислено через повномасштабне вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022. 

Учасники

Учасниками UKRAINE LAB стали шість авторів/-ок на ранніх етапах кар’єри з України й Великої Британії:

  • Софія Челяк
  • Олена Козар
  • Катерина Яковенко
  • Фібі Пейдж
  • Джонатон Торбулл
  • Кріс Михайлович

Як відбувався відбір учасників

Коли йдеться про виклики, з якими стикається людство сьогодні – від екологічних криз на зразок Чорнобильської аварії до кремлівських дезінформаційних кампаній та впливу війни на суспільство, – Україну часто називають лабораторією. Українці реагують на ці виклики, демонструючи стійкість і креативність та перетворюючи Україну на скарбницю культурних стратегій опору. Український досвід критично важливий, щоб адекватно розуміти і відповідати на сучасні глобальні загрози у сферах довкілля, безпеки та дезінформації.

Протягом освітньої частини резиденції учасниці/ки вивчатимуть український досвід культурного спротиву під керівництвом міжнародних експерток/ів. На них чекають тематичні семінари: 

  • Після Чорнобиля: культурний ландшафт постнуклеарної доби (Тамара Гундорова)
  • Війна та брехня: кремлівські дезінформаційні кампанії (Пітер Померанцев) 
  • Театр війни: художні рефлексії воєнної травми (Олеся Хромейчук)
  • Майстерня психодинамічної терапії: невербальні репрезентації тем Української лабораторії (Хобір Вайсман-Голдштейн)
  • Воркшоп Британської бібліотеки: українські колекції (Кейті МакЕлвані)

Під час творчої частини резиденції учасниці/ки працюватимуть у трьох парах, розподілених тематично. Вони розроблятимуть свої тексти під супроводом кураторки Української лабораторії (Саша Довжик), під час сесій внутрішнього рецензування та воркшопів із професійними письменницями з України (Ірина Шувалова) та Великої Британії  (Джулія Белл). Фотограф Мстислав Чернов інтерпретує тексти учасниць/ків візуально. Результатом резиденції стане публікація написаних протягом резиденції творів українськими та англомовними медіапартнерами (Критика, Коридор, Тиждень; openDemocracy, MIR, The Ecologist).

Робоча мова резиденції – англійська. Резиденти/ки писатимуть рідною мовою (англійською та українською), після чого з їхніми текстами працюватимуть професійні перекладачi/ки. Всі воркшопи та сесії рецензування відбуватимуться англійською мовою, тому важливо, щоб усі учасниці/ки вільно володіли англійською.

Учасники/ці з України отримають гонорари. Резиденція передбачає, що учасниці/ки будуть задіяні приблизно три робочі дні протягом шести тижнів резиденції. Орієнтовні дати онлайн резиденції: 4 липня – 15 серпня 2022.

  • Вільне володіння англійською  
  • Дві (або більше) публікації (онлайн або друк). Жанри публікацій можуть включати короткі оповідання, есеї та інші форми творчого нон-фікшн. Оскільки резиденція розрахована на письменниць/ків на ранньому етапі кар’єри, заявки від авторок/ів, що вже мають опубліковану книгу, НЕ будуть розглядатися 
  • Інтерес до тем Української лабораторії (довкілля, дезінформація, сучасна війна через призму України) та кроскультурного діалогу

До 30 травня 2022 кандидати/ки мають заповнити онлайн-форму заявки та додати до неї мотиваційний лист і зразок свого письма. З додатковими питаннями можна звертатися до кураторки проєкту Саші Довжик: [email protected]. 

Українське журі 

UKRAINE LAB / УКРАЇНСЬКА ЛАБОРАТОРІЯ

Андрій Курков

письменник, президент Українського ПЕН 

UKRAINE LAB / УКРАЇНСЬКА ЛАБОРАТОРІЯ

Тетяна Огаркова

літературознавиця, есеїстка, журналістка 

UKRAINE LAB / УКРАЇНСЬКА ЛАБОРАТОРІЯ

Оксана Луцишина

письменниця, літературознавиця, перекладачка

У банері використано роботу Олександра Хвостенка-Хвостова, сценічна установка до вистави “МОБ” (за Е. Сінклером), 1924. Колекція Мистецького Арсеналу, Київ.