Найбільший у світі транспортний літак, створений Київським державним підприємством «Антонов».
1988 року в України з’явилася мрія. Ні, не примарна і далека, а реальна — потужна і крилата. Це був літак АН-225 «Мрія».
Його розробка почалася в 1985 році, а вже за три роки «Мрія» здійснила перший політ із заводського аеродрому в столичному Святошино.
Літак створювався для перевезення об’єктів космічної промисловості, а його важливою характеристикою була здатність транспортувати надважкі й надгабаритні вантажі як усередині, так і на зовнішній підвісці.
Уже в березні 1989 року «Мрія» встановила 110 світових рекордів за швидкістю, висотою та вантажопідйомністю. А 2004 року Міжнародна федерація повітроплавання внесла літак АН-225 до Книги рекордів Гіннеса за його 240 рекордів, що стало абсолютно унікальним випадком в авіації.
Останні 20 років літак виконував перевезення гуманітарних великогабаритних вантажів до місць, що постраждали від стихійних лих: землетрусів, цунамі, ураганів.
Із липня 2003 року АН-225 разом із літаком АН-124 перевіз понад 800 тонн обладнання для гуманітарних місій в Іраку. Залучена урядом США, «Мрія» транспортувала й військове забезпечення на Близький Схід для підтримки коаліційних військ.
2019 року українська «Мрія» мала представляти Україну на 58-ій Венеційській бієнале. Планувалося, що літак пролетить над Венецією та відкидатиме тінь на місто, однак задум не був втілений — зокрема, через заборону польотів над старовинним містом.
27 лютого 2022 року російські війська атакували з повітря Гостомельський аеропорт (Київська область) і назавжди перервали політ «Мрії». Цей аеропорт був стратегічним плацдармом, який окупанти щосили намагалися захопити задля подальшого наступу на Київ. Так російська армія знищила найбільший і найпотужніший у світі транспортний літак, що став символом миру, взаємодопомоги й підтримки, яку країни в усьому світі надавали одна одній.
Те, що берегло пам’ять, тепер саме лише спогад.