Будівля економічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна
Будівля економічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна
м. Харків Будівля економічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна

Харківський національний університет ім. Василя Каразіна, заснований 1804 року, є одним із найстаріших закладів вищої освіти не лише в Україні, а й у Східній Європі.

Місцезнаходження:
м. Харків
Офіційний статус:
Пам‘ятка архітектури та містобудування місцевого значення
Тип:
Навчальний заклад
Побудований:
XIX ст.
Дата знищення:
березень 2022 року
Зброя:
Ракетний удар
Історія

До 2 березня, 2022. Фото: @economkarazina

Харків вважають студентською столицею України, а Харківський національний університет ім. Василя Каразіна, заснований 1804 року, є одним із найстаріших закладів вищої освіти не лише в Україні, а й у Східній Європі. Разом з іншими провідними європейськими університетами він підписав Велику хартію університетів, що започаткувала Болонський процес. Цей навчальний заклад також входить до Асоціації європейської мережі ядерної освіти, а в його стінах свого часу працювали всесвітньо відомі нобелівські лауреати: Ілля Мечников, Лев Ландау та Саймон Кузнець.

У наш час ХНУ — це потужна освітня структура, яка налічує 8 інститутів і 17 факультетів. Його економічний факультет розташований у самісінькому центрі міста в історичній будівлі, де за радянських часів знаходився так званий Народний комісаріат праці. Будівля факультету має статус культурної пам’ятки, адже знаменує перехід від українського модерну до пошуків нових шляхів в архітектурі після Першої світової війни та революційних подій наприкінці другої декади ХХ століття. Збудована в 1920-х роках за проєктом Сергія Тимошенка, якого називають батьком сучасної української архітектури початку ХХ століття, будівля економічного факультету є однією з перших залізобетонних споруд в Україні.

Прикметно, що ім’я Тимошенка за радянських часів було викреслене з історії архітектури, оскільки в часи боротьби України за незалежність і до захоплення влади більшовиками він був уповноваженим українського уряду вести переговори із союзниками щодо спільних антибільшовицьких військових операцій. Тому більшовики вилучили, знищили архітектурну спадщину Тимошенка, але її не забули українські дослідники. Після розпаду СРСР будівлі повернули ім’я її автора та первинне призначення — бути не адміністративною будівлею, а навчальним корпусом освітнього закладу.

Після 2 березня, 2022. Фото: 2day.kh.ua

Проте наприкінці лютого 2022 року навчальний процес ХНУ, як і всіх інших ВНЗ України, перервала війна. Від обстрілів російських військ різною мірою постраждала низка корпусів університету: будівля економічного факультету та Каразінської школи бізнесу, корпус фізико-технічного факультету, будівля Центральної бібліотеки університету, головний та північний корпуси ХНУ, клініка, музей природи, університетський спорткомплекс і будівля Інституту державного управління. Але найбільше ушкоджена будівля економічного факультету, яку практично вщент знищили російські ракети.

Не оминули ворожі обстріли й споруди, розташовані на території університету, які мають статус пам’яток національного значення. Зокрема, Антоніївський храм, зведений у період із 1823 по 1831 роки за проєктом українського архітектора Євгена Васильєва. У майже двохсотлітньому храмі були вибиті всі вікна, пошкоджені церковні атрибути. Постраждала й одна з найстаріших книгозбірень України — Центральна наукова бібліотека ХНУ ім. Василя Каразіна. Її заснували разом з університетом ще 1804 року. А будівлю, в якій вона розміщувалася дотепер, звели в 1901–1903 роках у стилі класицизму з елементами неоренесансу за проєктом одного з найвидатніших архітекторів Харкова — Віктора Величка.

У кінці березня 2022 року прес-служба ХНУ повідомила, що внаслідок російської агресії в одному з найстаріших університетів Східної Європи не залишилося жодного корпусу, який би не постраждав від обстрілів. Та попри все Харківський університет імені Каразіна продовжує навчальний процес та готовий приймати нових студентів.

Те, що довгі роки несло світло знань, тепер саме може стати спогадом.

Схожі листівки
Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди
с. Сковородинівка, Харківська обл. Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди

Національний літературно-меморіальний музей українського філософа й поета (будівля XVIII ст.).

Майдан Свободи
Харків Майдан Свободи

Центральна площа Харкова, де знаходяться найважливіші адміністративні установи міста. Займає шосте місце за величиною в Європі.

Садиба Павлових
м. Харків Садиба Павлових

190-річна пам’ятка архітектури в класицистичному стилі, зведена 1832 року, яка була маєтком харківських чиновників і стала яскравою ілюстрацією життя харків’ян ХІХ століття.  

Спорткомплекс НТУ ХПІ
м. Харків Спорткомплекс НТУ ХПІ

Зведений зусиллями студентів, викладачів та співробітників Харківського політехнічного інституту з 1985 по 1991 роки, спорткомплекс став майданчиком для занять понад 30 видами спорту, базою олімпійської підготовки та єдиною спортивною спорудою в Україні, яка отримала Державну премію в галузі архітектури. 

Харківська школа №7
м. Харків Харківська школа №7

Старовинна будівля, зведена в історичному районі Харкова ще на початку ХХ століття, в якій понад сотню років навчалися покоління українців. 

Колишня жіноча гімназія
м. Ізюм, Харківська обл. Колишня жіноча гімназія

Будівля початку ХХ століття у стилі еклектики, в якій з моменту зведення до 1920-х розміщувалась жіноча гімназія.

Храм Преображення Господнього
м. Харків Храм Преображення Господнього

Церква у найбільшому житловому районі Харкова – Салтівка. Архітектура споруди, зведеної 2013 року до Дня Незалежності України, перегукується з традиціями українського бароко.

Харківський художній музей
м. Харків Харківський художній музей

Один з найбільших художніх музеїв України, колекція якого є однією з найбільш старих та цінних за складом мистецьких зібрань в Україні.

Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка
м. Харків Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка

Один із найстаріших музичних театрів і перший стаціонарний оперний театр України, історія якого почалася ще у XVIII столітті.

Інститут метрології
м. Харків Інститут метрології

Головний центр по забезпеченню точності вимірювань в Україні з більш ніж столітньою історією.

Харківський апеляційний суд
м. Харків Харківський апеляційний суд

Колишній Будинок судових установ, побудований у кращих традиціях неоренесансу. Його композиція нагадувала італійські палаццо, а зовнішній вигляд будівлі вирізнявся вишуканим декором.

Палац Праці
Харків Палац Праці

Незвичайна будівля початку 20 століття, зведена в стилях модерн і неокласицизм. Є частиною архітектурного ансамблю площі Конституції в Харкові.

Меморіал жертвам тоталітаризму
Харків Меморіал жертвам тоталітаризму

1940 року за розпорядженням радянської влади тут розстріляли 3809 полонених польських офіцерів та 500 мирних польських громадян. 

Майдан Конституції
Харків Майдан Конституції

Найстаріша площа міста. З XVIII до початку XX століть це місце стало культурним центром міста.

Будинок «Слово»
Харків Будинок «Слово»

Цей будинок став домом для українських письменників і художників у 1928 році. Радянська влада побудувала його для української інтелігенції, але незабаром це місце виявилося пасткою.

Дробицький Яр
с. Мала Рогань, Харківська обл. Дробицький Яр

Меморіальний комплекс жертвам Голокосту (пам’ятник менори 2002 р.).

Свято-Успенський собор
м. Харків Свято-Успенський собор

Собор є найдавнішим православним храмом Харкова.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці
м. Дергачі, Харківська обл. Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Мурована церква, збудована на місці дерев’яного храму. Перша згадка про цю будівлю датується 1691 роком.

Пожежна частина з каланчею
Харків Пожежна частина з каланчею

Пам’ятка архітектури, побудована в 1884–1886 рр.. Понад 130 років будівля допомагала рятувати місто та його мешканців від пожеж.

Дивіться більше листівок
Go to Top