Історія України ХХ століття у шкільних підручниках Польщі
Дата
2021-2022 рік
Авторка
Світлана Батуріна
Упорядник та науковий редактор
Георгій Касьянов
Про дослідження
Дослідження проведено в рамках реалізації заходу Українського інституту «Дослідження європейських підручників і навчальних посібників щодо висвітлення ключових історичних подій, що мають вплив на роль України у світових процесах».
У ході дослідження автори проаналізували підручники і навчальні посібники, що входять до освітніх програм Польщі. Проведене дослідження дало можливість виявити і проаналізувати основні наративи щодо представлення історії України ХХ століття та її трактування у шкільних підручниках і навчальних посібниках Польщі.
Ключові тези
У сучасних польських підручниках Україна ХХ століття майже не представлена як самостійний суб’єкт історії, а включена в контекст польських подій – щоправда, окрім поодиноких сюжетів, які стосуються періоду революції 1917–1921 років, а також періоду незалежної України після 1991 року.
Загалом у проаналізованих сюжетах історії України ХХ століття, присутніх у польських підручниках, переважає дискурс конфлікту. Зокрема, у розділах підручників, які стосуються тематики міжвоєнного періоду, фіксується термін «український націоналізм» для позначення настроїв політичних організацій антипольського спрямування.
Попри наявні контраверсійні позиції у трактуванні українською і польською сторонами конкретних історичних подій (наприклад, на Волині у 1943 році) на сторінках підручників вдалося все ж уникнути конфронтації. Значною мірою це заслуга діяльності польсько-української комісії з підручників (особливо у контексті історії ХХ століття) щодо репрезентації спільного минулого, що є позитивним прикладом для інших досліджуваних країн.
Адже історія конфліктів, на переконання авторів підручників, залишилася в минулому, а її розуміння й примирення історичної пам’яті українського і польського народів є основою добросусідства Польщі й України сьогодні.