Українські фільми в програмі Единбурзького міжнародного кінофестивалю
До програми Единбурзького міжнародного кінофестивалю (EIFF), що відбувся 12 — 20 серпня 2022, увійшли три українські стрічки. Ще чотири були представлені в індустрійній секції фестивалю EIFF Works In Progress.
Українські фільми у програмі EIFF
Глядачам представили українську драму «Відблиск» Валентина Васяновича, документальну стрічку «День українського добровольця» Володимира Тихого, а також фільм «Цензорка» — дебютна повнометражна ігрова картина словацького режисера і сценариста Петера Керекеша.
- «Відблиск» Валентина Васяновича. Світова прем’єра відбулась у межах основної конкурсної програми 78-го Венеційського кінофестивалю. Картина розповідає про цивільного хірурга з Дніпра, який іде добровольцем на фронт і потрапляє в полон. Після звільнення на нього чекає мирне життя, проте пережите його переслідує.
- «День українського добровольця» Володимира Тихого — перший повнометражний фільм об’єднання «Вавилон’13» періоду великої війни. Свою фестивальну історію стрічка розпочала спеціальною відзнакою журі в основному конкурсі Sheffield DocFest — найбільшого британського фестивалю документального кіно. Фільм розповідає, як із початком повномасштабної війни змінилися життя попспівачки, відеоінженера, історика, реставраторки, полярника та пенсіонерки.
- «Цензорка» — дебютна повнометражна ігрова картина словацького режисера і сценариста Петера Керекеша. Стрічка спільного виробництва України, Словаччини та Чехії. Світова прем’єра відбулася на Венеційському кінофестивалі, де картину відзначили Нагородою за Найкращий сценарій у конкурсній програмі «Горизонти». Сюжет розгортається довкола молодої жінки Лесі, яку було засуджено до ув’язнення в одній із виправних установ Одеси. Там вона народжує свого первістка.
«Британський глядач мало знайомий з українським кінопродуктом, а британська кіноіндустрія — доволі закрита система. Тому індустрійні презентації та покази українських стрічок у програмі одного з найвідоміших кінофестивалів Великобританії мають дійсно велике значення у контексті поширення знання про Україну через мистецтво. Нас приємно вразило, що незважаючи на помірно заповнені зали, всі глядачі лишалися на обговорення та цікавились тим, що відбувається зараз в Україні та як виглядає процес кіновиробництва під час війни»,
— сказала Наталія Мовшович, керівниця напряму «Кіно» Українського інституту.
Український шоукейс у межах EIFF Works in Progress
У межах індустрійної секції EIFF Works in Progress відбувся український шоукейс. Міжнародні сейлз-агенти, дистриб’ютори, продюсери та програмні координатори фестивалів ознайомилися з чотирма українськими повнометражними ігровими та неігровими фільмами на фінальних стадіях виробництва:
- «Редакція» — ігровий, режисер Роман Бондарчук, продюсерка Дар’я Бассель.
- «Ля Палісіада» — ігровий, режисер Філіп Сотниченко, продюсери Валерія Сочивець, Олександр Чубко, Галина Криворчук.
- «Переміщені» — документальний, режисерка Ольга Журба, продюсерка Дар’я Бассель.
- «Експедиція 49» — документальний, режисерка Аліса Коваленко, продюсери Стефан Сіохан, Валерій Калмиков, Томаш Моравський, Катажина Кучинська.
- «Редакція» (ігровий, режисер Роман Бондарчук, продюсерка Дар’я Бассель). За сюжетом молодий науковець Юра стає свідком підпалу лісу. Він приносить фото підпалювачів у редакцію місцевої газети. За збігом обставин Юра лишається працювати у виданні і вплутується в химерний світ постправди.
- «Ля Палісіада» (ігровий, режисер Філіп Сотниченко, продюсери Валерія Сочивець, Олександр Чубко, Галина Криворчук). Стрічка розповідає про розслідування вбивства міліціонера, яке відбувається у 1996 році, за 5 місяців до скасування смертної кари.
- «Переміщені» (документальний, режисерка Ольга Журба, продюсерка Дар’я Бассель). Картина, робота над якою розпочалася невдовзі після повномасштабного російського вторгнення, документує кризу українських біженців.
- «Експедиція 49» (документальний, режисерка Аліса Коваленко, продюсери Стефан Сіохан, Валерій Калмиков, Томаш Моравський, Катажина Кучинська). Фільм розповідає про п’ятьох бунтівних підлітків із прифронтового донбаського містечка, які вирушають в унікальну терапевтичну експедицію в Гімалаї.
«Фестиваль в Единбурзі одна з найстаріших кіноподій в світі, а Британській ринок один з найбільших. Я певен, що участь в індустрійній секції EIFF Works in Progress сприятиме співпраці наших кінематографій, і, як мінімум, в найближчий час більше українських фільмів з’являтимуться на ринку Британії, а в перспективі ми матимемо фільми створені у коопродукції між Україною та Великою Британією»,
— зазначив Ілля Дядик, програмний директор кінокомпанії «Артхаус Трафік».
Партнери проєкту
Презентація українських кінопроєктів відбудеться за підтримки Британської Ради та Українського інституту в межах Сезону культури Велика Британія/Україна. Партнер проєкту — кінокомпанія «Артхаус Трафік».