Історія України ХХ століття у шкільних підручниках Франції

Дата

2021-2022 рік

Автор

Євген Луняк

Упорядник та науковий редактор

Георгій Касьянов

Про дослідження​

Дослідження проведено в рамках реалізації заходу Українського інституту «Дослідження європейських підручників і навчальних посібників щодо висвітлення ключових історичних подій, що мають вплив на роль України у світових процесах».   

У ході дослідження автори проаналізували підручники і навчальні посібники, що входять до освітніх програм Франції. Проведене дослідження дало можливість виявити і проаналізувати основні наративи щодо представлення історії України ХХ століття та її трактування у шкільних підручниках і навчальних посібниках Франції.  

Ключові тези

Тема України, хоч і в розмитому та фрагментарному вигляді, присутня практично в кожному французькому підручнику історії. Вивчаючи комплексний предмет «Історія / географія» французький учень отримає певний комплекс знань про Україну. Водночас ці знання будуть дуже загальними, уривчастими і поверхневими.  

Нерідко у французьких шкільних підручниках зустрічаються помилки та неточності щодо української історії, що свідчить як про відсутність великого інтересу до неї у переважної більшості французьких авторів, так і про обмежене коло фахівців, котрі добре знаються на Україні.  

На жаль, дуже часто Україна асоціюється лише з трагічними подіями, добре відомими на Заході: Голодомор, Голокост, Чорнобиль, до яких останнім часом додалася «війна на Донбасі».