Садиба Павлових
Садиба Павлових
м. Харків Садиба Павлових

190-річна пам’ятка архітектури в класицистичному стилі, зведена 1832 року, яка була маєтком харківських чиновників і стала яскравою ілюстрацією життя харків’ян ХІХ століття.  

Місцезнаходження:
м. Харків
Офіційний статус:
Пам‘ятка архітектури місцевого значення
Тип:
Житлова будівля
Побудований:
1832 р.
Дата знищення:
06.07.2022
Зброя:
Артилерія
Історія

До 6 липня, 2022. Фото: ua.igotoworld.com

Харків — місто з унікальною багатою архітектурою, яка увібрала в себе риси різних історичних епох та ілюструє, яким було життя людей у різні часи. 

 

Яскраве міське життя Харкова у ХІХ столітті пам’ятає садиба Павлових — місцевих чиновників, для яких 1832 року й побудували цей маєток. Автором архітектурного проєкту став Андрій Тон — перший міський архітектор Харкова. Садиба була зведена в типовому для тогочасних приватних маєтків класицистичному стилі. Це був двоповерховий будинок із чотириколонним портиком. На першому поверсі традиційно розміщувалися кімнати господарів та гостьові покої, кімнати прислуги та господарські приміщення. А на другому влаштовували прийоми, звані вечері та бали. Тому тут були: їдальня, диванна та бальна зали з балконом. 

 

Таким було життя Павлових у цій садибі протягом десятків років, а потім приватний маєток став готелем. Спочатку це був готель «Хастъ», а в 1914 році змінився його власник, і готель став називатися «Епштейн».  

Після 6 липня, 2022. Фото: @prokuraturakharkiv

Утім проіснував цей готель недовго. Після початку більшовицької революції 1917 року та захоплення влади в Україні більшовиками садибу використовували як штаб для частин особливого призначення. Згодом і до наших днів тут розміщувався військомат. 

 

А 6 липня 2022 року на вулицю Полтавський шлях, найстарішу вулицю Харкова, закладену разом із містом ще в XVII столітті, прилетіли ворожі снаряди. Росіяни майже безперервно обстрілюють Харків із самого початку повномасштабної війни Росії проти України у 2022 році. Упродовж кількох місяців не було жодного дня, щоб російські війська не руйнували місто, тому його культурна спадщина критично постраждала за цей час. 

 

Була зруйнована й садиба Павлових: знищений її фасад, на вцілілих стінах з’явилися глибокі тріщини. 190-річна пам’ятка архітектури, яка берегла історію життя харків’ян, тепер є свідченням жорстокості й безжальності росіян до культури, історії та знецінення ними самого життя. 

 

Те, що роками берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.

Схожі листівки
Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди
с. Сковородинівка, Харківська обл. Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди

Національний літературно-меморіальний музей українського філософа й поета (будівля XVIII ст.).

Майдан Свободи
Харків Майдан Свободи

Центральна площа Харкова, де знаходяться найважливіші адміністративні установи міста. Займає шосте місце за величиною в Європі.

Будівля економічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна
м. Харків Будівля економічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна

Харківський національний університет ім. Василя Каразіна, заснований 1804 року, є одним із найстаріших закладів вищої освіти не лише в Україні, а й у Східній Європі.

Спорткомплекс НТУ ХПІ
м. Харків Спорткомплекс НТУ ХПІ

Зведений зусиллями студентів, викладачів та співробітників Харківського політехнічного інституту з 1985 по 1991 роки, спорткомплекс став майданчиком для занять понад 30 видами спорту, базою олімпійської підготовки та єдиною спортивною спорудою в Україні, яка отримала Державну премію в галузі архітектури. 

Харківська школа №7
м. Харків Харківська школа №7

Старовинна будівля, зведена в історичному районі Харкова ще на початку ХХ століття, в якій понад сотню років навчалися покоління українців. 

Колишня жіноча гімназія
м. Ізюм, Харківська обл. Колишня жіноча гімназія

Будівля початку ХХ століття у стилі еклектики, в якій з моменту зведення до 1920-х розміщувалась жіноча гімназія.

Храм Преображення Господнього
м. Харків Храм Преображення Господнього

Церква у найбільшому житловому районі Харкова – Салтівка. Архітектура споруди, зведеної 2013 року до Дня Незалежності України, перегукується з традиціями українського бароко.

Харківський художній музей
м. Харків Харківський художній музей

Один з найбільших художніх музеїв України, колекція якого є однією з найбільш старих та цінних за складом мистецьких зібрань в Україні.

Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка
м. Харків Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка

Один із найстаріших музичних театрів і перший стаціонарний оперний театр України, історія якого почалася ще у XVIII столітті.

Інститут метрології
м. Харків Інститут метрології

Головний центр по забезпеченню точності вимірювань в Україні з більш ніж столітньою історією.

Харківський апеляційний суд
м. Харків Харківський апеляційний суд

Колишній Будинок судових установ, побудований у кращих традиціях неоренесансу. Його композиція нагадувала італійські палаццо, а зовнішній вигляд будівлі вирізнявся вишуканим декором.

Палац Праці
Харків Палац Праці

Незвичайна будівля початку 20 століття, зведена в стилях модерн і неокласицизм. Є частиною архітектурного ансамблю площі Конституції в Харкові.

Меморіал жертвам тоталітаризму
Харків Меморіал жертвам тоталітаризму

1940 року за розпорядженням радянської влади тут розстріляли 3809 полонених польських офіцерів та 500 мирних польських громадян. 

Майдан Конституції
Харків Майдан Конституції

Найстаріша площа міста. З XVIII до початку XX століть це місце стало культурним центром міста.

Будинок «Слово»
Харків Будинок «Слово»

Цей будинок став домом для українських письменників і художників у 1928 році. Радянська влада побудувала його для української інтелігенції, але незабаром це місце виявилося пасткою.

Дробицький Яр
с. Мала Рогань, Харківська обл. Дробицький Яр

Меморіальний комплекс жертвам Голокосту (пам’ятник менори 2002 р.).

Свято-Успенський собор
м. Харків Свято-Успенський собор

Собор є найдавнішим православним храмом Харкова.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці
м. Дергачі, Харківська обл. Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Мурована церква, збудована на місці дерев’яного храму. Перша згадка про цю будівлю датується 1691 роком.

Пожежна частина з каланчею
Харків Пожежна частина з каланчею

Пам’ятка архітектури, побудована в 1884–1886 рр.. Понад 130 років будівля допомагала рятувати місто та його мешканців від пожеж.

Дивіться більше листівок
Go to Top