Пам’ятник класику української літератури.
Розстріляний російськими військами пам’ятник Шевченкові в селищі Бородянка під Києвом став одним із символів вторгнення Росії в Україну 2022 року. Фотографія з монументом Кобзаря на тлі житлових будинків, спалених російськими обстрілами, розлетілася по всьому світу. Образ Тараса Шевченка з пробитим чолом є для українців глибоко символічним з низки причин.
Уже невдовзі після смерті Шевченка його портрети стали з’являтися в українських домівках поряд із образами. Кобзар був для українців настільки важливим, що навіть радянська влада не наважилася викреслити постать митця з української культури. Тарас Шевченко — засновник сучасної української літератури та значною мірою — і сучасної української мови. Його значення для українців можна порівняти зі значенням Вільяма Шекспіра для англійців чи Адама Міцкевича — для поляків.
У теперішній війні Росії проти України Тарас Шевченко стає все більш значущим символом опору українців проти авторитаризму та гніту. Поет ненавидів царизм й обстоював незалежність України від Російської імперії, що коштувало йому свободи. За письменницьку та політичну діяльність Шевченко був засуджений на десять років заслання й помер далеко від України. У своєму «Заповіті», написаному в 1845 році, Кобзар закликав своїх побратимів-українців:
“Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
І вражою злою кров’ю
Волю окропіте”.
Ці слова набули нових значень після повномасштабного нападу Росії на Україну у 2022 році.
Під час початкової фази вторгнення головний напрямок російського просування на Київ пролягав через Бородянку. Тому місто зазнало численних потужних ударів російської авіації та артилерійських обстрілів. У результаті в Бородянці загинули понад 80 мирних мешканців: частина з них померли під завалами будинків, а інших розстріляли російські солдати. Російські окупанти зруйнували більшість будівель у місті, зокрема, майже всю його центральну вулицю.
Стоячи серед руйнувань, які принесла російська війна, Тарас Шевченко в Бородянці уособлює ту страшну ціну, яку Україна платить за свою свободу.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.