190-річна пам’ятка архітектури в класицистичному стилі, зведена 1832 року, яка була маєтком харківських чиновників і стала яскравою ілюстрацією життя харків’ян ХІХ століття.
Харків — місто з унікальною багатою архітектурою, яка увібрала в себе риси різних історичних епох та ілюструє, яким було життя людей у різні часи.
Яскраве міське життя Харкова у ХІХ столітті пам’ятає садиба Павлових — місцевих чиновників, для яких 1832 року й побудували цей маєток. Автором архітектурного проєкту став Андрій Тон — перший міський архітектор Харкова. Садиба була зведена в типовому для тогочасних приватних маєтків класицистичному стилі. Це був двоповерховий будинок із чотириколонним портиком. На першому поверсі традиційно розміщувалися кімнати господарів та гостьові покої, кімнати прислуги та господарські приміщення. А на другому влаштовували прийоми, звані вечері та бали. Тому тут були: їдальня, диванна та бальна зали з балконом.
Таким було життя Павлових у цій садибі протягом десятків років, а потім приватний маєток став готелем. Спочатку це був готель «Хастъ», а в 1914 році змінився його власник, і готель став називатися «Епштейн».
Утім проіснував цей готель недовго. Після початку більшовицької революції 1917 року та захоплення влади в Україні більшовиками садибу використовували як штаб для частин особливого призначення. Згодом і до наших днів тут розміщувався військомат.
А 6 липня 2022 року на вулицю Полтавський шлях, найстарішу вулицю Харкова, закладену разом із містом ще в XVII столітті, прилетіли ворожі снаряди. Росіяни майже безперервно обстрілюють Харків із самого початку повномасштабної війни Росії проти України у 2022 році. Упродовж кількох місяців не було жодного дня, щоб російські війська не руйнували місто, тому його культурна спадщина критично постраждала за цей час.
Була зруйнована й садиба Павлових: знищений її фасад, на вцілілих стінах з’явилися глибокі тріщини. 190-річна пам’ятка архітектури, яка берегла історію життя харків’ян, тепер є свідченням жорстокості й безжальності росіян до культури, історії та знецінення ними самого життя.
Те, що роками берегло пам’ять, тепер саме може стати спогадом.