Сумська духовна семінарія імені Блаженнішого Митрополита Володимира (Сабодана)
Сумська духовна семінарія імені Блаженнішого Митрополита Володимира (Сабодана)
м. Суми Сумська духовна семінарія імені Блаженнішого Митрополита Володимира (Сабодана)

Стародавній центр духовної освіти Сумщини, історія якого сягає початку ХІХ століття.

Місцезнаходження:
м. Суми
Офіційний статус:
Не перебуває на обліку
Тип:
Навчальний заклад
Побудований:
поч. XIX ст.
Дата знищення:
08.03.2022
Зброя:
Артилерія
Історія

До 8 березня, 2022. Фото: mvfund.org

Історія духовної освіти на Сумщині починається на початку ХІХ століття, коли в місті Охтирка вирішили відкрити чоловіче духовне училище. У цей час у Харківській єпархії, яка охоплювала й частину сучасної Сумської області, з’являлося багато храмів, де потрібні були церковнослужителі. 

 

Відкриття училища припадає на 1819 рік. Студенти мали змогу отримати тут початкову освіту й підготуватися до подальшого навчання в семінарії та служіння в православній церкві. До обов’язкової програми входили такі предмети, як священна історія Старого та Нового Заповітів, православний християнський катехізис, церковнослов’янська, грецька, латинська мови, географія, арифметика, каліграфія та церковний спів.  

 

Через 70 років училище було переведене з Охтирки до Сум, де для нього збудували спеціальне приміщення. Проте це ще не була будівля сучасної Сумської духовної семінарії. Вона ж з’явилася 1915 року й спершу призначалася для проживання єпископа Митрофана — першого вікарного єпископа, який поселився в Сумах. Вважається, що будівлю спроєктував харківський церковний архітектор Володимир Покровський. А план архієрейського подвір’я розробив архітектор Олексій Щусєв. Його композиційним центром став храм, зведений 1911 року на честь святого великомученика Пантелеймона. 

Після 8 березня, 2022. Фото: spzh.news

Згодом тут також мали організувати й чоловічий монастир. Утім більшовицька революція 1917 року внесла свої корективи: після її закінчення Сумське духовне училище припинило своє існування. У 20-х роках закрили й Пантелеймонівський храм, де 1963 року радянська влада хотіла відкрити планетарій. В архієрейських же покоях розмістили військомат. 

 

Тільки 1998 року, після відновлення незалежності України, у Сумській єпархії відновили духовну освіту. Тут провели ремонтні роботи, обладнали читальні й актові зали та аудиторії. Крім того, при училищі організували трапезну, заснували бібліотеку з фондом близько 7 тисяч книг, створили належні умови для життя та навчання. 

 

У 2000 році на другому поверсі будівлі училища освятили домовий храм. Тут студенти проводили ранкові та вечірні молитви, недільні та святкові богослужіння. Відновили й роботу Пантелеймонівського храму, в якому виконували церковний послух і богослужбову практику. 

 

Колишній дім архієрея перетворився на домівку для сотень студентів, які прагнули духовно зростати й нести слово Боже в різні куточки України. Проте від початку повномасштабної війни Росії проти України 24 лютого 2022 року життя в стінах училища знову стихло —  як і понад сто років тому під час окупації України більшовиками. 5 березня в результаті російського авіанальоту на місто Суми постраждала й старовинна будівля семінарії: були зруйновані її фасади та вікна.  

 

Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом. 

Go to Top